تلاش خبرگزاری سپاه برای محروم‌کردن دروازه‌بان استقلال به اتهام تمسخر نیروهای حکومتی

ابراز علاقه یک دختر هوادار تیم استقلال به حسین حسینی / کاپیتان آبی‌ها گفته بود: «جریمه ۳۰۰ میلیونی را پرداخت می‌کنم، فدای سر آن هوادار زن.».ایندیپندنت فارسی: خبرگزاری فارس با انتشار گزارش‌هایی در پوشش یک «کمپین» به پرونده‌سازی علیه حسین حسینی، دروازه‌بان ملی‌پوش تیم استقلال تهران، پرداخت. در گزارش روز شنبه اول اردیبهشت این خبرگزاری، با اشاره به دفاع حسینی از در آغوش کشیدن یک دختر نوجوان هوادار، از فدراسیون فوتبال ایران خواسته شد این بازیکن به اتهام «به سخره گرفتن رای کمیته انضباطی» از یک بازی محروم شود.
این درخواست، در صورت اجرایی شدن، به معنای دخالت تازه نیروهای امنیتی و نظامی در فوتبال و مغایرت آشکار چنین رفتاری با قوانین فدراسیون جهانی فوتبال خواهد بود.

کاپیتان آبی‌ها شب گذشته گفته بود: «جریمه ۳۰۰ میلیونی را پرداخت می‌کنم، فدای سر آن هوادار زن.» خبرگزاری فارس با اشاره به این واکنش چند گزارش جدید منتشر کرد و خواستار اجرای محرومیت تعلیقی حسینی به اتهام «گردن‌کشی دربرابر قانون» شد. این خبرگزاری حکومتی مدعی شد: «وقتی جرایم درنظرگرفته‌شده برای بازیکنان بازدارنده نیست، شان مراجعی مانند کمیته انضباطی و فدراسیون فوتبال به‌راحتی زیر سوال می‌رود و به‌نوعی به سخره گرفته می‌شود. در این‌باره در هیچ‌ جای دنیا شاهد نیستیم که جریمه درنظرگرفته‌شده برای بازیکنان بازدارنده نباشد و بازیکنان پس از آن گردن‌کشی کنند.»

این وب‌سایت درحالی به قوانین فوتبال سایر کشورهای جهان استناد می‌کند که در هیچ‌یک از کشورهای دارای لیگ فوتبال، ازجمله کشورهای عرب و مسلمان، قانون حجاب اجباری و ممنوعیت تماس متعارف زنان و مردان وجود ندارد و در سال‌های اخیر هیچ فوتبالیستی به چنین اتهامی از بازی محروم نشده است.

خبرگزاری سپاه در ادامه گزارش خود تلاش کرده است تا در این‌ مورد به‌ جای مقامات فدراسیون و کمیته انضباطی تصمیم قطعی بگیرد. فارس نوشت: «در عرف انضباطی فوتبال، وقتی بازیکنی اولین خلاف انضباطی را بعد از محرومیت تعلیقی انجام دهد، به‌صورت خودکار محرومیتش اجرایی می‌شود. بنابراین حسینی در هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر و دیدار با تراکتور تبریز محروم می‌شود، زیرا علیه رای کمیته انضباطی موضع‌گیری کرده و آن را به سخره گرفته است.»

نویسندگان گزارش فوق نگفته‌اند جملات «جریمه ۳۰۰ میلیونی رو پرداخت می‌کنم» یا «فدای سر اون هوادار زن»، با اتهام تمسخر کمیته انضباطی چه ارتباطی دارد و بر مبنای چه قانون و تبصره‌ای می‌توان آزادی بیان شهروندان را زیر پا گذشت و برای انتقاد از حکم سنگین کمیته انضباطی جریمه‌ای دیگر در نظر گرفت.

پس از پایان مسابقه روز ۲۴ فروردین تیم‌های استقلال و آلومینیوم در اراک، یک دختر نوجوان هوادار استقلال به زمین مسابقه رفت و حسین حسینی را برای چند ثانیه در آغوش گرفت، اما ماموران پلیس و سپاه که در کنار زمین حضور داشتند فورا به او حمله کردند و ضمن درگیری با حسینی آنان را از هم جدا کردند. این اقدام عجیب با اعتراض تماشاگران روبه‌رو شد و آنان علیه ماموران شعار شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» سر دادند.

پس از این اتفاق، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در اقدامی عجیب حسین حسینی را به پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان جریمه و یک جلسه محرومیت تعلیقی از بازی برای استقلال محکوم کرد. حکمی که به نظر می‌رسد تحت تاثیر فشارهای امنیتی و با حمایت مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال و از فرماندهان اسبق سپاه پاسداران، صادر شده است.

