طرح جدید سپاه برای سرکوب مخالفان حجاب اجباری؛ مجلسی‌ها می‌گویند بی‌فایده است

ایندیپندنت فارسی: در شرایطی که بازگشت گسترده نیروهای سرکوبگر گشت ارشاد به خیابان‌های شهرهای مختلف ایران و بازداشت خشن و همراه با ضرب‌وشتم زنان مخالف حجاب اجباری موجی از خشم و عصبانیت را در میان مردم ایرانی به راه انداخته است، حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ، روز یکشنبه دوم اردیبهشت‌ از تشکیل یک گروه جدید برای سرکوب بیشتر زنان مخالف حجاب اجباری در پایتخت ایران خبر داد.

حسن‌زاده نام این گروه‌ها را «سفیران مهر» اعلام کرد و گفت اعضای این گروه‌ها آموزش دیده‌اند تا حفظ حجاب اجباری را «به‌صورت جدی‌تر در میان اصناف، ادارات، بازار، معابر، بوستان‌ها، تفرجگاه‌ها و حمل‌ونقل عمومی تهران» پیگیری کنند.

هم‌زمان با این اخبار و پس از آنکه برخی چهره‌های وابسته به جمهوری اسلامی در روزهای اخیر درباره احتمال شکل‌گیری یک خیزش سراسری دیگر علیه جمهوری اسلامی به دلیل بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها هشدار دادند، روز یکشنبه چند نماینده مجلس شورای اسلامی نیز از ضرب‌وشتم زنان و بازداشت گسترده مخالفان حجاب اجباری انتقاد کردند.

در حالی که ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از روز ۲۵ فروردین به دستور مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به شکل گسترده‌ و در پوشش طرح حکومتی «نور» درحال آزاررسانی و بازداشت زنان‌اند، جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه این برخوردها را «غیرمتعارف و غیرقانونی» خواند.

او گفت: «متاسفانه این برخوردها با ادعای اجرای قانون صورت می‌گیرد، اما قانون عفاف و حجاب به‌ دلیل داشتن ایرادهای قانونی، شکلی و شرعی بارها از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفته و هنوز هم نهایی نشده است. لذا جناب وزیر، سوال اینجا است که به استناد کدام قانون ماموران به خودشان اجازه می‌دهند با این شیوه با بانوان برخورد کنند؟ جنابعالی به‌عنوان متولی امنیت کشور باید مجری قوانین باشید، نه اینکه اجازه دهید برخلاف ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، بانوان را با قهر و تهدید سوار خودروهای گشت کنند. تا کی می‌خواهید به این شیوه نادرست برخورد با مقوله حجاب ادامه دهید؟»

در ادامه مرتضی محمودوند، نماینده خرم‌آباد و عضو امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، هم از ادامه خشونت‌ها علیه مخالفان حجاب اجباری انتقاد کرد و مدعی شد که رهبر جمهوری اسلامی با این نوع برخوردها مخالف است. اما در حالی که مشابه چنین ادعایی را مهدی فضائلی، عضو دفتر حفظ و نشر آثار علی خامنه‌ای، نیز روز ۳۱ فروردین مطرح کرده بود، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، روز یکشنبه در واکنش به توییت فضائلی مبنی بر «تذکر گرفتن برخی مسئولان به‌ دلیل برخوردهای نامناسب با بی‌حجاب‌ها»، تلاش برخی چهره‌های نزدیک به علی خامنه‌ای را برای نمایش مخالفت او با ضرب‌وشتم و آزار فیزیکی زنان مخالف حجاب اجباری، بی‌اثر کرد و نوشت: «بیت رهبر معظم انقلاب ‌سخنگو نیاز ندارد و چنانچه تذکری ضرورت داشته باشد، مستقیم و با ذکر ماخذ از سوی دفتر معظم‌له (آقایان گلپایگانی و حجازی) به اطلاع مخاطبان آن اعم از مسئولان یا مردم می‌رسد.»

