تصاویر ماهواره‌ای خسارت‌ به پایگاه هوایی اصفهان را بعد از حمله «اسرائیل» تایید می‌کند

بی بی سی: تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده در ۲۴ ساعت گذشته، شواهدی از آسیب احتمالی به پایگاه نیروی هوایی ارتش در شهر اصفهان، در پی حمله اسرائیل در ساعات اولیه صبح جمعه را نشان می‌دهد.

تیم وریفای بی‌بی‌سی(راستی‌آزمایی)، دو تصویر ماهواره‌ای را تجزیه و تحلیل کرده است که نشان می‌دهد بخشی از یک سیستم پدافند هوایی در پایگاه نیروی هوایی ارتش آسیب دیده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند که اسرائیل یک حمله موشکی انجام داده است، اگرچه هیچ تایید رسمی از سوی اسرائیل تا این لحظه وجود ندارد.

تنش‌ها بین ایران و اسرائیل در هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.

اسرائیل مظنون اصلی حمله به کنسولگری ایران در سوریه در ابتدای ماه جاری میلادی است که در پی آن در ۱۳ آوریل ایران دست به حمله تلافی‌جویانه به اسرائیل زد.

از صبح روز جمعه که خبر حمله اسرائیل به اصفهان منتشر شد، گمانه‌زنی‌هایی در مورد هدف و میزان خسارت احتمالی آن وجود داشت.

ایران می‌گوید این حمله توسط پهپادها صورت گرفته، که پدافند هوایی توانسته آنها را سرنگون کند.

در حالی که هنوز مشخص نیست از چه سلاح یا سلاح‌هایی در این حمله استفاده شده است، تصاویر ماهواره‌ای شواهدی از آسیب در پایگاه هوایی اصفهان را نشان می‌دهد.
پایگاه هوایی اصفهانبخش وریفای بی‌بی‌سی این ارزیابی را از طریق تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای رادار دهانه ترکیبی یا سار که روز جمعه بر فراز اصفهان گرفته شده است، انجام داده است.

تصاویر اپتیکال برای کسانی آشنا است که به طور منظم از ابزارهایی مانند «گوگل‌ارث» استفاده می‌کند.

سار که با نام «رادار روزنه مصنوعی» نیز شناخته می‌شود، با تکیه بر همان فناوری رادار این امکان را دارد که نهایتا یک تصویر دو بعدی را تولید و در اختیار شما قرار دهد.

فناوری سار از امواج رادیویی برای ساختن تصویری از سطح زمین استفاده می‌کند. یکی از مزیت‌های آن نسبت به فناوری‌های ماهواره‌ای معمولی، توانایی آن در گرفتن تصاویر در شب یا از طریق ابر است.

تصاویری که این فناوری جمع آوری می‌کند به صورت سیاه و سفید است، اما با وضوح بالا ارائه می‌شوند.

بنابراین سار نمی‌تواند تغییرات رنگ را روی زمین تشخیص دهد، اما می‌تواند آسیب‌های مادی به سازه‌ها، وسایل نقلیه و غیره را نشان دهد.

در یکی از این تصاویر از پایگاه هوایی ارتش ایران در اصفهان که توسط آمبرا اسپیس در ۱۵ آوریل گرفته شده، می‌توان یک سیستم دفاع هوایی اس-۳۰۰ را دید که در گوشه شمال غربی پایگاه هوایی قرار دارد.

این سیستم دفاع هوایی شامل چندین وسیله نقلیه مجهز به رادار، پرتابگرهای موشکی متمایز و تجهیزات دیگر است.

در تصویر ماهواره‌ای آمبرا که پس از حمله روز جمعه گرفته شده، آسیب و بقایای چیزی که احتمالا رادار باشد، را می‌توان دید که موقعیت مکانی آن نیز کمی تغییر کرده است.

در این تصویر خودروهایی که کنار این سیستم دفاع هوایی بودند، جا به جا شده و دیگر در تصویر نیستند.

این ارزیابی توسط یک تصویر ماهواره‌ای اوپتیکال گرفته شده توسط شرکت پلنت، نیز تایید شده که با وجود وضوح پایین، نشانه‌هایی از آتش‌گرفتن و سوختگی را در همان مکان را نشان می‌دهد.

این نشانه‌های سوختگی در تصاویر ثبت شده در ۱۱ و ۱۵ آوریل وجود نداشتند.

جز این مورد در پایگاه نظامی اصفهان، هیچ نشانه‌ای از آسیبی دیگر در تصاویر موجود، دیده نمی‌شود، اما برای اطمینان نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتر عکس‌های اپتیکال با وضوح بالاتر وجود دارد.

هنوز تصویری از تاسیسات هسته‌ای اصفهان، که گفته می‌شود یکی از اهداف حمله اسرائیل بوده، در دسترس نیست.

با این حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل گفته است که «هیچ آسیبی به سایت‌های هسته‌ای ایران وارد نشده است.»
+18
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.