نماینده سوئد در پارلمان اروپا خطاب به جوزپ بورل: شما بی‌شرمانه برای حفاظت از سپاه دروغ می‌گویید

نطق چارلی وایمرز نماینده سوئد در پارلمان اروپا در برابر جوزپ بورلکیهان لندن: پارلمان اروپا برای تصویب قطعنامه علیه جمهوری‌ اسلامی به دلیل حمله نظامی به اسرائیل روز چهارشنبه ۲۴ آوریل (پنجم اردیبهشت) در استراسبورگ فرانسه تشکیل جلسه داد.

یکی از مسائل مورد بحث در این جلسه موضوع تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط اتحادیه اروپا بود. جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از مخالفان سرسخت تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران است به شدت از سوی برخی نمایندگان از جمله چارلی وایمرز نماینده سوئد در پارلمان اروپا مورد انتقاد قرار گرفت.

جوزپ بورل بیش از یک سال است که ادعا کرده برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، به یک حکم قانونی از دادگاهی در کشورهای عضو این اتحادیه نیاز است اما وایمرز در نطق خود خطاب به وی گفت، «آقای بورل شما دروغ می‌گویید؛ یک سال است که ادعا کردید برای اینکه اتحادیه اروپا سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد یک نهاد حقوقی در اتحادیه اروپا باید مجاب شده باشد که سپاه در فعالیت‌های تروریستی دست داشته… این حرف مزخرف است در اینجا من ارزیابی محرمانه حقوقی شورا را دارم، در هیچ کجای این سند گفته نشده که باید این مرجع در اتحادیه اروپا باشد.»

وی در ادامه افزود، «درواقع اصطلاح مرجع صالح شامل مقامات کشورهای ثالث نیز می‌شود… شما این سند را داشتید، می‌دانید که حقیقت را می‌دانستید. شما بی‌شرمانه برای حفاظت از سپاه دروغ گفتید. دل ما برای شما تنگ نخواهد شد آقای بورل، ولی مطمئنم دل ملاها برای شما تنگ می‌شود.» یک روز پیش از این جلسه، وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر سر گسترش تحریم‌ها در صنایع پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی به توافق رسیدند و قرار شد بورل فهرستی مشخص از این تحریم‌ها آماده کند.

جوزپ بورل در جلسه پارلمان اروپا حمله موشکی و پهپادی به اسرائیل از سوی جمهوری اسلامی را اقدامی «بی‌سابقه» خواند و آن را «نشان‌دهنده وخیم‌تر شدن شرایطی بسیار متشنج در منطقه دانست.»

وی افزود، «ما همگی حمله ایران را محکوم کرده و تعهدمان را نسبت به امنیت اسرائیل اعلام کردیم. درباره گسترش تحریم‌های موجود علیه ایران اتفاق نظر وجود دارد… تحریم‌ها ابزار مهمی هستند و ما از آنها برای فرستادن پیام مهمی به [رژیم] ایران درباره فعالیت‌های آن در زمینه اشاعه تسلیحات کشتار جمعی با هدف ثبات‌زدایی در منطقه، استفاده کرده‌ایم.»

بورل در ادامه اشاره کرد، «باید بدانیم که تحریم‌ها به تنهایی یک سیاست نیستند. تحریم‌ها ابزاری برای اتخاذ یک سیاست هستند. تحریم‌ به خودی خود، [رژیم] ایران را باز نمی‌دارد. این باید پس از سال‌ها تحریم بین‌المللی مشخص باشد. ایران به همراه کره شمالی، کشورهایی هستند که بیشترین تحریم‌ها علیه آنها اعمال شده است. تحریم‌ها به تنهایی نمی‌توانند خطر گسترش تنش‌ها را برطرف کنند و باید جایی برای دیپلماسی در نظر گرفت. اقدام دیپلماتیک باید از اهمیت برابر برخوردار باشد.»

مخالفان دموکراسی‌خواه جمهوری اسلامی تلاش گسترده‌ای می‌کنند تا سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار گیرد. شاهزاده رضا پهلوی بارها در سخنرانی‌ها خود گفته یکی از گزینه‌های دولت‌های اروپایی برای حمایت از جنبش آزادیخواهانه مردم ایران تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران است.

