طرح ترور دو اسرائیلی در پرو؛ قاضی برای مظنون ایرانی حکم بازداشت پیش‌گیرانه صادر کرد

یورونیوز: قاضی دادگاه در پرو برای یک ایرانی به نام مجید عزیزی و دو شهروند پرویی که در ماه مارس به ظن برنامه‌ریزی برای ترور دو شهروند اسرائیلی دستگیر شده بودند، حکم ۱۸ ماه حبس پیش‌گیرانه صادر کرد.

این رأی روز سه‌شنبه صادر و روز چهارشنبه منتشر شد. مظنونان همچنین به توطئه برای ارتکاب به اقدام تروریستی نیز متهم هستند.

اگرچه قاضی پرونده انگیزه این طرح ترور را نامشخص خوانده، اما بنابر اعلام پلیس پرو، مجید عزیزی احتمالا عضو نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

در پی دستگیری آقای عزیزی در ماه مارس، سفارت اسرائیل در «لیما»، پایتخت پرو طی بیانیه‌ای مطبوعاتی از پلیس این کشور و دفتر دادستانی به دلیلی «خنثی‌ سازی حمله جمهوری اسلامی ایران که یک شهروند اسرائیلی را هدف قرار داده بود» سپاسگزاری کرد.

دادستانی پرو متعاقبا اعلام کرد که به تصاویر، پیام‌ها و شهادت‌هایی مبنی بر این که آقای عزیزی در ماه مارس با دو پرویی به نام‌های «والتر لوخا» و «آنجلو تروسیوس» با هدف برنامه‌ریزی برای قتل «شاچار مالکا» اسرائیلی در تماس بوده، دست یافته است.

آقای مالکا در شبکه‌‌های اجتماعی اعلام کرد که بیش از پنج سال است به عنوان راهنمای تور و درمانگر با گیاهان سنتی در «کوسکو»، پایتخت باستانی «اینکاها» در پرو زندگی و فعالیت می‌کند.

گفته می‌شود دیگر هدف این نقشه ترور «گیلاد دوچوونی»، دیگر شهروند اسرائیل است که از سال ۲۰۰۶ همراه با برادر دوقلویش کافه‌ای را در شهر «کوسکو» اداره می‌کند.

به گفته قاضی پرونده، این که مجید عزیزی به همراه والتر لوخا و آنجلو تروسیوس برای کشتن این دو شهروند اسرائیلی برنامه‌ریزی کرده‌اند، تقریبا ثابت شده است. پلیس پرو همچنین به اطلاعاتی درباره مالکا و دوچوونی در اقامتگاه عزیزی در لیما دست یافته است. تروسیوس پیش‌تر به جرم قتل و دزدی خشونت‌آمیز محکوم شده است.

به گفته مقامات پرویی عزیزی در روز سوم مارس وارد پرو شده است و سازمان‌های اطلاعاتی خارجی درباره او به مقامات پرویی هشدار داده‌اند.

وکیل مجید عزیزی ضمن رد همه اتهامات می‌گوید که او از بیماری جدی قلبی رنج می‌برد.
+32
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.