آمریکا ساخت اسکله موقت برای کمک‌رسانی به غزه را آغاز کرد

سخنگوی پنتاگون به طور رسمی اعلام کرد که کشتی‌های نظامی ایالات متحده، مراحل اولیه ساخت اسکله وهمچنین  گذرگاه موقت دریایی در غزه را شروع کرده‌انددویچه وله: پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه شب، ششم اردیبهشت از آغاز مراحل ساخت یک اسکله دریایی در ساحل غزه خبر داد. هدف از ساخت این اسکله موقت، تسریع کمک‌رسانی به ساکنان غزه عنوان شده است.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه شب، ششم اردیبهشت اعلام کرد مراحل ساخت یک اسکله دریایی در ساحل غزه آغاز شده است. پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هدف از ساخت این اسکله موقت را تسریع کمک‌رسانی به ساکنان غزه با غذا، آب و دارو عنوان کرده است.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در پی انتشار گزارش‌های بین‌المللی مبنی بر نیاز فوری ساکنان غزه به اقلام اساسی و همچنین نگرانی از بروز یک فاجعه انسانی در غزه، در حدود یک ماه و نیم پیش وعده داده بود که این اسکله به شرط عدم ورود نیروهای آمریکایی به داخل غزه ساخته خواهد شد.

اینک سخنگوی پنتاگون به طور رسمی اعلام کرد که کشتی‌های نظامی ایالات متحده، مراحل اولیه اسکله وهمچنین گذرگاه موقت دریایی در غزه را شروع کرده‌اند.

بر اساس اعلام پنتاگون در حدود هزار سرباز آمریکایی در هماهنگی با دو کشور قبرس و اسرائیل در اجرای این طرح مشارکت دارند و محل ساخت این اسکله نیز، منطقه‌ای ساحلی واقع در جنوب غربی غزه تعیین شده است که یک بخش نسبتا میانی در نوار غزه به شمار می‌رود.

اصابت یک خمپاره در روز پنج‌شنبه به نزدیکی این منطقه در بحبوحه نبرد ارتش اسرائیل با گروه تروریستی حماس، نگرانی‌هایی را در خصوص امن بودن این منطقه برای ساخت اسکله موقت ایجاد کرد. با این حال گفته می‌شود که در زمان اصابت خمپاره، هیچ نظامی آمریکایی در آن محل حضور نداشت اما یک تیم سازمان ملل متحد در حال بازدید از منطقه بود. هیچ آسیبی به این افراد گزارش نشده است.

پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت: «این حمله هیچ تاثیری بر برنامه‌های ساخت و ساز ندارد و پیش از شروع ساخت و ساز توسط ارتش ایالات متحده اتفاق افتاده است.»

رایدر همچنین بار دیگر تصریح کرد که هیچ برنامه‌ای برای ورود نیروهای آمریکایی به نوار غزه وجود ندارد. مدیریت ارسال این کمک‌ها به غزه بر عهده برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد است. در عین حال هنوز به طور دقیق مشخص نیست که کمک‌های امدادی چگونه به صورت محلی توزیع خواهند شد.

همزمان، دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد ارتش این کشور از اسکله‌ای که سنتکام، ستاد مرکزی نیروهای آمریکایی در دست ساخت دارد، پشتیبانی امنیتی و لجستیکی خواهد کرد و یک تیپ نظامی از ارتش اسرائیل با کمک ناوچه‌های نیروی دریایی و نیروی هوایی این کشور، تلاش خواهند کرد امنیت نظامیان آمریکایی را تامین کنند.
آغاز ساخت اسکله موقت در غزه؛ چهار کشتی نظامی آمریکا راهی مدیترانه شدند
ارتش آمریکا می‌گوید امیدوار است که اسکله کار خود را از حدود یک هفته دیگر آغاز کند. بر اساس اعلام ارتش آمریکا قرار است در روزهای نخست محموله‌هایی برای بارگیری در ۹۰ کامیون و سپس تا ۱۵۰ کامیون در روز برای فلسطینی‌ها از طریق این اسکله صورت بگیرد.

محموله‌های کمکی ابتدا در قبرس برای ارسال به غزه به روی عرشه کشتی‌ها بارگیری می‌شوند اما اسرائیل اعلام کرده است که این محموله‌ها ابتدا باید توسط بازرسان اسرائیلی بازبینی شوند.

محموله‌ها همچنین در مرحله بعدی پس از تخلیه در اسکله غزه نیز باید به محل دیگری تحت نظر اسرائیل منتقل شوند تا بازرسان اسرائیلی یک بار دیگر آن‌ها را بازرسی کنند.

هدف اسرائیل از این اقدامات احتیاطی این است که اطمینان یابد، تروریست‌های گروه حماس از این راه برای قاچاق تسلیحات و مهمات استفاده نکنند.
نگرانی از آغاز عملیات زمینی به رفح
منابع فلسطینی و حامیان آن‌ها و همچنین برخی از نهادهای بین‌المللی می‌گویند که مردم در نوار غزه تحت شرایط دشوار زندگی می‌کنند و با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

این در حالی است که اسرائیل، وقوع قطحی در غزه را رد می‌کند و می‌گوید که گروه تروریستی حماس، کامیون‌های کمکی را که روزانه از سوی انروا و سایر سازمان‌های بین‌المللی برای مردم عادی غزه فرستاده می‌شود، مصادره کرده و برای خود ذخیره می‌کنند، اتهامی که حماس آن را رد می‌کند.

با این همه، احتمال آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل در رفح برای "انهدام آخرین یگان‌های حماس"، به نگرانی‌های تازه‌ای دامن زده است. نهادهای بین‌المللی می‌گویند در حدود یک میلیون نفر از ۲.۳ میلیون ساکن غزه در منطقه رفح پناه گرفته‌اند و حمله زمینی به این منطقه ممکن است جان غیرنظامیان زیادی را به خطر بیاندازد.

گفته می‌شود که نیروهای آمریکایی به طور مستقیم در ساخت این بندر شرکت نخواهند کرد و این بندر دور از ساحل راه‌اندازی می‌شود و از آن پس کشتی‌های بزرگ حامل غذا، آب، دارو و سرپناه اضطراری می‌توانند در این بندر پهلو بگیرند.

ارتش آمریکا پیش از این کمک‌های خود را با هواپیماهای ترابری بر فراز غزه تخلیه کرده بود. اما فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در این باره گفته بود که "با توجه به وضعیت نوار غزه، این محموله‌ها برای کاهش درد و رنج مردم کافی نیست."
+4
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.