واکنش‌ها به حکم اعدام توماج صالحی؛ اسماعیلیون: به خیابان‌ها برمی‌گردیم

یورونیوز: خبر صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، رپر معترض ایرانی از سوی دادگاه انقلاب واکنش‌های بسیاری در سطح بین‌المللی در پی داشت. بسیاری از نمایندگان پارلمان‌های اروپایی و چهره‌های سرشناس اپوزیسیون ایران این اقدام را محکوم و خواستار آزادی بی‌قید و شرط آقای صالحی شدند.

آبرام پیلی، جانشین فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با انتشار متنی در شبکه اجتماعی ایکس، صدور حکم اعدام برای توماج صالحی و همچنین حکم پنج سال تبعید برای سامان یاسین، دیگر خواننده ایرانی را محکوم کرد.

پیلی افزود: «این‌ها آخرین نمونه ظلم بی‌رحمانه رژیم ایران به شهروندان خود، نادیده گرفتن حقوق بشر و هراس نسبت به تغییر دموکراتیکی است که مردم ایران به دنبال آن هستند.»
ناتالی گوله، نماینده مجلس سنای فرانسه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دادگاه توماج، رپر ایرانی را به مرگ محکوم کرده است. باید برای نجات جان او اقدام به برگزاری تظاهرات کنیم.»
حامد اسماعیلیون، نویسنده و از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون ایران توماج صالحی را «نمادی از مبارزه قهرمانانه مردم ایران» خواند و نوشت: « اعدام و کشتار و خشونت آخرین ابزار جمهوری اسلامی‌ست. حکومتی که به کشتن امید آمده است. حکومتی که می‌خواهد نتوانستن را به مردم القا کند غافل از این‌که خودش در رویارویی با خشم مردم قافیه را باخته است. حکومتی که از خشم مردم بسیار ترسیده است.»

آقای اسماعیلیون همچنین اعلام کرد که قرار است در روز شنبه و یکشنبه پیش رو «راهپیمایی‌ها و تجمعات متعددی در سراسر جهان» در اعتراض به حکم آقای صالحی برگزار شود.
هلموت برندشتاتر، نماینده پارلمان اتریش و کفیل سیاسی توماج صالحی با انتشار ویدیویی از مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش، ضمن محکوم کردن حکم اعدام این هنرمند، رژیم ایران را «حکومت ترور» خواند و گفت: «جمهوری اسلامی حکومت ترور است، نه تنها به دلیل حمله به اسرائیل، بلکه بنابر آمار رسمی روزانه سه نفر اعدام می‌شوند، برخی از آن‌ها شاید تنها به خاطر این که میلشان به زندگی در دموکراسی را به زبان آورده‌اند.»

او همچنین از الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش درخواست کرد که برای آزادی آقای صالحی تلاش کند و گفت: «ما نمی‌توانیم همین‌طور دست روی دست بگذاریم و شاهد کشته‌شدن توماج صالحی باشیم.» رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران نیز در واکنش به حکم آقای صالحی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: « جمهوری اسلامی، توماج صالحی، خواننده رپ مخالف خود را به اعدام محکوم کرده است. این رژیم از همان آغازش، با هنرمندان، به‌ویژه با هنرمندانی که از استعداد خود برای دفاع از آزادی ایران استفاده کرده‌اند، در ستیز بوده است.»
او افزود: « من از جامعه جهانی به‌ویژه از هنرمندان در سراسر جهان می‌خواهم که صدای توماج باشند و برای لغو فوری این حکم شرم‌آور و آزادی بدون محدودیت او از زندان تلاش کنند.»
+115
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  حیف که خیلی آدمهای خوب را رژیم کشت و حالا هم حکم اعدام توماج رو دادند. افسوس از اینکه حتی خود توماج هم نمیدونست که مردم ما مرپمی هستند که پشت هم نیستند. اگر هم باشند فقط در حد حرف و اینترنت. ببینید نحوه استفاده مردم ما از اینترنت چطوریته قضاوت بقیش بماند. ولی، هزار روز مانده به عید و والنتین و سیزده و یا هر کوفت زهر مار دیگری. شروع میکنند به پیامک و .. کلی شعر کپی میکنن مقاله مینویسن و .. نه خداکنه انقلابی نشه. اصلا چرا انقلاب بشه!؟ مردم مملکتی که پول میکذارن تو بانک‌واسه سود گرفتن یا تا کسی میگه ماشین قیمتش میره بالا ثبت نام میکنن واسه خرید ارابه مرگ، بعد پولهاشون رو میخورن میان جر و دعوا، رأی گیری صف میبندند و ...،نه، تا برنامه ای برای آینده نداشته باشند، با همین اختلاسها و کمبودها بسازن تا بمیرن. توماج جان، منو هم حلال کن، به سهم خودم ازت حلال بودی میطلبم، من تنها نه کسی پشتم هست نه به قولی یک دست صدایی نداره. مردم ما که عوض شدنی نیستن، یعنی عوضی میشن ولی عوض نمیشن، فقط امیدوارم طوری بشه که خبر آزادیتو بشنوم. الاهی آمین.
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  خیلی هم خوب ولی البته نباید فراموش کرد که همین جناب اسماعیلیون فرصت طلب همواره مخالف سرسخت تروریست خواندن سپاه آدمخواران پاسداران به لیست گروههای تروریستی در کانادا بوده است.
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  حامد پی اس اکرایینی نه نویسنده نه اپوزرتسیون است بلکه یک بسیجی سابق بود از با به کشتن دادن زن و بچش برای خودش یال و کوپال ساخت
  1
  3
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.