جمهوری اسلامی هدف قرار گرفتن «سامانه پدافند هوایی تاسیسات نطنز» را تکذیب کرد

 تصویر ماهواره‌ای مربوط به ۴ آوریل ۲۰۲۴ - آرشیوصدای آمریکا: وب‌سایت «نورنیوز» وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی به نقل از یک «مقام مطلع» گزارش‌های منتشر شده در مورد «آسیب» بخشی از «سامانه پدافند هوایی» در پی حمله بامداد جمعه به منطقه‌ای در اصفهان را «کذب» دانست و خبرهای منتشر شده را «فضا سازی» رسانه‌های غربی اعلام کرد.

روز گذشته برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های بین‌المللی به نقل از منابع دولتی خبر دادند که در جمله بامداد جمعه به ایران «سایت راداری پدافند هوایی تاسیسات نطنز هدف سه موشک اسرائیل» قرار گرفته است.

شبکه خبری ای‌بی‌سی به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داده بود که حمله «بسیار محدود» بامداد جمعه با شلیک سه موشک توسط یک جنگنده اسرائیلی از «خارج ایران» انجام شده است.

به گفته این مقام آمریکایی، در این حمله یک سایت راداری پدافند هوایی در نزدیکی اصفهان هدف قرار گرفته شد که برای محافظت از تاسیسات هسته‌ای نطنز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مقام ارشد آمریکایی افزود ارزیابی‌های اولیه حاکی از آن است که این سایت بر اثر حمله اسرائیل از بین رفته است اما این ارزیابی هنوز در دست تکمیل است.

یک «منابع ارشد نظامی آمریکایی» نیز به شبکه خبری فاکس‌نیوز گفته بود که حمله شب گذشته اسرائیل به یک پایگاه نظامی در کنار تاسیسات هسته‌ای نطنز انجام شده و این تاسیسات هدف حمله اسرائیل نبوده است.

یکی از این منابع به فاکس‌نیوز گفت: «اسرائیلی‌ها اهداف مورد نظر خود را زدند.»

به گفته او، اینکه اسرائیل توانست یک هدف اصلی را چندین دفعه بزند، نشان‌دهنده ناکارآمدی سامانه پدافند هوایی ساخت روسیه است که مورد استفاده جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد.

طبق گزارش فاکس‌نیوز، سامانه‌های پدافند هوایی در این پایگاه نظامی که برای محافظت از تاسیسات هسته‌ای نطنز استفاده می‌شوند، یکی از اهداف این حمله بودند.

گزارش فاکس‌نیوز می‌افزاید که اسرائیل در این حمله از موشک و پهپاد استفاده کرده است.

با وجود همه این گزارش‌ها، «مقام مطلع» وب‌سایت وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ادعا کرده که «با هوشیاری سامانه‌های راداری و پدافندی مستقر در منطقه» آنچه «ریزپرنده‌های ناشناس» نامیده «قبل از نزدیک شدن به حریم مناطق حساس» مورد هدف قرار گرفتند.

رسانه‌های وابسته به حکومت ایران از همان ساعات ابتدایی انتشار خبر شنیده شدن صدای چندین انفجار در اصفهان و پس از آن لغو تمام پروازهای فرودگاه‌های تهران و چندین شهر، تلاش کردند تا خبرهای مربوط به این رویداد را کم‌اهمیت نشان دهند.

با این وجود ساعاتی پس از این انفجارها، منابع غربی تایید کردند که این حوادث بخشی از جمله «محدود» اسرائیل در واکنش به حملات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل بوده است.
+9
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  پنجاه و هفتی - پلیموث، انگلستان
  راست میگن اصلا بمباران در کار نبوده، همه مردمی که میگن صدای انفجار شنیدن نعشه بودن توهم زدن. باد اومده در رو کوبیده . جنس خوب مصرف کنید
  6
  20
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  نه پس انتظار داشتید تایید کنند؟ همه میدانیم هر چه این رژیم گفت دقیقا برعکسش صحت داره این دیگه یک اصل همیشگی شده.
  6
  13
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  در عین حال ، اسراییل به دلایلی خواهان نابودی کل سیستم لوژستیک ، نظامی ، هسته ای ایران در حال حاظر نیست ، خواسته ذهر چشم بگیره و رو کم کنی کنه ،
  7
  4
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Lovegod - لندن، انگلستان
  با صدای انفجار نی ساندیس رفت تو چشم بسیجیا
  3
  7
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  داستان، داستان تورقوز اباده، منتها دلقکهاش عوض شدن. تمام!
  1
  5
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  همه جا شونو چرب کردن که جاش ننماد ، نظرت چیه ممل ژندونی
  1
  4
  شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.