یافته‌های یک تحقیق؛ وجود مواد خطرناک در قوطی‌های کنسرو فلزی

مواد غذایی در قوطی‌های کنسرو می‌تواند حاوی سمی خطرناک برای سلامتی باشددویچه وله: قوطی‌های کنسرو جزء جدایی‌ناپذیر بسیاری از آشپزخانه‌ها به‌عنوان ذخیره غذایی راحت و بی‌دردسر محسوب می‌شوند. کنسرو حدود ۲۰۰سال است به زندگی ما وارد شده اما پژوهش‌ها می‌گویند برای حفظ سلامتی خود استفاده از آنها را کاهش دهید.

خورشت، تن ماهی، شیر نارگیل، سبزیجات، شیر غلیظ شده، این اقلام و خیلی مواد خوراکی دیگر در قوطی‌های کنسرو عرضه می‌شوند. قوطی‌هایی که هم کار آشپزی را سهل‌تر کرده‌اند، هم به خاطر دوام مواد غذایی درون آن، کاربرد زیادی دارند. اما "موسسه تست کالاها" در آلمان توصیه می‌کند اگر می‌خواهید سلامتی خود را حفظ کنید، باید کمتر غذای کنسرو شده بخورید. در بسیاری از قوطی‌های کنسرو ماده شیمیایی بیسفنول آ (Bisphenol A) یافت می‌شود.

این ماده می‌تواند از پوشش قوطی به محتویات آن نفوذ کند که مایه نگرانی جدی است؛ زیرا بیسفنول آ از جمله می‌تواند باروری را مختل کند و اثری شبیه به هورمون دارد. انسان در درجه اول BPA را از طریق غذا‌ جذب می‌کند و غذاهای کنسرو شده یکی از منابع اصلی آن است.

خبر بد این است که بیشتر غذاهای کنسرو شده به این ماده آلوده‌اند. آزمایشات موسسه تست کالاها روی ۵۸ غذای کنسرو شده این را نشان داده است که شامل ۱۰ قوطی خورشت، پنج سوپ، هفت کنسرو نخود و هویج، ۱۰ قوطی شیر نارگیل، ۶ کنسرو شیر غلیظ شده، ۱۰ مورد تن ماهی و ۱۰ قوطی کنسرو گوجه فرنگی بودند. این شامل حال ۱۲ قوطی محصولات ارگانیک هم می‌شود.

ارزیابی میزان خطر این ماده بر اساس "میزان مصرف روزانه قابل تحمل" برای فرد مطابق با معیارهای سلامتی "سازمان ایمنی غذای اروپا" و "موسسه فدرال ارزیابی خطر" آلمان استوار شده است. محاسبه‌ای که بر اساس مصرف روزانه ۴۰۰ گرم خورشت، یا ۴۰۰ گرم سوپ، ۲۰۰ میلی‌لیتر شیر نارگیل، ۲۰۰ گرم تن ماهی، کنسرو گوجه‌فرنگی، نخود و هویج و ۳۰ گرم شیر غلیظ شده برای فردی با وزن ۶۰ کیلوگرم انجام شده است.

بنا بر ارزیابی سازمان ایمنی غذای اروپا تمام ۵۱ محصولی که بیسفنول آ در آنها شناسایی شده است، به شدت آلوده هستند. اگر معیار موسسه آلمانی مبنا قرار گیرد، ۱۴ محصول به شدت آلوده‌اند.

از آنجایی که این ماده شیمیایی می‌تواند در دراز مدت سلامت شما را به خطر بیندازد، موسسه تست کالاهای آلمان توصیه می‌کند که مصرف خود را محدود کنید. یعنی هرچه کم‌تر غذای کنسروی نوش‌جان کنید بهتر است.

یک بار خوردن محصولات آلوده خطرناک نیست اما ادامه آن در مصرف روزانه در دراز مدت یک تهدید برای سلامتی است. به خصوص که این ماده از راه‌های دیگر نیز وارد بدن می‌شوند، مانند بطری‌ها و ظروف پلاستیکی  آب آشامیدنی یا لوله‌های آب که با اپوکسیدال هارتز (Epoxidharz) ساخته می‌شوند که از بیسفنول آ بازسازی شده‌اند. استفاده از این ماده در بطری‌های بچه و کاغذ رسید مدت‌هاست که در سراسر اروپا ممنوع شده است. ممنوعیت بسته‌بندی مواد غذایی نیز در حال حاضر در سطح اتحادیه اروپا مورد بحث است.
+8
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.