بولتون با انتقاد از بایدن به دلیل اعمال فشار زیاد بر اسرائیل: ایران بسیار خوش شانس بود

یورونیوز: جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت دونالد ترامپ، از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به دلیل اعمال «فشار بسیار زیاد» بر اسرائیل برای انجام ندادن «اقدام‌های بیشتر» علیه ایران انتقاد کرد.

بنا به گزارش‌های خبری، اسرائیل بامداد جمعه ۱۹ آوریل به پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان، حمله کرده و به بخش مهمی از سامانه دفاع هوایی «اس-۳۰۰» در این پایگاه ایرانی آسیب زده است. به نظر می‌رسد که این حمله، پاسخی به حملات پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل در اواخر هفته گذشته باشد.

بولتون روز جمعه در گفتگوی رادیویی با بیان اینکه «کاری که اسرائیل انجام داد، خوب بود»، گفت: «من فکر می‌کنم که آن‌ها تحت فشار بسیار زیادی بودند، یعنی فشار زیاد از سوی دولت بایدن برای اینکه اسرائیل اقدام بیشتری علیه ایران انجام ندهد.» او در ادامه گفت که فکر می‌کند این موقعیت سختی برای قرار گرفتن در آن است.

بولتون همچنین با بیان اینکه مردم بر این باورند که بنی گانتس، رهبر مخالفان خواستار اقدام‌های بیشتری علیه ایران بوده، گفت: «من فکر می‌کنم آن‌ها باید این کار را انجام دهند. من فکر می‌کنم ایران در اینجا بسیار بسیار خوش شانس بود.»

با وجود اینکه مقام‌های اسرائیل پیشتر تهدید کرده بودند که پاسخ محکمی به حمله اخیر ایران خواهند داد، اما حمله روز جمعه نسبتاً کوچک ارزیابی شده است.

البته روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی نوشت که بخشی از سامانه‌ موشکی اس-۳۰۰ که برای ردیابی اهداف استفاده می‌شود، در این حمله که روز جمعه ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) انجام شده است، آسیب دیده یا منهدم شده‌اند.

برخی از تحلیلگران بر این نظرند که پاسخ نسبتاً کوچک اسرائیل به حمله ایران برای جلوگیری از تشدید تنش بیشتر در منطقه بوده است.

ریچارد هاس، رئیس بازنشسته شورای روابط خارجی آمریکا با بیان اینکه «هدف از این اقدام، بازدارندگی و ممانعت از هرگونه حمله بیشتر ایران به خاک اسرائیل بود»، گفت: «اقدام اسراییل طوری تنظیم شده بود که پاسخ ندادن را برای ایران آسان کند. دولت اسراییل آنچه را که اتفاق افتاده است در بوق و کرنا نمی‌کند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز جمعه در گفتگو با شبکه خبری «ان‌بی‌سی» با زیر سؤال بردن نقش اسرائیل در حادثه اصفهان، گفت که کشورش هنوز نشانه‌ای مبنی بر ارتباط حمله در ایران با اسرائیل مشاهده نکرده‌ است.
+11
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.