پژوهش جدید: همه‌گیری بعدی احتمالا با ویروس آنفولانزا ایجاد خواهد شد

رادیو فردا: نتایج یک پژوهش پزشکی جدید نشان می‌دهد که ویروس آنفولانزا در آینده نزدیک احتمالا به همه‌گیری جدیدِ یک بیماری عفونی مرگبار دامن خواهد زد.

مسئولان این پژوهش که نتیجه سال‌ها مطالعه بر سویه‌ها و جهش‌های ژنتیک ویروس آنفولانزا توصیف شده نسبت به همه‌گیری جهانی آنفولانزا هشدار داده‌اند.

به گزارش گاردین، نتایج این پژوهش هفته آینده بر اساس نظرسنجی از ۱۸۷ دانشمند برجسته حوزه بیماری‌های فراگیر منتشر خواهد شد و ۵۷ درصد این دانشمندان بر این باور هستند که یک سویه از ویروس آنفولانزا علت شیوع بعدی بیماری‌های عفونی مرگبار جهانی خواهد بود.

جان سلمانتون گارسیا از دانشگاه کلن که این مطالعه را انجام داده، می‌گوید این باور که آنفولانزا بزرگ‌ترین تهدید همه‌گیری در جهان است بر اساس تحقیقات طولانی‌مدتی است که نشان می‌دهد این ویروس به طور مداوم در حال فرگشت و جهش است.

به گفته او، تاکنون جهش‌های این ویروس کوچک و ضعیف بوده و در زمستان‌ها ظاهر و کم و بیش کنترل می‌شود، اما این لزوما برای همیشه صادق نخواهد بود.

نتایج این تحقیقات قرار است هفته آینده در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی ارائه و منتشر شود.

همه‌گیری جهانی پیشین مربوط به ویروس کرونا بود که در سال ۲۰۱۹ از کشور چین شیوع یافت و میلیون‌ها قربانی در جهان گرفت. هنوز خطر این ویروس دفع نشده و ۱۵ درصد دانشمندان برجسته علوم پزشکی بر این عقیده هستند که سویه‌های احتمالی جدید کرونا، دوباره باعث همه‌گیری در جهان خواهد شد.

حدود ۲۱ درصد از دانشمندانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند معتقد هستند احتمالا ویروس جدیدی که هنوز برای دنیای علم ناشناخته است، خطری بالقوه برای همه‌گیری احتمالی آینده خواهد بود.

اما اکثریت دانشمندان نسبت به سویه‌های جدید آنفولانزا هشدار داده‌اند.

هفته گذشته، سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع هشدار دهنده گونهH5N1 آنفولانزا هشدار داد. همه‌گیری این ویروس در سال ۲۰۲۰ آغاز شد و منجر به مرگ ده‌ها میلیون طیور و تلف شدن میلیون‌ها پرنده وحشی شده است.

اخیراً، این ویروس به گونه‌های پستانداران، از جمله گاوهای اهلی در ۱۲ ایالت ایالات متحده گسترش یافته و نگرانی‌ها در مورد خطرات آن برای انسان را بیشتر کرده است
+2
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.