مادر مهسا امینی: بگذارید توماج نفس بکشد تا مادرش مثل من از نفس نیفتد

واکنش‌های گسترده‌ در اعتراض به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، هنرمند معترض هم‌چنان ادامه دارد (عکس آرشیو)دویچه وله: در ادامه واکنش‌های گسترده‌ داخلی و بین‌المللی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، هنرمند معترض، مژگان افتخاری، مادر مهسا امینی در اینستاگرام خود نوشت: «نگذارید دل مادر توماج مثل دل من شود».

در تازه‌ترین واکنش‌ها در ابراز خشم و اعتراض نسبت به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، هنرمند معترض، مژگان افتخاری مادر مهسا امینی با انتشار پستی در استوری اینستاگرام خود نوشت: «نگذارید دل مادر توماج مثل دل من شود، بگذارید توماج نفس بکشد تا مادرش از نفس نیفتد.»

مادر مهسا امینی، با یادآوری خاطره دختر خود مهسا (ژینا) که در شهریور ۱۴۰۱ در بازداشت ماموران گشت ارشاد جان خود را از دست داد، نوشت: «با نام و یاد مهسای عالم‌‌تابم، ژینا خبری مرا دوباره پریشان‌حال کرد. دوباره، احوال دلم، ای کاش، عبرت دوران می‌کرد. نگذارید دل مادر توماج [مثل] دل من شود. نگذارید توماج آماج بغض فروخفته مادر شود.»

مژگان افتخاری در استوری اینستاگرام خود همچنین با اعتراض به حکم اعدام توماج صالحی نوشت: «من هنوز گرم نفس‌های ژینا هستم، بگذارید مادر توماج هم‌نفس نفس‌های زنده‌ او باشد، بگذارید توماج نفس بکشد تا مادر او و همه مادران سرزمینم از نفس نیفتند.»

افزون بر مادر مهسا امینی، شمار دیگری از فعالان سیاسی، مدنی و هنری داخل و خارج از کشور نیز نسبت به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی واکنش نشان دادند.

ابوالفضل قدیانی از فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در همین زمینه نوشت: «این اقدام بحران‌آفرین، از یک سو نتیجه استیصال و وحشت و از سویی دیگر کینه‌توزی و انتقام‌جویی کور علی خامنه‌ای است.»

قدیانی همچنین علی خامنه‌ای را "مستبد قدرت‌پرست و خون‌ریز ایران" توصیف کرد و افزود: «هرچند دستگاه‌های امنیتی و دستگاه قضایی در این ماجرا مقصرند و مسئول، اما مقصر و مسئول اصلی، علی خامنه‌ای است که باید پاسخگو باشد، که تمامی این ستم‌ها و اعمال ضد انسانی به خاطر ادامه چند صباح بیشتر حکومت تباهی‌آفرین اوست.»

بهمن قبادی، کارگردان مطرح سینمای ایران نیز با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام خود خواستار اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت توماج صالحی و سایر  زندانی سیاسی شد و با بیان این که جمهوری اسلامی "در لبه پرتگاه سقوط" است از مردم ایران خواست برای سرنگون کردن این حکومت متحد شوند و یک بار دیگر به‌پا خیزند.
ادامه واکنش‌های بین‌المللی در محکومیت صدور حکم اعدام برای توماج صالحی
در ادامه موج واکنش‌های بین‌المللی، کشورهای کانادا، فرانسه و ایتالیا نیز روز ز پنجشنبه ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت) صدور حکم اعدام برای توماج صالحی را محکوم کردند و خواستار آزادی این هنرمند معترض شدند.

در ایالات متحده نیز جو ویلسون، عضو جمهوری‌خواه کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان، با محکوم کردن این حکم، با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق)، خواهان "پاسخگو کردن جمهوری اسلامی بابت قتل ایرانیان بی‌گناه شد."

ویلسون ضمن اشاره به اینکه "مصوبه مهسا" اینک به قانون تبدیل شده است، اظهار داشت: «حکومت تروریستی ایران به کشتن کسانی که صدای مهسا امینی شدند، ادامه می‌دهد. اکنون زمان آن رسیده است که رژیم جمهوری اسلامی را به خاطر کشتار سیستماتیک ایرانیان بی‌گناه، پاسخگو کنیم.»
ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا نیز روز پنجشنبه ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت)، صدور حکم اعدام برای توماج صالحی را "به شدت محکوم کرد."

وزیر امور خارجه کانادا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) نوشت: «بسیاری از افراد دیگر هم‌چون توماج، که خواستار تغییرات دموکراتیک هستند، قربانی نقض حقوق بشر و بی‌‌توجهی آشکار سپاه پاسداران به زندگی انسانی شدند.»

