«نصف روز» برای اورانیوم ۹۰ درصد و «یک هفته‌» برای ساخت سلاح اتمی؛ کریمی قدوسی می‌گوید اروپا باید پای مذاکره بیاید

رسانه‌های ایران می‌گویند جواد کریمی‌قدوسی، به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نزدیک استبی بی سی: جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران که دو پست او در شبکه ایکس (توییتر سابق) درباره توان ساخت سلاح اتمی و امکان افزایش برد موشک های ایران به ۱۲ هزار کیلومتری ظرف یک هفته، خبر ساز شده بود، با انتشار ویدئویی از اظهارات خود دفاع کرده و آن را مطابق اظهارات مقام های رسمی کشور خوانده است.

آقای کریمی‌قدوسی در این ویدئو گفته است که کارشناسان اتمی ایران می گویند قادرند با تغییراتی در تاسیسات اتمی طی نصف روز میزان غنی سازی اورانیوم را از ۶۰ درصد، به ۹۰ درصد که مورد نیاز استفاده در سلاح اتمی است برسانند که به گفته او آژانس بین المللی انرژی اتمی هم از آن مطلع است.

او سپس توضیح داده است که ایران توانایی افزایش برد موشک‌های خود تا ۱۲ هزار کیلومتر را هم دارد اما آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته با آن موافقت نکرده است.

در سال ۱۴۰۰ دفتر علی خامنه‌ای، ویدئویی از یک دیدار غیررسمی وی در سال ۱۳۹۷ را منتشر کرد که در آن آقای خامنه‌ای در آن می‌گوید مانع افزایش برد موشک‌های بالستیک ایران به بیش از ۲ هزار کیلومتر شده است.
نمودار توان موشکی ایرانآقای خامنه‌ای در آن ملاقات گفته بود «الان برد موشک بالستیک ما ۲ هزار کیلومتر است و آن ۲هزار کیلومتر را هم من گفتم وگرنه آنها [نظامیان] می‌خواستند تا ۴-۵ هزار کیلومتر برد داشته باشد که نگذاشتم و مانع شدم و گفتم فعلا بیشتر از ۲هزار کیلومتر نباید درست کنید.»

جواد کریمی قدوسی در تازه‌ترین اظهاراتش گفته ساخت سلاح اتمی و افزایش برد موشک‌ها، زمانی است که «دشمن بخواهد ما را تهدید کند» و سپس گفته پاسخ به این تهدید هم متوجه اسرائیل نیست بلکه «متوجه اروپا و آمریکایی است که پشتوانه سگ زنجیره‌ای خودشان، رژیم صهیونیستی هستند.»

ایران موجود اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و از آن با عنوان «رژیم صهیونیستی» یاد می‌کند.

آقای کریمی قدوسی در صحبت‌هایش گفته است ظرفیت‌های بیشتر هسته‌ای و موشکی نه تنها در مذاکره احتمالی خللی ایجاد نمی‌کند، بلکه اروپایی‌ها را وامی‌دارد تا «دست و پایشان را جمع کنند» و به تحریم‌های ایران پایان دهند.

ایران همواره تاکید کرده است که برنامه اتمی‌اش صلح‌آمیز است اما در روزهای گذشته همزمان با بالاگرفتن تنش میان ایران و اسرائیل، احمد حق‌طلب، فرمانده سپاه حفاظت و امنیت مراکز هسته‌ای ایران هشدار داد که اگر اسرائیل بخواهد با تهدید به حمله به مراکز اتمی، ایران را تحت فشار قرار دهد، «تجدیدنظر» در سیاست هسته‌ای «محتمل و قابل‌تصور» است.

پیش از این علی اکبر صالحی، وزیر خارجه پیشین و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود تجدیدنظر در سیاست هسته‌ای جزو اختیارات علی خامنه‌ای است.

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران هم گفته بود: «توانایی تولید بمب اتمی داریم، اما قصد تولید نداریم.»
سیاست اتمی؛ یک سخنرانی به مثابه فتوا
منظور از سیاست اتمی در جمهوری اسلامی ایران، عموما اشاره به اظهارات علی خامنه‌ای درباره ممنوعیت تولید، نگهداری و استفاده از سلاح اتمی است که از آن با عنوان «فتوای هسته‌ای» یاد می شود.

پیش از این محمود علوی وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی هم گفته بود که احتمال تجدیدنظر در این فتوا وجود داشت.

تازه ترین اظهارات درباره تغییرپذیر بودن سیاست اتمی جمهوری اسلامی مربوط به آقای کریمی قدوسی است.

او پس از در دو پست جداگانه در ایکس نوشته بود «در صورت صدور اذن تا انجام اولین آزمایش یک هفته فاصله» و پس از یک روز پس از آن در پست دیگری نوشت «در صورت صدور اذن تا انجام اولین آزمایش ارتقاء برد موشکی به ۱۲ هزار کیلومتر یک هفته فاصله» است.

پست‌های آقای کریمی‌قدوسی پس از افزایش بی‌سابقه تنش نظامی میان ایران و اسرائیل منتشر شد.