پیش از برگزاری این نشست دریا صفایی عضو پارلمان بلژیک از حزب «اِن.اِف.آ» خبر داده بود که دولت بلژیک پذیرفتە است کە خواستار قرار دادن سپاه در لیست تروریستی اروپا شود. وی در این ارتباط نوشت، «نهایتاً پس از پیگیری بسیار، دولت بلژیک موافقت کرد که خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شود.» منابع غیررسمی می‌گویند یکی از اصلی‌ترین دلایلی که اروپا و بریتانیا از تروریستی اعلام کردن سپاه خودداری می‌کنند از بین رفتن کانال‌های ارتباطی با رژیم است!

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اوایل اردیبهشت ۱۴۰۳ به کیهان لندن گفت، «ما متحدان و شرکایمان را تشویق می‌کنیم تا از هر ابزار مناسبی برای فشار علیه سپاه استفاده کنند اما تصمیم با کشورها یا اتحادیه اروپا است که بر اساس ابزار و اختیارات قانونی که در دست دارند در راستای منافع ملی خود اقدام کنند.»
+230
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران

  ایول، ایول، آفرین بتو انسان با شرف. حالا این جوزب بورل بخاطر دروغ اش باید محاکمه بشود تا دست ارباب های پشت پرده رو بشود. ملت عزیز ایران این یک خبر خوبی هست.
  12
  140
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  ننگ بر ایت الله بایدن و این الله جوزف بورل مفتخور که سرشون تو اخوره اخوندیه،اون روز میاد که..... shame on you both
  11
  106
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  وقتی پای منافع مالی به میون میاد ، شرم و حیا و حقوق بشر و دموکراسی ووو رنگ میبازه و تبدیل به بی شرمی و دروغگویی و پشت هم اندازی میشه ! مثل همین تزویر و دو دوزه بازی ، بورل و بایدن و دیگر بی ناموسهای حکومتی !!!
  7
  101
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  افرین بر توباد نماینده سوئد در سازمان بین الملل ! این جوزپ بورل واقعا"خیلی وقت است با بعضی از اعمال و سخنانش بوی این را میدهد که از نظام پست اخوندی ایران دارد حمایتهای میکند. زمانیکه دادگاه سوئد حاضر نشد حامد نوری جنایتکار را ازاد کند, جوزپ بورل که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است مرخصی به یکی از کارمندانش که سوئدی هست داد تا به ایران سفر کند و مرخصیش را در ایران بسر برد وقتیکه این سوئدی به ایران سفر کرد نظام اخوندی اورا به گروگان گرفت و خواستن بدونه سروصدا با حامد نوری عوضشان کنند که دادگاه سوئدی صددرصد نپذیرفته و مخالفت شدید با این خواست نظام اخوندی ایران کرده است. در کل اگر تعدادی از ادمهای همچون جوزپ بورل نبود نظام جنایتکار اخوندی ایران تا این حد پست و فرومایه و جنایتکار نمی بود.
  3
  88
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  کشور سوئد همیشه مهد سیاستمداران پاکدست بوده و قربانیان بسیاری در راه آزادی بیان و سیاست داده است از جمله اولاف پالمه، بدون در نظر گرفتن ایدولوژی یا جهت سیاسی. درود به شرف همه آزادگان در جای جای گیتی😇🫂
  4
  76
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حتما زیرمیزی هنگفت به ژوزف بورل داده اند
  3
  70
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  همین یه عنترو کچلو را کم داشتیم
  52
  24
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  حاجی انگاری فقط پشمالو می‌پسندی ، مگه نه ممل ژندونی
  2
  21