پیش از این شهاب‌الدین عزیزی خادم و داریوش مصطفوی، دو رییس سابق فدراسیون فوتبال ایران، افشا کرده بودند که مهدی تاج با دخالت مستقیم «چند کارشناس سازمان اطلاعات سپاه» موفق شده است مجددا صندلی ریاست این فدراسیون را تصاحب کند.

خبرگزاری فارس روز بعد از بازی تیم‌های استقلال و آلومینیوم در گزارشی شبیه به بیانیه‌های امنیتی نوشت: «روز گذشته در جریان بازی استقلال و آلومینیوم اراک، جیمی جامپِ دختر بی‌حجاب و واکنش دوازه‌بان استقلال مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. از مدت‌ها قبل عده‌ای در دفاع از حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی استدلال می‌کردند که حضور بانوان می‌تواند فضای بعضا غیرفرهنگی استادیوم‌ها را اصلاح کند، اما با گذشت زمان، نه‌تنها وضعیت استادیوم‌ها اصلاح نشد، بلکه برخی از افراد خاص، به مصداق همرنگ جماعت شدن، در مسائل غیرفرهنگی گوی سبقت را از مردان ربودند. این امر، برای حضور بانوان علاقه‌مند به فوتبال در استادیوم‌ها ناخواسته محرومیت جدیدی ایجاد می‌کند.»

به نظر می‌رسد از نظر نویسنده گزارش‌های ورزشی-امنیتی خبرگزاری سپاه پاسداران، زنان هوادار فوتبال در ایران حق سردادن هیچ شعار ورزشی و همراهی با تماشاگران مرد را ندارند، و دختران فوتبال‌دوست به‌خاطر مخالفت با حجاب اجباری یا ابراز علاقه به فوتبالیست محبوب خود باید دوباره از ورود به استادیوم فوتبال محروم شوند.

این درحالی است که ورود تماشاگران زن و مرد به زمین بازی و گرفتن عکس یادگاری با بازیکنان در تمامی جهان امری عادی است، و در مسابقات جهانی یا باشگاهی اروپا بارها دیده شده است که ماموران حاضر در ورزشگاه‌ها این هواداران را، که به «جیمی جامپ» معروف‌اند، با احترام به سکوی تماشاگران بازمی‌گردانند.

خبرگزاری فارس در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: «نکته مهم‌تر در جریان بازی دیروز، تضعیف پلیس در جریان ممانعت از جیمی‌جامپ زنِ بی‌حجاب بود. به‌طوری که دروازه‌بان استقلال با بغل کردن این فرد، به همراه برخی دیگر از همراهانش در حمایت از او شروع به حمله به پلیس کردند؛ اقدامی جوگیرانه که در فضای مجازی به تک‌چرخ زدن جوانک‌ها در جلوی مدارس دخترانه تشبیه می‌شود.»

اما بازبینی ویدیوی این صحنه نشان می‌دهد که در ابتدا ماموران نظامی و امنیتی به دختر تماشاگر و دروازه‌بان استقلال حمله می‌کنند و این حمله فیزیکی به واکنش هواداران و دفاع آنان از حسین حسینی می‌انجامد.
+5
رأی دهید
-63

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  عشق در اسلام ممنوع است. همه چیز خون و جنایت و گردن زدن و خشونت و زشتی است
  2
  72
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  .. خورد خبرگزاری پارس با مدیر مسئول جا…. که به چیزی که بهشون مربوط نیست ، دخالت بیجا و خودشون رو نخود هر آش میکنند !! مملکت بی صاحب همینه دیگه ! سگ صاحبش رو نمی شناسه ! راست گفتند قدیمیا که دنیا ببین چه پیسه / خرچسونه رئیسه !! حسینی مردونگی کُنه و فیفا رو در جریان این دخالت احمقانه بذاره ، تا فیفا ، مادر فدراسیون رو به عزاش بشونه !!
  23
  58
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  یعنی با ٣٠٠ میلیون تومان خطر از سر اسلام رفع شد؟ عجب دین کثیفی
  1
  66
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  حسین جان; این کوته فکران یخزده پشیزی بیش نیستند. شما کاری که کردی بسیار زیبا دوست داشتنی و پسندیده بود ، ادامه بده
  23
  76
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  بعضی مواقع حتی به اندازه ذره ای شرف و انسانیت از طرف یک نفر به سکوت میلیون‌ها انسان نمای ساکت می ارزد، درود به شرف هر انسانی که حتی قدمی کوچک برمیدارد. 😇🤗🫂
  14
  56
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  در تاریخ دنیا، هیچ حکمرانی ذلیل تر و خار تر و بدبخت تر از خامنه ای نبوده نیست و نخواهد بود. با همین صفتها به گور سیاهش راهی میشود، و پسا انقلاب در قبرش کثافت میریزیم
  0
  34
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.