پس از حمله منسوب به اسرائیل علیه کنسولگری ایران در دمشق در ۱۳ فروردین، ایران با حملات مستقیم به اسرائیل پاسخ داد و سپس گزارش‌هایی از حمله متقابل و منسوب به اسرائیل به ایران منتشر شد که اسرائیل مسئولیت آن را بر عهده نگرفت اما انجام آن را هم تکذیب نکرد.
جواد کریمی‌قدوسی کیست؟پس از آنکه دو پست جواد کریمی‌قدوسی در شبکه ایکس خبرساز شد، او در یک ویدئو از هر دو موضوع مطرح شده در این پست‌ها، دفاع کرد

توضیح تصویر، پس از آنکه دو پست جواد کریمی‌قدوسی در شبکه ایکس خبرساز شد، او در یک ویدئو از هر دو موضوع مطرح شده در این پست‌ها، دفاع کرد

رسانه‌های ایران می‌گویند جواد کریمی‌قدوسی از نمایندگان نزدیک به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. او را همسو با نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی می‌دانند که از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

آقای کریمی قدوسی از دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، نماینده مشهد است. گرایش سیاسی او اصولگرایی است و از اعضای جبهه پایداری محسوب می‌شود که یک گروه سیاسی تندرو از میان طیف‌های سیاسی موجود در ایران است.

مواضع او درباره مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی پیش از این باعث بروز تنش‌های جدی در مجلس شورای اسلامی شده بود.

برخی از سیاستمداران ایران مواضع او از جمله درباره توانایی جمهوری اسلامی ایران در تولید فوری سلاح اتمی را باعث تحمیل هزینه‌های سیاسی به ایران و افزایش فشارهای بین‌المللی می‌دانند.

آقای کریمی‌قدوسی با رد این انتقادها، نظرات خود را همسو با مواضع رسمی حکومت و خود را پیرو علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران می خواند.

اظهارات اخیر جواد کریمی‌قدوسی درباره توانایی ایران در ساخت سلاح اتمی در ظرف یک هفته، با گزارش رسانه‌های داخلی درباره مذاکرات اتمی با هدف احیای توافق اتمی برجام، همزمان شده است.
آمریکا مذاکره مستقیم اتمی با ایران را تکذیب کرد
روزنامه شرق چاپ تهران همزمان با برخی از رسانه‌های عربی منطقه، در گزارشی گفته است که امیرسعید ایروانی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، اخیرا «مذاکرات مستقیمی» با طرف های آمریکایی از جمله درباره توافق برجام داشته است.

آمریکا «گفت‌وگوی مستقیم» با ایران در این باره را رد کرده و معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفته کشورش در «حال مذاکره مستقیم با ایران در نیویورک یا هر جای دیگری در مورد برجام» نیست.

با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا، مذاکراتی غیرمستقیم برای احیای توافق برجام میان ایالات متحده و ایران آغاز شد که از تابستان ۱۴۰۱ بدون هیچگونه چشم اندازی متوقف شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شبکه خبری دویچه‌وله گفت با توجه به ذخیره اورانیوم غنی‌شده، ایران «هفته‌ها، نه ماه‌ها» با تولید بمب اتمی فاصله دارد.

آقای گروسی گفت اگرچه غنی‌سازی اورانیوم در غلظت نزدیک به تسلیحاتی «باعث نگرانی» است، اما نمی‌توان به این نتیجه رسید که ایران اکنون سلاح هسته‌ای دارد یا هفته آینده به آن دست پیدا خواهد کرد.
+6
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  دیگه ورق برگشته ، انریکا، اروپا و همه دشمنان ایران کم کم باید بپذیرند ایران قدرتمند و اتمی را . درود بر مهندسان، دانشمندان و امنیت سازان میهن عزیز ، مشکلات ایران چه مخالف یا موافق باید داخلی حل بشه بدون دخالت خارجی ها و ایرانیان خارج نشین .
  11
  6
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  حرفها و پرت و پلاهای تکراری!! دولتهای قبلی هم از این زرت و پرت ها زیاد می کردند و میشد سرخط خبرها و تولید هیجان می کرد بین گاگول ها و طرفداران رژیم
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  rood120 - منچستر، انگلستان
  دیگه ورق برگشته، انریکا، اروپا و همه دشمنان ایران کم کم دارند تحریم‌ها را زیاد میکنند و خوب تو کله ات فرو کن، اونها اگر به سگ گله باج بدهند، به شغال باج نخواهند داد! بزودی ج.ا.ک.ش در منجلاب تحریم‌ها و تهدیدها گرفتار خواهد شد!
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دوشنبه - تهران ، ایران
  کریم شیره ایی، زاغارت این ساقی آخری از بچه‌ها حضرت موسی بودن قاطی دادن بهت ترشحات مغز فندوقیتو بالابیاری. می‌بینید که جواب داده. ملایان اشغالگر برای ورود به فاضلاب آماده شوید 😃
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.