مدودف: غرب تصمیم به حذف فیزیکی زلنسکی گرفته است

العربیه: پس از آن که اوکراین و لهستان، پنج‌شنبه 30 فروردین از خنثی‌کردن توطئه ترور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خبر دادند، دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه به شکلی کنایه آمیز در ارتباط با این خبر گفت که این موضوع می‌تواند نشانه‌ای حاکی از تصمیم غرب برای «حذف فیزیکی» رئیس جمهور اوکراین باشد.

مدودف در پستی در کانال خود در «تلگرام» نوشت:«اقدام برای ترور پیرو اصلی استپان باندرا در لهستان (زلنسکی) حقیقتا موضوعی حساس است. این دلقک مواد مخدر، دلایل زیادی برای نگرانی دارد، زیرا این احتمالاً اولین نشانه از تصمیم غرب به حذف فیزیکی او است. ای دلقک نگران باش».
دستگیری یک مظنون در لهستان
بر اساس آنچه دادستان‌های کی‌یف و ورشو اعلام کردند، لهستان مردی را دستگیر کرده است که مظنون به ارتباط و همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی روسیه در تدارک برای سوءقصد احتمالی علیه زلنسکی بود.

دادستان کل لهستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تبعه لهستانی با نام «پاول ک»، مظنون به جمع‌آوری اطلاعات و ارائه آن به سرویس‌های اطلاعاتی نظامی فدراسیون روسیه و مشخصا همکاری با سرویس‌های ویژه روسیه برای طرح‌‌ریزی سوء‌قصد احتمالی علیه جان زلنسکی است.

در این بیانیه خاطر نشان شده است که فرد بازداشت شده، « با اعلام آمادگی خود برای کار در سرویس‌های اطلاعات نظامی روسیه، با شهروندان روس در تماس بوده که مستقیما درگیر جنگ اوکراین هستند».

طبق گفته دادستان کل لهستان، پس از دریافت اخطاریه در مورد او از دادستانی اوکراین، پاول دستگیر و «شواهد اساسی» در مورد دخالت او در جنگ اوکراین جمع آوری شده است.

آندری کوستین، دادستان اوکراین، اعلام کرد که فرد بازداشت شده در لهستان، مشخصا مسئول «جمع آوری و انتقال اطلاعات به کشور متجاوز در مورد امنیت فرودگاه رززو-جاسونکا» در جنوب شرقی لهستان است که رئیس جمهوری اوکراین اغلب در سفرهای خارجی خود از آن استفاده می‌کند.

کوستین در «ایکس» نوشت: «این موضوع بیانگر تهدید مستمر روسیه است که نه تنها اوکراین و مردم آن، بلکه کل جهان آزاد را در معرض تهدید قرار می‌دهد».

دادستان اوکراین، روسیه را به انجام «عملیات خرابکارانه در قلمرو دیگر کشورهای مستقل»، متهم کرده است.

به گفته دادستانی کل کی‌یف و ورشو، پاول در بازداشت موقت قرار گرفته است.

دادستان کل لهستان تاکید کردکه همکاری میان سرویس‌های امنیتی دو کشور، «دستیابی به شواهد در خارج از لهستان را نیز امکان‌پذیر کرد».

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه لهستان، در پست خود در «ایکس»، به دادستانی کل و سرویس‌های اطلاعاتی ورشو به خاطر اقدامات آنها و «همکاری کارآمد با اوکراین کشور برادر» تبریک گفت.
+7
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.