ادعای قوه قضاییه: توماج «پشیمان» و «مستحق تخفیف» است؛ وکیل پرونده: حکم اعدام احتمالا تغییر می‌کند

 توماج صالحی، رپر معترضصدای آمریکا: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ادعا کرد که «به دلیل اظهار ندامت و پشیمانی و همکاری توماج صالحی» با وجود حکم اعدام صادر شده برای این هنرمند معترض، «دادگاه او را مستحق تخفیف دانسته» است. وکیل این هنرمند معترض نیز می‌گوید حکم تغییر می‌کند؛ چرا که در صورت اصرار دادگاه بدوی، باز هم رأی دیوان عالی اجرا می‌شود.

یک روز پس از گزارش‌ها درباره صدور حکم اعدام توماج صالحی، خبرگزاری‌های حکومتی در ایران در روز پنج‌شنبه ششم اردیبهشت گزارش دادند که مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد «در صورت فرجام‌خواهی احتمالی» و «در صورت تأیید حکم اعدام در دیوان عالی کشور، موضوع تخفیف مجازات» این خواننده رپ اعتراضی در «کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی خواهد شد.»

بر اساس اعلام قوه قضاییه، در صورت پذیرش فرجام‌خواهی، «بخشودگی با تخفیف مجازات و طی همه فرایند قانونی، حکم توماج صالحی با یک درجه تخفیف به حبس طول‌المدت تبدیل» می‌شود و «مجازات‌های تکمیلی» در مورد او «اجرا خواهد شد.»

در این اطلاعیه همچنین عنوان شده که «سایر اتهامات» توماج صالحی نیز «در حال رسیدگی قضایی است.»

امیر رئیسیان، یکی از وکلای توماج صالحی، نیز به وب‌سایت «رویداد ۲۴» گفته که به «احتمال زیاد حکم تغییر می‌کند.»

او با بیان این که این زندانی سیاسی از حکم خود مطلع شده، اما «حالش خوب است و نگرانی ندارد»، تأکید کرده است که «حتی اگر دادگاه بدوی بر رأیش اصرار کند، باز حکم دیوان عالی اجرا خواهد شد، چرا که این نهاد، نهاد مرجع در صدور رأی است.»

این وکیل توماج صالحی پیشتر گفته بود که موکل او در پرونده مربوط به بازداشت آبان ١۴٠١، از مجموع هشت اتهام وارد شده بابت شش اتهام محکوم شد و از دو اتهام «همکاری با دولت متخاصم» و «توهین به رهبری» تبرئه شده بود.

یه وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت و در پی انتشار گزارش‌ها درباره صدور حکم اعدام برای این هنرمند معترض، با بیان این که «هنوز کاملا روشن نیست که این حکم چگونه صادر شده»، گفت که توماج صالحی «سال گذشته با همین اتهام به شش سال حبس محکوم شد و پس از آن با قرار وثیقه آزاد شد.»

در تازه‌ترین واکنش‌ها به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، فاطمه سپهری و محمدحسین سپهری، دو زندانی سیاسی و از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» برای گذار از جمهوری اسلامی و استعفای رهبر آن علی خامنه‌ای، در پیامی از زندان وکیل‌آباد مشهد طی تماس با خانواده خود، صدور این حکم را «محکوم کردند.»

موج اعتراض به صدور حکم اعدام برای این هنرمند معترض در داخل و خارج از ایران و در رسانه‌های اجتماعی همچنان ادامه دارد. چنان که گزارش تصویری رسیده به صدای آمریکا نشان می‌دهد شهروندان در حمایت از توماج صالحی بنری با تصویر او در اتوبان مدرس تهران آویخته‌اند.

همچنین، شماری از ایرانیان ساکن آلمان نیز در حمایت از توماج صالحی مقابل ساختمان وزارت امور خارجه این کشور تجمع کرده‌اند.

پیش از این نیز، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ضمن محکوم کردن حکم صادره علیه توماج صالحی، آن را «نمونه دیگری از نقض هولناک و فراگیر حقوق بشر توسط رژیم در ایران» دانسته است.

