حمله از آسمان سوریه؛ عملیات اسراییل در ایران چطور انجام شد؟

روزنامه «فایننشال تایمز» چاپ بریتانیا در گزارشی، چگونگی انجام این حمله را براساس تصاویر عمومی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ارزیابی کرده استایران وایر: لاشه‌های اسرارآمیز عکس‌برداری شده در عراق، روشن‌ترین علائمی است که نشان می‌دهد اسراییل چگونه ممکن است حمله متقابل خود را علیه ایران انجام داده باشد.

روز جمعه۳۱فروردین، گزارش‌هایی از انفجارهای مشکوک در اصفهان منتشر شد که مقام‌های ایرانی درباره ابعاد آن، هیچ اظهارنظر جزیی انجام ندادند.

روزنامه «فایننشال تایمز» چاپ بریتانیا در گزارشی، چگونگی انجام این حمله را براساس تصاویر عمومی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ارزیابی کرده است.

***

این تصاویر که توسط تحلیلگران نظامی و علاقه‌مندان به تحلیل اطلاعات عمومی ارزیابی شده، نشان می‌دهد که اسراییل احتمالا از موشک بالستیک اسپارو پرتاب شده از هوا استفاده کرده است تا به جمهوری اسلامی نشان دهد می‌تواند با موفقیت، به اهدافی در داخل کشور در برد طولانی حمله کند.

یک مقام اسراییلی همچنین اشاره کرد که نیروهای مسلح این کشور از یک حمله موشکی استفاده کردند که پرتابه آن، دور از مرزهای ایران شلیک شد. این مقام گفت: «اسراییل به شرکای خود اطلاع داده است که حامل‌های حمله اولیه هوابرد بوده و به حریم هوایی ایران وارد نشده‌اند.»
یک مقام اسراییلی همچنین اشاره کرد که نیروهای مسلح این کشور از یک حمله موشکی استفاده کردند که پرتابه آن، دور از مرزهای ایران شلیک شد.ترکیب دقیق تسلیحات مورد استفاده در حمله متقابل هنوز نامشخص است، اما این عملیات کمتر از یک هفته پس از حمله موشکی و پهپادی سپاه به اسراییل صورت می‌گیرد که خود پاسخی به حمله مشکوک اسراییل به کنسولگری ایران در دمشق بود.

بخش‌های موشکی که توسط «صابرین نیوز»، یک رسانه مرتبط با شبه نظامیان شیعه عراق عکس‌برداری و در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، توسط برخی کارشناسان به احتمال زیاد، بخش‌ها پیشران سوخت مصرف شده موشک‌های آبی اسپارو ساخت اسراییل ارزیابی شدند. به گفته یکی از افرادی که در جریان این کار قرار گرفتند، ارزیابی‌های اولیه پنتاگون به همین جهت اشاره داشت.
بخش‌های موشکی که توسط «صابرین نیوز»، یک رسانه مرتبط با شبه نظامیان شیعه عراق عکس‌برداری و در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، توسط برخی کارشناسان به احتمال زیاد، بخش‌ها پیشران سوخت مصرف شده موشک‌های آبی اسپارو ساخت اسراییل ارزیابی شدند.به گفته تحلیلگران اطلاعات عمومی و دسترسی استناد به داده‌های پرواز هوایی، موشک‌های خانواده اسپارو تا ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارند و ممکن است توسط جنگنده‌های اسراییلی که با هواپیماهای سوخت‌رسان در حریم هوایی سوریه سوختگیری می‌کنند، شلیک شوند.

از اواخر روز پنجشنبه، خبرگزاری دولتی «سانا»، متعلق به سوریه، با تایید این نظریه گزارش داد که موشک‌های اسراییل مواضع پدافند هوایی را در منطقه جنوبی آن هدف قرار داده‌اند. یکی از مقاما ت ارشد سابق دفاعی آمریکا گفت که چنین اقدامی، با «پاکسازی کریدور هوایی در سوریه برای حمله به ایران» مطابقت دارد.

باز کردن یک کریدور حمله هوایی ایمن در سوریه، به نوبه خود، حملات دوربرد جنگنده‌های اسراییلی را در خارج از حریم هوایی ایران ممکن می‌سازد. همان‌طور که موشک‌های اسراییلی بر فراز عراق به سمت شرق پرواز می‌کردند، واحدهای تقویت‌کننده سوخت خود را رها می‌کردند و بخش‌ها‌ی مسلح به سمت اهداف خود در ایران می‌رفتند.

اسراییل به‌دلیل سیاست سنتی خود مبنی‌بر ابهام استراتژیک، در مورد این حمله اظهارنظری نکرده است. ایالات متحده نیز گفته است که هیچ نقشی نداشته است. ایران در عین حال آنچه را که اتفاق افتاده کم‌اهمیت جلوه داده است و مقامات اعلام کرده‌اند که برنامه‌ای برای پاسخگویی وجود ندارد. یکی از مقامات ایرانی به فایننشال تایمز گفت که تعداد محدودی موشک بخشی از این حمله بود، اما گفت که آن‌ها رهگیری شدند.

یک تحلیلگر امور اطلاعات عمومی گفته است که هنوز عدم قطعیت زیادی وجود دارد، اما موشک‌های اسپارو بیشترین تناسب را با پارامترهای ماموریت دارند [به‌خصوص] از نظر برد [مورد نیاز تا ایران].»