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  سیاستمدار چپ .همان مصدقی خودمان. شاید برای کشور‌ها خود خوب باشند. ولی‌ در تاریخ سوسیال دمکراتی جهانی‌ از این گرفته تا خروشچف روسی از او تا بزرگ این‌ها ویلی برانت.پای ایران که وسط آید بجز ضربه خیانت چیزی پیدا نمی‌‌کنید. تز جدیدی تازگی‌ها بیرون آمده که چپ ایرانی‌ هرگز مارکسیست بوده.خودشان نمی‌‌دانستند.بیشتر سوسیال دمکرات بودند. عذر بدتر از گناه. طرفدار آزادی و دمکراسی باشید؟ ولی‌ اتحاد با محمد رضا پهلوی را رد کنید و دنبال آزادی در زیر عمامه امام ؟مگر حزب کمونیست ترکیه اولین متحد آتا ترک نبود ؟ تا آنجا پیش رفتند که حزب اعلام کرد تنها کمالیست واقعی‌ ما هستیم. و مال ما ؟ پیشه وری .بازرگان. این‌ها سوسیال دمکرات‌ها ما هستند. سوسیال دمکراتی در ایران همیشه بازیچه انگلستان بودند و حافظ منافع انگلیس در ایران در مقابل روسیه تزاری.آش نذری مشروطه خواهان در باغ سفارت انگلستان را فراموش نکرده. خوب هم داشتند خلیل ملکی چپ ملی‌ سوسیال دمکرات. هم راه مصدق که راه خود را جداا کرد. به مصدق گفت راه که شما می‌‌روید.ما را به آغوش استالین می‌‌برد. ولی‌ با یک گلی که بهار نمی‌‌شود.
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ادامه :ولی‌ با یک گلی که بهار نمی‌‌شود.در مقابل آن ۹۱ سال تاریخ سوسیال دمکراتی. ایران. پر از خیانت. هوچی گری سرسپردگی. وطن فروشی. چه دروغ‌ها به خورد ما دادند. از پیشه وری. تا میرزا .از میرزا تا کلنل پسیخان.امروز چه کسی‌ نمی‌‌داند که این اه دستور‌ها خود را از KGB می‌‌گرفتند . من نمی‌‌گویم. اسناد روزنامه پرودا ارگان حزب کمونیست روسیه. در هیچ کجا دنیا به اسم سوسیال دمکراتی چنین فریبی نخورده.بجز ایران. حالا عجیب است که این جوزپ بورل هنوز صیغه آخوند است؟ چی‌ او از فرخ نگردار.بهنود. کمتر است؟
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مبارز01 - تهران، ایران
  آقای چارلی ویمرز، شما ثابت کردی آدم باشرفی هستی و از درک سیاسی بالایی برخورداری. یادگاری برای این جوزف بورل پیرکفتار گذاشتی که یادش نرود وقتی از دلالان سپاهی پول میگیره که آخر عمر کثیفش رو بزنه تو خون جوون های کشته شده ایرانی بدست سپاه قاتل،باید بهای بی اعتبار شدن هم بده. بی تردید یه روز تعاملت با سپاه افشا خواهد شد و در تاریخ اروپا ازت بعنوان یه دلال سیاسی یاد خواهد شد، گرگ پیر کثیف.
  0
  0
  یکشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  حاجی قاط زدی ...این مزخرفات چیه مینویسی ... همینجور اسم پشت سر هم میکنی پیشه وری و مصدق و بازرگان و خلیل ملکی و بعد برا خودت نوشابه باز میکنی که خیلی میفهمی و سبک مغز بهت میگه استاد....استاد این آشغالها را مصرف نکن...🤣اتحاد با محمدرضا؟؟؟؟ ...نده خدا مُرده🤣استاد 🤣خدا وکیلی این جملات بی سر و ته و بدون فعل و فاعل را عمدا مینویسی یا فکر میکنی یک بدعت یا پیشرفت در دستور زبان فارسی است؟؟ 😂چرا این شکلی مینویسی.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  البته بهت بگم من با یک سری حرفات موافقم یعنی مخالفت با چپ بیسواد و خاین و مجاهدین التقاطی که اسلام را سرخاب سفیداب کردند و می‌خواهند به پاچه تاریخ کنند مخالفتی ندارم. البته خیلی سعی کردی مرا به آنها بچسبانی که نشد چون کسی محمد را قهوه ای می‌کند نمی‌تواند طرفدار مجاهدین یا هر گروه اسلامی باشد. خلاصه اخوی گفتم چندتا از خوبی هایت هم بگم دپرس نشی.....
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.