بلومبرگ: حمله به ساختمان کنسولگری در دمشق، کل شاخه فرماندهی سپاه در سوریه را از بین برد

صدای آمریکا: شبکه تلویزیونی بلومبرگ فاش کرد که در حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه، کل سلسله مراتب فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مسئول فعالیت‌ها در سوریه و لبنان کشته شده‌اند.

در این گزارش آمده است: «این افسران ارشد برای فعالیت های حزب‌الله در منطقه حیاتی بودند.»

بر اساس گزارش ها، سرتیپ محمدرضا زاهدی و معاونش، محمد هادی رحیمی، به همراه سایر افسرانی که کشته شدند، اطمینان داشتند که ساختمان کنسولگری در مجاورت سفارت، «امن ترین» مکان در دمشق است و اسرائیل جرات حمله به این مکان را نخواهد داشت.

پیش از حمله هوایی به ساختمان کنسولگری در دمشق، قرار بود محل سکونت سفیر و کنسول به یک مجتمع آپارتمانی جدید در همان خیابان منتقل شود، جایی که دو برادر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز در آنجا زندگی می کنند.

اما لحظاتی قبل از حمله، مقامات ارشد سپاه پاسداران در سوریه در طبقه دوم ساختمان کنسولگری جلسه داشتند و تصمیم گرفتند در همان مکان بمانند.
جمهوری اسلامی در حال بررسی نقش سوریه
حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه برای اولین بار باعث شد جمهوری اسلامی به طور مستقیم پاسخ دهد و به اسرائیل حمله کند. بلافاصله پس از این اتفاق، جمهوری اسلامی به دخالت گروه‌هایی در سوریه در چندین مورد کشته شدن پرسنل سپاه پاسداران در این کشور طی چند سال گذشته مشکوک شد.

یک پناهجوی سیاسی سوری که مخالف رژیم اسد است مدعی است که با یک مقام ایرانی صحبت کرده است. ظن جمهوری اسلامی بر هجده فرمانده‌ای متمرکز است که در مدت کوتاهی در حملاتی ترور شدند که انجام آنها به اسرائیل نسبت داده شده است.

به گفته این پناهنده سوری، پس از ترور رضا موسوی در سوریه در دسامبر ۲۰۲۳، تحقیقات مشترکی بین دو کشور آغاز شد تا ردیابی یک نفوذ امنیتی احتمالی صورت گیرد. با این حال، در مقطعی، جمهوری اسلامی تصمیم گرفت پس از نگرانی از دخالت اطلاعات سوریه در روند تحقیقات، با مشارکت حزب‌الله یک تحقیق مستقل را انجام دهد.

این تحقیق مستقل به این نتیجه رسید که رخنه‌های امنیتی منجر به این حملات تحت پوشش سیاسی و امنیتی سطح بالا بوده و بعید است بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه از آنها بی‌اطلاع باشد.

این فرد پناهجو همچنین افزود که آنچه سوءظن جمهوری اسلامی را افزایش داد این بود که عوامل حزب‌الله که در سوریه ترور شدند با سرویس‌های امنیتی سوریه مرتبط بودند و ترور آنها تنها از طریق جاسوسی با استفاده از فناوری پیشرفته امکان پذیر بوده است
+127
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  برایشان نماز بخوان ، غصه بخور ، درد بکش ، زجر بکش و از این حوادث بمیر و سقط شو. هر چند از این حوادث درس عبرت نگرفتی ولی امیدوارم کسی بر جنازه تو و یارانت نماز نخواند . به امید روزی که خاکسترت را هم پیدا نکنند
  5
  62
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این عکس کتلتهای بسته بندی شده است !؟
  5
  56
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  علی مانده و حوزش
  5
  36
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند

  هرکى خبر را رساند به إسرائیل وهرکى فرمان حمله را داد و هرکی ماشه را فشورد دستش درد نکنه.
  5
  39
  یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.