اژه‌ای: ورود نیروی انتظامی به موضوع حجاب تصمیم مشترک ما بود

حضور زنان ایرانی بدون حجاب اجباری در خیابان‌های این کشوردویچه وله: درحالی که اعتراضات و انتقادها علیه عملکرد طرح موسوم به "نور" ادامه دارد رئیس قوه قضائیه می‌گوید که تصمیم فعال‌شدن دوباره نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی در جلسه سران قوا گرفته شده است.

غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۳ اردیبهشت (۲۲ آوریل ۲۰۲۴) در جلسه‌ای با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری این کشور گفته است که از دستگاه‌های فرهنگی، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و همچنین فراجا درخواست شده است تا در زمینه "حجاب و عفاف" فعال شوند‌‌‌.

او با بیان اینکه در در اواخر سال گذشته، در جلسه مشترک با ابراهیم رئیسی تاکید کرده است که «نمی‌شود مقوله عفاف و حجاب را رها کرد ... در همین راستا از فراجا نیز خواسته شد و خطاب به او تاکید شد که در این قضیه به میدان بیاید؛ خُب آیا اکنون می‌توان خود را کنار بکشیم و اصطلاحاً به تعبیر عامیانه بگوییم «کی بود کی بود؛ من نبودم»؟!

اشاره اژه‌ای به بحثی است که  اخیرا میان نهادهای مختلف حکومت به راه افتاده و  هر طرف به میدان آمدن فراجا برای مقابله با زنان دارای پوشش اختیاری را به گردن طرف دیگر می‌اندازد.

اژه‌ای در تکمیل صحبت‌های خود افزوده است:‌«در حوزه عفاف و حجاب، به موجب قوانین مختلف و مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دارد، در ستاد عفاف و حجاب نیز مأموریت‌هایی برعهده این نهاد گذاشته شده است.»
دبیر ستاد امر به معروف: طرح نور کار امنیتی است
از سوی دیگر درحالی که انتقادها از عملکرد ماموران اجرا کننده"طرح نور" همچنان ادامه دارد، محمد حسین طاهری آکردی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر به رسانه‌های ایران گفته است که طرح نور امنیتی است و فراجا مستقیما با این طرح سر و کار دارد.

او در این گفت‌وگو با بیان اینکه وظیقه ستاد محدود به حوزه حجاب و عفاف نیست مدعی شده است که تنها کار ستاد "بگیر و ببند" نیست و گسترش این بینش در بین مردم "اشتباه" است.
دانشگاه‌های ایران، هدف سرکوب مخالفان حجاب اجباری
در ادامه واکنش‌ها به شروع "طرح نور" وبسایت خبرآنلاین گزارش داده که سخت‌گیری‌های مربوط به حجاب در دانشگاه‌ها نیز افزایش یافته است.

این گزارش به افزایش برخورد حراست دانشگاه پرداخته و نوشته است که دقیقا مشخص نیست که معیار حجاب مورد نظر حراست چیست. در تشریح این مثال به نقل از یکی از دانشجویان  فلسفه آمده است که «یک‌بار در پردیس مرکزی از در ورودی قدس برای دامن پوشیدن به من تذکری داده نشد و از در شانزده آذر به خاطر همان پوشش با من برخورد کردند.»

شدت برخورد پلیس و نیروهای امنیتی با زنان مخالف حجاب اجباری با لباس غیرنظامی، اعتراض برخی از نیروهای حامی مقامات ایرانی را نیز برانگیخته است.

در همین زمینه سعید حجاریان، کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص بازگشت دوباره گشت ارشاد در صفحه ایکس خود نوشته است که تداوم این تفکر در دولت چهاردهم، "آخرین چماق است بر بار شیشه و دیگر چیزی باقی نخواهد ماند."

در روزهای گذشته موج جدیدی از اعمال خشونت‌ علیه زنان، بازداشت و سرکوب زنان در ایران توسط نیروهای انتظامی آغاز شده است.

حکومت این سرکوب را "طرح نور" نامیده و عباسعلی محمدیان، فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفته است که دلیل اجرای این طرح "مطالبه مردم متدین" بوده است.

پیش‌تر، فرماندهی انتظامی ایران در اطلاعیه‌ای مدعی شده بود که با اجرای این طرح از روز شنبه ۲۵ فروردین شاهد "همکاری وصف‌ناپذیر مردم" و به‌ویژه "بانوان فهیم" با پلیس بوده است.
+1
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  شما و نیرهای انتظامی‌ تون شکر زیادی خوردید مرتیکه بشکه بخواب
  1
  21
  دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  زنان غیور و از خود گذشته ایران برای احقاق حقوق طبیعی خود با شجاعتی مثال زدنی ( مردها یاد بگیرند ) مقاومت خواهند کرد و پشیزی برای اینگونه تصمیمات ، یک مشت عقب مانده ذهنی و دایناسور ، قائل نمیشن !! مرگ بر ضحاک ایران خامه عنی و این نوچه های کو… و جا… و خونآشامش !!
  0
  12
  دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  به گور یکی از باباهات با این تصمیم مشترکتون
  0
  4
  ‌سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.