مصطفی نیلی و امیر رئیسیان، وکلای توماج صالحی، روز چهارشنبه خبر دادند که دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان برای این خواننده رپ اعتراضی حکم اعدام صادر کرده است.

بنا بر اعلام وکلای این هنرمند معترض که در حال حاضر در زندان دستگرد اصفهان به سر می‌برد، «شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، در اقدامی که در نوع خود بی‌سابقه است، حکم دیوان عالی کشور درباره پرونده سال ۱۴۰۱ توماج صالحی را اجرایی نکرد و با "ارشادی" خواندن این حکم و تاکید بر استقلال دادگاه بدوی، توماج صالحی را به اتهام افساد فی‌الأرض، به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.»

توماج صالحی با رد اتهامات وارده و «غیرقانونی» دانستن این دادگاه، گفته که محاکمه‌اش «نه بر اساس قانون، بلکه به خواست نهادهای اطلاعاتی» صورت گرفته است.

در پی اعلام خبر صدور «حکم اعدام» توماج صالحی، موجی گسترده از اعتراضات در داخل و خارج از ایران به راه افتاده است.
+59
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  . هیچ دقت کردید که حکم اعدام رو وقتی دادن که خواستن گند کاریشون رو تو حمله به اسراییل لاپوشونی کنن و نظرها رو به سمت دیگه جلب کنن. ما هم چرخشمون عالی با حافظه کوتاه و فراموشی بالا.
  6
  51
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران

  چی شد؟ از اینکه دنیا پشت توماج ایستاد برق ازتون پرید. شما ها نابود خواهید شد.
  6
  57
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این اراذل واوباش ضد بشر که شامل طیف وسیعی از داعش و اخوند و حزب الله و حماس و چپول ها میشوند می خواهند ادرس غلط بدهند که خونخوار و جنایتکار نیستند
  6
  43
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  قوه قضائیه، مچکریم مچکریم. امید داروم امیر جان هم مورد بخشش به حق امیرالمومنین بگردد‌.
  50
  9
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  اوامر و فرامین از انگلیس صادر می‌شود اخوند فقط مجری هست به همین خاطر هر کاری بخواهند انجام دهند به خاطر پشتوانه قوی انجام میدهند وگرنه از سال پنجاه و هفت اخوند ثابت کرده رحم در قاموس انها جایی ندارد اعدام های اول انقلاب و بعد اعدام های بی پروای خلخالی ادامه داشت و این ماشین اعدام هرگز ترمز نخواهد کرد البته در بعضی موارد خاص اعدام لازم هست باز هم تکرار میکنم بعضی موارد خاص اگر کسی را به خاطر اظهار نظر کردن اعدام کنند اوج توحش خواهد بود
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  امیرالمومنین اگر اندکی انسانیت داشت سر بیش از 20000 انسان بیگناه را نمی برید. علی قاتل زنش فاطمه هم هست. وگرنه شبانه جسدش را سر بنیست نمی کرد و از زور تالم 3 روز بعد زن دیگری بگیرد. هیچکس در طول زندگی باندازه ی علی مگس هم نکشته است
  5
  30
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ساتراپ11 - تهران، ایران
  از اولش هم دروغ بود ،، اعدام نمیکنند،، می‌خوان بگن که ما می‌توانستیم اعدام کنیم توماج را ولی نکردیم ،، دریوری ،،، اونوره آبی ها هم حالا میگن ما باعث شدیم که توماج اعدام نشد،،، همه مان سره کاریم ،،،!!!
  10
  11
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  خوب ملت رو سرگرم میکنن ،میدونن چه کار کنن ،این حـ... های تروریست
  0
  4
  جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  َپارتیزان - سپیدار، ایران
  نه جانم ،اینا دارن یه جایی دیگه چپاول میکنن و اومدن ملت رو سرکار بزارن واسه٣ ماه
  0
  5
  جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.