لهستان و لیتوانی مردان اوکراینی مشمول خدمت سربازی را به این کشور برمی‌گردانند

یورونیوز: در حالی که کی‌یف در تلاش است ارتش فرسوده خود را تقویت کند، وزرای دفاع لهستان و لیتوانی اعلام کردند که می‌توانند به این کشور در بازگرداندن اوکراینی‌هایی که در سن خدمت نظام هستند، کمک کنند.

بنا بر آمار سازمان ملل متحد، در حال حاضر ده‌ها هزار مرد اوکراینی در لهستان سکونت دارند که در سن خدمت نظام هستند.

بیش از دو سال از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین می‌گذرد و کی‌یف در تلاش است با افزایش جذب نیرو، به سربازان خسته خطوط مقدم جبهه جان تازه‌ای بدهد.

بر همین اساس نیز اخیراً در اوکراین قانون بسیج عمومی تصویب شده، سن شرکت در جنگ کاهش و مجازات‌ فرار از خدمت سربازی افزایش یافته است.

اوکراین همچنین به تازگی اعلام کرد که بر اساس قانون جدید، کنسولگری‌های این کشور دیگر خدماتی همچون صدور گذرنامه‌های جدید را به مردان متقاضی که در سن خدمت سربازی هستند یعنی ۱۸ تا ۶۰ سال دارند و در خارج از این کشور زندگی می‌کنند، ارائه نمی‌دهد.

این تصمیم باعث خشم مهاجران اوکراینی در کشورهایی همچون لهستان شده است.

ولادیسلاو کوسینیاک‌-کامیش، وزیر دفاع لهستان روز چهارشنبه ۲۴ آوریل اعلام کرد که ورشو می‌تواند به بازگرداندن مردان نظامی به اوکراین کمک کند.

او در جریان یک گفتگوی تلویزیونی گفت: «ما مدتهاست که پیشنهاد کرده‌ایم که به طرف اوکراینی برای بازگرداندن افراد مشمول خدمت سربازی اجباری به اوکراین کمک کنیم.»

لوریناس کاسیوناس، وزیر دفاع لیتوانی نیز روز پنج‌شنبه گفت که مقامات ویلنیوس می‌توانند در این باره اقدامی مشابه لهستان انجام دهند.

آقای کاسیوناس با اشاره به سخنان وزیر لهستان گفت: «فکر می‌کنم کار درستی است. در اوکراین نیروهای ذخیره بسیار کم است و این برای آن دسته از شهروندانی که برای کشورشان می‌جنگند منصفانه نیست. البته تعداد مردان اوکراینی مشمول خدمت سربازی در کشور ما کم است.»

پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی صدها هزار اوکراینی از جنگ فرار کردند و بیشتر آنها به لهستان رفتند.

بر اساس گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، تا فوریه ۲۰۲۴ میلادی تعداد ۹۵۲ هزار و ۱۰۴ پناهجوی اوکراینی در لهستان ثبت شده‌اند که از این تعداد ۱۶ درصد یا ۱۵۲ هزار و ۶۵۶ نفر در سن خدمت نظامی بودند.

البته جمعیت قابل توجهی از اوکراینی‌ها نیز از سال‌ها قبل از شروع جنگ در لهستان ساکن بوده‌اند.

بنا بر گزارش دفتر مهاجرت لیتوانی، این کشور میزبان بیش از ۷۴ هزار شهروند اوکراینی است که بیش از نیمی از آنها پس از تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به این کشور نقل مکان کرده‌اند.
+6
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.