با وجود آنکه نیروهای سرکوبگر در پایتخت و چندین شهر دیگر ایران به‌طور گسترده به برخورد فیزیکی خشن با مخالفان حجاب اجباری روی آورده‌اند، تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی و گزارش شهروند‌ــ‌خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که مبارزه و مخالفت با این قانون حکومتی و سرکوبگرانه همچنان به شکل وسیعی در سراسر ایران ادامه دارد و نظام جمهوری اسلامی توان سرکوب تمامی زنان و مردان مخالف حجاب اجباری را ندارد.

در همین راستا، محمد صفری، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، نیز گفت: «انتظار داریم علی‌رغم همه فشارهایی که سر مسئله حجاب وجود دارد، بتوانیم با فشارهای قضایی و انتظامی و بدون کار فرهنگی این کار را پیش ببریم. این روش هیچ‌وقت جواب نخواهد داد، بلکه متاسفانه عکس موضوع را هم نتیجه می‌گیریم. کما اینکه در سال ۱۴۰۱ هزینه‌های بسیار زیادی در این رابطه پرداختیم و انتظار داریم مسئولان مربوطه در این رابطه تدبیر کنند.»

احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی و چهره نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، نیز تاکید کرد: «این شیوه‌ها دیگر جواب نمی‌دهد و قبلا نیز جواب نداده بود. گشت ارشاد طرح دولت است و وزارت کشور موضوع گشت ارشاد را اداره می‌کند. من به عنوان نماینده مردم چندین بار وزیر کشور را تحت سوال قرار دادم و به همین واسطه رد صلاحیت شدم. در خصوص حوادث ۱۴۰۱ و غلط بودن کارکرد وزارت کشور و نیروی انتظامی، وزیر کشور را استیضاح کردیم و در جلسه شورای نگهبان به من گفتند که شما به دلیل مواضعتان بابت گشت ارشاد و حوادث ۱۴۰۱ رد صلاحیت شدید. کسی از مجلس بابت بازگشت گشت ارشاد کسب نظر نکرد و دولت و وزارت کشور راسا گشت ارشاد را اداره می‌کنند.
+25
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  همونطور که از پس کاست موزیک و نوار ویدئو و ماهواره بر آمدند از پس این یکی‌ هم بر میان !! مگه نه چلی
  2
  34
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  آهنگ رهایی - وایاکیل، اکوادور

  الاغ تر از این آخوندها ندیده‌ام.به جای اینکه در شرایط فعلی سخت گیری را کمتر کنند و چند تا عوضی مثل صدیقی و...غیره را راهی زندان کنند دارند مردم را ناراضی تر می‌کنند .
  2
  33
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران
  آهنگ رهایی - وایاکیل، اکوادور
  بابا یادشون نشده، بگذار اشتباه کنند خودشون گور خودشون رو دارند میکند. فقط نمیدوم این ملت چقدر صبر و تحمل دارند.
  3
  6
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  حکومت‌مفعولین اس حالی شدیداً و با سرعتی خیلی زیاد در حال انقراض است، حال سوال این است که چه کس یا کسانی بیایند تا مردم و مملکت به طرف آزادی و‌آبادی بروند. امید است که اشتباه گذشته تکرار نشود.(در زمان شاه فقید، بجای اعدام کل افراد حزب توده و مجاهدین آخوندها فقط نخست وزیر و رئیس ساواک‌عوض میشد‌و حکومت نظامی) الان همین اتفاق بنوعی دیگر دارد میافتد
  3
  5
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  آهنگ رهایی - وایاکیل، اکوادور
  َپارتیزان - سپیدار، ایران
  سلام پارتیزان .من ایران نیستم ولی ایرانیم گفتم شاید این ایده من با توجه به اینکه آخوندها همه جا سرک می‌کشند دردی از مردم ایران کم کند . آزاده باشید تا رهایی قدمی بیش نمانده
  0
  1
  دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.