نتانیاهو: مقابل هر کسی که بخواهد ارتش اسرائیل را تحریم کند خواهیم ایستاد

العربیه: به‌دنبال افشای قصد واشینگتن توسط منابع آمریکایی برای اعمال تحریم‌ علیه گردان «نتزاه یهودا»، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش گفت، «مقابل هرکسی که گمان می‌کند می‌تواند ارتش اسرائیل را تحریم کند» خواهد ایستاد.

نتانیاهو هشدار داد فشارهای نظامی و سیاسی این کشور در روزهای آینده علیه حماس افزایش خواهد یافت. او حملات جدید به حماس را «بسیار دردناک» توصیف کرد.

منابع آمریکایی گزارش دادند انتظار می‌رود آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، طی روزهای آینده تحریم‌هایی علیه گردان نتزاه یهودا، که سربازان آن به نقض حقوق بشر در کرانه باختری متهم‌اند، را اعلام کند.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، یک‌شنبه دوم‌ اردیبهشت، تحریم‌های ایالات متحده علیه این گردان را اشتباه دانست و خواستار لغو آن شد. ارتش اسرائیل نیز از تحریم‌های آمریکا علیه این گردان ابراز بی‌اطلاعی کرد.
«اوج پوچی و زوال اخلاقی»
نتانیاهو پیشتر در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشته بود: «تحریم‌ها نباید علیه ارتش اسرائیل اعمال شود. در هفته‌های اخیر با اعمال تحریم‌ها علیه شهروندان اسرائیلی مخالفت کرده‌ام. زمانی که سربازان ما در حال جنگ‌اند، قصد اعمال تحریم صورت می‌گیرد. این اوج پوچ‌گرایی و نشانه‌ای از زوال اخلاقی است. علیه این اقدامات خواهیم جنگید.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز در انتقاد از این تحریم‌ها گفت، یگان پیاده نظام «بخش جدایی‌ناپذیر از ارتش اسرائیل» بوده و به قوانین نظامی و بین‌المللی پایبند است. او افزود که اسرائیل دادگاه‌های «قوی و مستقل» دارد که می‌توانند به ادعای ارتکاب تخلف در این یگان رسیدگی کنند.
نتزاه‌ یهودا و اقدامات خشونت‌آمیز
گردان نتزاه یهودا همواره کانون اختلافات زیادی در رابطه با افراط‌گرایی راستگرایان و خشونت علیه فلسطینی‌ها بوده است. یکی از این حوادث مرگ عمر اسعد، پیرمرد 78 ساله فلسطینی – آمریکایی، پس از بازداشت در شرایط یخبندان است. اعضای گردان نتزاه یهودا این مرد فلسطینی را، پس از بازداشت، با بستن چشم‌ها و دست‌هایش در شرایط یخبندان رها کردند. پیکر بی‌جان عمر اسعد ساعاتی بعد پیدا شد.

ارتش اسرائیل پس از بررسی این حادثه اعلام کرد: «شکست اخلاقی نیروها و اشتباه در قضاوت، به طور جدی به ارزش کرامت انسانی آسیب وارد کرده است.»

در پی این حادثه، فرمانده گردان نتزاه یهودا توبیخ و دو فرمانده دیگر از کار برکنار شده و پرونده تحقیقات کیفری بدون محاکمه سربازان بسته شد.

اسرائیل این یگان را در دسامبر 2022 از کرانه باختری منتقل کرد. علت تشکیل گردان نتزاه یهودا در نیروهای مسلح ارائه فرصت به سربازان افراطی و نیروهایی عنوان شده تا بتوانند بدون هیچ گونه احساس خطر علیه اعتقادات خود، در نیروهای مسلح اسرائیل فعالیت کنند.
حریدی‌های راست‌گرای افراطی
نتزاه یهودا تحت عنوان یک واحد نظامی در کرانه باختری از مردان و جوانان افراطی حریدی، که دیدگاه‌های راست افراطی دارند، تشکیل شد. روزنامه «تایمز اسرائیل» در گزارشی نوشت، این واحد در سایر یگان‌های رزمی ارتش اسرائیل پذیرفته نشد.

به گزارش این روزنامه، تعامل با زنان و مردان در نتزاه یهودا متفاوت است و به مردان زمان بیشتری برای عبادت و مطالعه درس‌های مذهبی داده می‌شود.

اعضای این واحد در بسیاری از حوادث خشونت‌آمیز شرکت داشته‌ و در گذشته نیز محکوم به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان فلسطینی شده‌اند.

به‌دنبال مشارکت سربازان نتزاه یهودا در چندین اقدام خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان فلسطینی، وزارت خارجه آمریکا در اواخر سال 2022 تحقیقاتی را درباره این گردان آغاز کرد.
+41
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  ببین کی از پوچی و زوال‌اخلاقی حرف میزنه !!!؟ اوج وقاهت و پُر رویی ! آخوند جهود و بی عمامه !! احمق اونکه می‌خواد وحشی ترین گردان ارتش رو تحریم کُنه ، اربابت آمریکاست که سالی بیش از سه میلیارد کمک بلاعوض نظامی بهتون میده و جنایاتتون رو هم در سازمان ملل ماستمالی و وتو میکنه !!
  15
  32
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  همین دیروز یک گور دسته جمعی پیدا کردند بالای ۲۰۰ زن و بچه مردم درش دفن شده‌بودند حتی خاک سپاری حیوان هم آدابی دارد.همیشه یک اقلیت روانی ایدولوژیک وجود دارند که حاضرند زندگی مردم را برای ایده‌های مریضشان تلخ کند (مسلمانان هم همینطور). این زیونیستها یک عده بیمار افراطی بدون اخلاقند دروغ میگویند قتل میکنند هر کثافتی میکنند چرا چون ایدولوژی توجیحش کرده. بسیاری از باز ماندگان هلوکاست از این افراد ابراز شرم مکینند چون هلوکاست تا اینکه یک جنایت باشد یک تراژدی اخلاق انسانیست که کسی به خود اجازه میدهد انسان دیگر را سیستماتیک نثل کشی کند بازماندگان هلوکاست نمیخواهند خون پدران خود را صرف ماجراجویی افراد فاسدی مانند اینها کنند مثل شهیدان جنگ ایران و بخور بخور یک عده بیشرف. من خودم دوست یهودی دارم (متاسفانه الان در کشور دیگه زندگی میکنه) یک یهودی از یک خانواده متوسط بسیار اخلاق مدار است. خود یهودی ها هم اسیر این وضعیت دیوانه وار چه در داخل و در خارج اسرائیل هستند ۵۳ درصد یهودیهای آمریکایی با این وضعیت مخالفند (احتمالا الانم ببشتره).
  5
  6
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.