نیویورک تایمز: اسرائیل پس از فشارهای آمریکا از طرح حمله گسترده‌ به ایران صرف نظر کرد

العربیه: مجله «نیویورک‌ تایمز» گزارش داد که فرماندهان اسرائیلی برای پاسخ به حمله موشکی و پهپادی تهران درباره «هدف‌ قرار دادن چندین موضع نظامی در ایران که برخی از آنها در نزدیکی پایتخت این کشور قرار دارد، گفت‌وگو کرده بودند.»

این مجله، دوشنبه 3 اردیبهشت به نقل از مقامات اسرائیلی نوشت: «اسرائیل پس از فشارهای آمریکا و متحدانش از طرح حمله گسترده‌تر به ایران صرف نظر کرد.»

به گفته این مقامات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پس گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، موضع خود را در مورد پاسخ به ایران تغییر داد.
شلیک موشک‌ از جنگنده‌های مستقر در نزدیکی ایران
علاوه بر این، مقامات اسرائیلی به «نیویورک‌ تایمز» گفتند که اسرائیل ابتدا پهپادهای کوچک (کوادکوپتر) به سوی اصفهان پرتاب کرد تا پدافند هوایی ایران را سردرگم کند.

این مقامات همچنین گفتند که اسرائیل به جای فرستادن جنگنده‌هایش به حریم هوایی ایران، تعداد محدودی موشک از هواپیماهای مستقر در صدها کیلومتری غرب ایران به سوی این کشور شلیک کرد.

این مقامات در مورد هدف حمله اسرائیل نیز گفتند که تل‌آویو به دنبال تأکید این بود که توانایی حمله به ایران بدون ورود به حریم هوایی این کشور یا حتی فعال کردن سامانه‌های دفاع هوایی آن را دارد.

این مقامات افزودند که اسرائیل می‌خواهد به تهران پیامی ارسال کند مبنی بر اینکه می‌تواند به سیستم‌های دفاع هوایی در مرکز ایران، جایی که تعدادی از تأسیسات هسته‌ای بزرگ قرار دارد، حمله کند.

تصاویر ماهواره‌ای حمله شب جمعه اسرائیل، به بخش مرکزی سیستم پدافندی اس-300 پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان در 340 کیلومتری جنوب تهران را تایید می‌کند.

تصاویر نشان می‌دهد که این حمله به بخش مهم و خاص سامانه دفاع هوایی اس-300 ساخت روسیه اصابت کرده است.

«نیویورک تایمز»، شنبه اول اردیبهشت، در گزارشی نوشته بود، این تصاویر نشان داد که حمله دقیق به پایگاه هوایی هشتم شکاری، به رادار «پوشش متحرک» مورد استفاده در سامانه‌های اس-300 برای ردیابی اهداف ورودی آسیب رسانده یا از بین برده است.

این روزنامه نوشت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد در این حمله از مهمات هدایت‌شونده دقیق برای هدف‌ قراردادن پایگاه هوایی شکاری استفاده شده است.
«اسباب‌بازی بود»
مقامات ایرانی پیشتر در اظهاراتی این حمله را کم اهمیت جلوه داده بودند و گفته بودند که اصفهان هدف حمله موشکی قرار نگرفته است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک حضور داست در گفت‌وگو با شبکه خبری «ان‌بی‌سی» تاکید کرده بود که تهران برنامه‌ای برای پاسخ‌دادن به حمله روز‌ جمعه منتسب به اسرائیل علیه پایگاه نظامی در اصفهان، ندارد.

وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگو با به سخره گرفتن سلاح به‌کاربرده شده در حمله به اصفهان گفت: «آنچه که در حمله به اصفهان مورد استفاده قرار گرفته بود بیشتر شبیه اسباب‌بازی‌‌هایی بود که بچه‌های ما با آن بازی می‌کردند نه هواپیماهای بدون سرنشین».

این حمله به اصفهان در پاسخ به حمله بی‌سابقه ایران با بیش از 300 موشک و پهپاد به خاک اسرائیل صورت گرفت.

اسرائیل پیشتر در اوایل آوریل ماه ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در دمشق را هدف قرار داده بود.

در حالی که جامعه بین المللی در پی این حملات متقابل، نسبت به تشدید تنش‌ها در خاورمیانه در پس زمینه جنگ اسرائیل در نوار غزه ابراز نگرانی شدید کرد و خواستار خویشتن‌داری همه طرف‌ها شد.
+6
رأی دهید
-26

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.