جولی افزود: «استفاده از مجازات اعدام برای سرکوب حقوق و آزادی‌های بشری توجیه‌ناپذیر است.»
همزمان وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای، حکم اعدام برای توماج صالحی از سوی دادگاه انقلاب اصفهان را "غیر قابل قبول" خواند و صدور این حکم را محکوم کرد.

آنتونیو تایانی وزیر امور خارجه ایتالیا، نیز با انتشار مطلبی در شبکه اکس (توییتر سابق)، صدور این حکم را محکوم کرد. تایانی همچنین یادآور شد که دولت ایتالیا با مجازات اعدام در "هر کجا و تحت هر شرایطی" مخالف است.
در همین زمینه، سازمان عفو بین‌الملل نیز روز پنجشنبه از مقا‌م‌های حکومت جمهوری اسلامی خواست حکم اعدام توماج صالحی را لغو کنند و خواستار آزادی فوری این هنرمند معترض شد.

توماج صالحی در حال حاضر در زندان دستگرد اصفهان زندانی است. پیش از این، جلسه رسیدگی به اتهامات او در ارتباط با پرونده سال ۱۴۰۱، در روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان با اضافه کردن دو اتهام مبنی بر "اجتماع و تبانی، و معاونت در بغی" برگزار شده بود.

توماج صالحی با رد اتهامات یاد شده و "غیرقانونی" خواندن دادگاه، اعلام کرده بود که این محاکمه "نه بر اساس قانون، بلکه به خواست نهادهای اطلاعاتی" انجام شده است.

تیرماه سال پیش، دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان، توماج صالحی را به اتهام افساد فی‌الارض در پرونده سال ۱۴۰۱، به "شش سال و سه ماه حبس" محکوم کرده بود. اگرچه دیوان عالی کشور حکم صادره را لغو کرد، اما به گفته وکیل او حتی پس از نقض این حکم در دیوان عالی کشور و لزوم حذف دو عنوان اتهامی مذکور، دادگاه انقلاب پرونده توماج صالحی را به دادسرای اصفهان بازگردانده بود.

واکنش‌ها و اعتراضات چهره‌های سیاسی، فرهنگی، هنری و حقوق بشری پس از آن آغاز شد که امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه در گفت‌وگو با شبکه شرق اعلام کرد که دادگاه انقلاب، در اقدامی "بی‌سابقه"، حکم دیوان عالی در خصوص لغو حکم دادگاه بدوی برای توماج صالحی را "ارشادی" دانسته و موکل او را "به اتهام افساد فی‌الارض، به اشد مجازات یعنی اعدام" محکوم کرده است.
+36
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  پسر توماج یادت رفته کردنت تو گونی میگفتی غلط کردم.. خوردم، بازم باید فیلمت بیاد بیرون مشغول .. خوردن باشی؟ بچه پورو به این میگن
  17
  3
  جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  آدم از گوشت و پوست و عصب ساخته شده و وقتی چهار تا بچه عقده ای صیغه ای آدم دست بسته را می‌زنند آن انسان درد شجاعت و عدالت نمی‌شناسد.شجاعت مادر فروشی و مجیز آخوند گفتن نیست. شجاعت مبارزه با ظلم و بی عدالتی است. بچه پررو تویی و واژه ولی مفهومی دیگر دارد. بچه پررو آن است که مادرش را همه می‌شناسند و خودش را و خانواده اش را همه دست به سرش کشیده اند و بعد می‌آید و برای اخوند هورا می‌کشد و به توماج توهین می‌کند. تو باید بدانی که همیشه اسلحه دست شماها نیست و روزی باید پدرت را شناسایی کنی.
  1
  10
  جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  مهربانو مژگان افتخاری داستانی شبیه کاوه اهنگر دارد.داستان کاوه مردی اهنگر را همه می‌دانیم تا زمانیکه پسرانش خوراک مارهای ضحاک نشدند زندگی عادی داشت.مژگان مادر ایران هم زندگی خودش را داشت تا زمانیکه ضحاک علی جان دخترش را گرفت. تا آن تاریخ گروه‌های نادان کُردی مبارزه خود را از میهن خود جدا کرده بودند و به کورش که در دامان مادری کُرد آموزش دیده بود همگام با ضحاکعلی و نوکران اردوغان توهین می‌کردند. بناگاه مژگانی بپا خواست و ندا داد که مهسا دختر همه ایران است و تنها دختر من و کردستان نیست. این جرقه ای بود که ایران بپا خواست و وحشت بجان ضحاک علی افتاد. ملکه آینده ایران اگر بر اساس شایستگی باشد خانم مژگان افتخاری است. شاه جاوید نام خراسان مجید رضا رهنورد است که اسلام و قران را در توالت انداخت و در لحظه جاودانگی با شجاعت گفت برایم قرآن نخوانید. آینده ما در دستان این رهبران میدانی است. شاه و ملکه و شرافت و راهبری در ایران است. اینجا پیراهن خود را پاره نکنیم
  1
  9
  جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.