بلومبرگ : تهران به نقش رژیم اسد در قتل فرماندهان سپاه در سوریه مشکوک است

دیدار خامنه‌ای با بشار اسد در تهرانرادیو فرانسه: بر اساس گزارش بلومبرگ حمله اول آوریل گذشته به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق کل اعضای فرماندهی سپاه پاسداران در سوریه و لبنان را از بین برد و  رژیم ایران می‌داند که این حمله همانند قتل شمار دیگری از فرماندهان سپاه در سوریه بدون همکاری سرویس‌های امنیتی این کشور با اسرائیل و در نتیجه بدون اطلاع شخص بشار اسد میسر نبوده است.

بلومبرگ در گزارش خود تصریح کرده است که فرماندهان و افسران ارشدی که در حمله اول آوریل به کنسولگری ایران در دمشق کشته شدند نقشی حیاتی برای فعالیت‌های حزب‌الله در منطقه داشتند. بر اساس اطلاعات به دست آمده سرلشگر پاسدار محمدرضا زاهدی و معاون او محمد هادی رحیمی و دیگر افسران ارشد کشته شده در حمله منسوب به اسرائیل مطمئن بودند که ساختمان کنسولگری ایران، در جوار سفارتخانه این کشور، امن‌ترین جا در دمشق بوده و اسرائیل هرگز جرأت نخواهد کرد آن را هدف حمله قرار دهد. به همین اعتبار، اندکی پیش از حمله اول آوریل، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سوریه تصمیم گرفته بودند که در طبقه دوم این ساختمان جلسه کنند و در آنجا بمانند.

بلومبرگ در گزارش خود می‌افزاید که بلافاصله بعد از حمله به کنسولگری، حکومت تهران به گروه‌های دولتی سوریه و نقش آنها در شماری از قتل‌های اعضای سپاه پاسداران در سوریه طی سال‌های گذشته مظنون شد. به گفته یک مقام پیشین رژیم اسد که با یکی از مسئولان حکومت ایران در اینباره صحبت کرده، جمهوری اسلامی ایران به نقش رژیم دمشق در قتل هجده تن از فرماندهان سپاه پاسداران در نتیجه حملات منسوب به اسرائیل مشکوک است.

بلومبرگ می‌افزاید که پس از قتل رضا موسوی در سوریه در دسامبر ٢٠٢٣ رژیم‌های ایران و دمشق تحقیق مشترکی را برای جستجوی شکاف‌های امنیتی منجر به این قتل آغاز کردند. با این حال، حکومت ایران که نگران از دخالت سرویس‌های اطلاعاتی سوریه بود، تحقیق مستقلی را به همراه حزب‌الله لبنان آغاز کرد و بر اساس نتایج این تحقیق شکاف‌های امنیتی که باعث قتل رضا موسوی شدند از پوشش‌های امنیتی و سیاسی عالیترین مدارج قدرت در سوریه برخوردار بودند و بسیار بعید است که شخص بشار اسد از آنها بی‌اطلاع بوده باشد.

بلومبرگ سپس از قول مقام پیشین رژیم اسد افزوده است که شک تهران درباره نقش رژیم دمشق در قتل فرماندهان سپاه زمانی بیشتر شد که مقامات ایران پی بردند که اعضای به قتل رسیده حزب‌الله در سوریه با سرویس‌های امنیتی این کشور مرتبط بودند و از میان بردن آنان تنها با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته جاسوسی می‌توانسته صورت بپذیرد.
+46
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اینهم یکی دیگه از دلایلی که کلا تبار سوری فلسطینی و لبنانی قابل اعتماد نیستن
  1
  41
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بشار اسد و نیروهای امنیتش چنین خیانتی بە نظام آخوندی ایران کرده باشند نهایت خدمت به خود و کل کشورشان، سوریه کردەاند!
  1
  9
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.