موشک‌های اسپارو، سه نوع هستند، تیر کوتاه‌برد، سیاه و تیرهای میان‌برد آبی و نقره‌ای. به‌گفته سازنده آن، شرکت دفاعی اسراییلی رافائل، موشک‌های آبی اسپارو «تاکنون در ماموریت‌های خود بی‌نقص عمل کرده‌اند.» از دیگر سلاح‌های احتمالی مورد استفاده اسراییل، احتمالا موشک‌های راکس بوده است؛ یک موشک دقیق پرتاب هوایی شبیه به اسپارو. هر دو توسط گروه فناوری دفاعی اسراییل رافائل ساخته شده‌اند. گزارش‌های اولیه از رسانه‌های دولتی ایران، حاکی از آن است که اسراییل احتمالا از پهپاد‌ها یا کوادکوپترهای کوچک به‌جای موشک برای این حمله استفاده کرده است.

«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که «ریزپرنده‌های کوچکی که اسراییل به سمت ایران پرتاب کرده است، «هیچ خسارت یا تلفاتی نداشته است.» این ممکن است بخشی از یک استراتژی عمدی ایران برای کم‌اهمیت جلوه دادن تاثیر حمله اسراییل و اثربخشی تسلیحات دوربرد آن باشد. حمله پهپاد‌های اسراییلی همچنین با عملیات مخفی قبلی اسراییل در داخل ایران همخوانی دارد که حداقل در دو مورد از هواپیماهای بدون سرنشین، برای هدف قرار دادن تاسیسات تسلیحاتی استفاده کرده‌اند.

یک ژنرال سابق نیروی هوایی اسراییل و رییس اطلاعات نظامی آن گفت که صرف‌نظر از اینکه اسراییل چگونه حمله به ایران را انجام داد، صرف این واقعیت که این حمله انجام  شد، پیامی قدرتمند خواهد داشت. او گفت: «آنچه ایرانی‌ها و نیروهای نیابتی آن‌ها با صدها پرتابه انجام دادند، ما فقط با چند موشک انجام دادیم. این به تهران نشان می‌دهد که شما آسیب‌پذیر هستید، ما توانایی‌ها بسیار بیشتری از آنچه فکر می‌کنید داریم.»
شواهد بیشتری در صبح روز جمعه به دست آمد، زمانی که شبه‌نظامیان عراقی که از بخش‌های موشک‌های خرج شده عکس‌برداری و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.اسراییل در ابتدا موشک‌های اسپارو را برای آزمایش کارایی سیستم دفاع هوایی آرو خود که برای سرنگونی موشک‌های بالستیک وارده استفاده می‌شود، توسعه داد. اسراییل متعاقبا یک نوع از آن را با کلاهک متفاوت تولید کرد.

شواهد بیشتری در صبح روز جمعه به دست آمد، زمانی که شبه‌نظامیان عراقی که از بخش‌های موشک‌های خرج شده عکس‌برداری و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. بقایایی که آن‌ها آن را «شواهد شکست بزرگ حمله صهیونیست‌ها» خواندند.
+28
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  آسمان و فضای سوریه و عراق که بی در و پیکره ، به احتمال قریب به یقین F 35 ها اومدن نزدیک مرز ایران و موشکهاشون رو به اهدافشون در اصفهان زدند و یکراست رفتند آذربایجان پیش علیپُف جان و قبلش هم سر راه یه حال کوچیک هم به تبریز که هنوز صحبتی ازش نیست داده اند ! در ضمن چون مخزن F 35 سوخت کافی برای رفت و بازگشت به اسرائیل رو نداره و اینها بالطبع باید برای سوختگیری به آذربایجان رفته باشند ! نمی‌دونم چرا اینقدر به این حمله شاخ و برگ میدن و روغن و آب داغشو رو زیاد میکنند !؟ البته زوایای پنهان در این سناریو مسخره که قرار نیست به سرنگونی مفعول بیانجامه زیاد هست !!
  3
  25
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  به لطف اخوند و طرفداری بی حد از فلسطین نان به نرخ روز خور بعد از رفتن محمدرضا شاه تمام دنیا با ما دشمن شد در زمان جنگ با کمک آمریکا و تمام کشور های غربی هواپیماهای عراقی گله ای ایران را بمباران میکردند خلبانان با جان خودشون با هواپیماهای درب داغون تلاش می‌کردند تا از آسمان ایران دفاع کنند یک روز وقتی رادارهای منطقه جنوب توسط آمریکا کور شدند عراق به مدت ۵۵ دقیقه با ۵۰ فروند هواپیما اندیمشک را زیر بمباران قرار دادند و همینطور در شمال روسیه با استفاده از سیستمی که در اذربایجان داشت رادار های شمال را کور کرد تا عراقی ها با خیال راحت و بدون هیچ واهمه ای به نکا در شمال حمله کنند حال تاریخ تکرار شد اسراییل با کمک غربی ها اکثر پهپادها را شکار کرد و حال از کشور بی درب وپیکر سوریه استفاده کرد و به ایران حمله کرد اما از ترس عواقب آن به یکی دو موشک بسنده کرد
  1
  1
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.