قربانیان پزشک سابق تیم‌های ژیمناستیک آمریکا ۱۳۸ میلیون دلار غرامت دریافت می‌کنند

لری نصار که در حال گذراندن دوران حبس خود است، به مدت ۱۸ سال پزشک اصلی ورزشکاران ژیمناستیک المپیک آمریکا بودرادیو فردا: وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت اعلام کرد که با ده‌ها قربانی لری نصار، پزشک سابق ورزشکاران ژیمناستیک المپیک ایالات متحده، به توافق ۱۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری رسیده است.

این رقم همراه با غرامت‌هایی که سازمان‌های مختلف پذیرفته‌اند به منظور جبران آسیب وارده به صدها زن قربانی نصار پرداخت کنند، بالغ بر یک میلیارد دلار است.

لری نصار که در حال گذراندن حبس به‌دلیل آزار جنسی ورزشکاران زیر نظر خود است، به مدت ۱۸ سال پزشک اصلی تیم‌های ملی و المپیک ژیمناستیک آمریکا بود و یک دادگاه فدرال در سال ۲۰۱۷ او را به ۶۰ سال زندان محکوم کرد.

این پزشک در سال ۲۰۱۸ نیز در دو محاکمه جداگانه در ایالت میشیگان، به‌دلیل آزار و اذیت ورزشکاران زن ژیمناستیک به ترتیب به ۱۷۵ سال و ۱۲۵ سال زندان محکوم شد.

بنجامین میزر، معاون موقت دادستان آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: توافق یاد شده این ادعاها ‌که پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، تحقیقات اولیه در مورد ناسار را سرهم‌بندی کرده است، حل‌وفصل می‌کند.

او افزود: «این اتهامات باید از همان ابتدا جدی گرفته می‌شد. اگرچه این حل‌وفصل‌ها آسیب‌های صورت گرفته توسط نصار را جبران نمی‌کنند، اما امیدواریم که به قربانیان جنایات او که برخی از آن‌ها به حمایت‌ حیاتی برای ادامه درمان نیاز دارند، کمک کند».

سیمونه بایلز و مک‌کایلا مارونی، دارندگان مدال طلای المپیک ایالات متحده، از جمله قربانیانی بودند که علناً از اف‌بی‌آی به‌دلیل نحوه رسیدگی به این پرونده انتقاد کردند.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید توافق صورت‌گرفته، ۱۳۹ ادعایی که علیه این پزشک مطرح شده است را حل‌وفصل می‌کند. شاکیان این پرونده، اف‌بی‌آی را متهم کرده بودند که به‌رغم شواهدی که در سال ۲۰۱۵ دریافت کرده بود وارد عمل نشد و به لری نصار اجازه داد تا به آزار جنسی زنان و دختران جوان تا سال ۲۰۱۶ که متهم شد، ادامه دهد.

گزارشی که توسط ناظر داخلی وزارت دادگستری در سال ۲۰۲۱ تهیه شد، اشتباهات گسترده پلیس فدرال از جمله عدم مصاحبه فوری با قربانیان احتمالی و مصاحبه‌های مستند را تایید کرده است.

دانشگاه ایالتی میشیگان نیز که متهم به عدم جلوگیری از اقدامات نصار در زمان فعالیت او در این دانشگاه است، موافقت کرده که ۵۰۰ میلیون دلار به بیش از ۳۰۰ زن و دختر مورد آزار و اذیت این پزشک پرداخت کند.

کمیته‌های ژیمناستیک آمریکا و کمیته المپیک و پارالمپیک نیز ۳۸۰ میلیون دلار غرامت پرداخت می‌کنند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.