جلسات محرمانه سپاه در سوریه با نمایندگان شبه‌نظامیان برای یافتن نفوذی‌ها

العربیه: بنابر گزارش رسانه‌های سوریه، نیروهای ایرانی مستقر در این کشور، با هدف مقابله با نفوذ امنیتی و جلوگیری از درز اطلاعات محرمانه، نشستی به‌همراه نیروهای افغانستانی حامی تهران و فرماندهان حشدالشعبی در شهر البوکمال سوریه برگزار کردند.

در این نشست پیشنهاد شد برای کسانی که درباره جاسوس‌ها و عوامل نفوذ امنیتی اطلاعاتی ارائه دهند، پاداش مالی درنظر گرفته شود.

پس از کشته‌شدن دست‌کم هفت نیروی سپاه پاسداران در حمله منتسب به اسرائیل علیه ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، نگرانی تهران از درز اطلاعات محرمانه فعالیت‌هایش در سوریه افزایش یافت.

به گفته منابع «الشرق الاوسط»، نفوذ امنیتی و جاسوسی از اقدامات ایران در موفقیت حملات هدفمند اسرائیل در سوریه نقش چشمگیری داشته است. این گزارش اضافه کرد، نیروهای دولتی سوریه یک ضعف امنیتی برای ایران به‌شمار می‌روند و تلاش‌های تهران برای مقابله با درز اطلاعات به‌ویژه در «مسیرهای تدارکاتی زمینی» افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، هدف بخش عمده نیروهای دولتی سوریه کسب منافع مالی است و فرماندهان ایست‌های بازرسی در این کشور بخش بزرگی از سودهای مالی را به خود اختصاص می‌دهند. این اقدام به تشدید رقابت برای کسب منافع مالی بیشتر، و در نتیجه، به افزایش تهدیدهای امنیتی منجر شده است.

تنش‌ها در منطقه پس از حمله ایران به اسرائیل و پاسخ منتسب به تل‌آویو علیه یک پایگاه نظامی هوایی در اصفهان افزایش یافت. دیدبان حقوق بشر سوریه به نقل از منابعش گزارش داد سپاه پاسداران در سوریه، به‌دلیل نگرانی از حمله اسرائیل، به فرماندهان و مدیران خود در پایگاه‌های نظامی دیرالزور و همچنین مسئولان مراکز فرهنگی ایران در شهرهای دیرالزور، البوکمال، المیادین و شهرک حطله تا یک هفته مرخصی داده است.

خبرگزاری فرانسه پیشتر گزارش داده بود، پس از حملات اسرائیل علیه فرماندهان سپاه پاسداران، تهران حضور نظامی در سوریه را کاهش داد.
+4
رأی دهید
-17

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.