ایتالیا: اسرائیل «در آخرین لحظه» آمریکا را از حمله خود به جمهوری اسلامی آگاه کرد

 آنتونی تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیاصدای آمریکا: آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا، روز جمعه ۳۱ فروردین، گفت که اسرائیل در «آخرین لحظه» آمریکا را از حمله پهپادی به جمهوری اسلامی آگاه کرده است.

او‌ که ریاست نشست وزرای امور خارجه هفت کشورهای صنعتی جهان را بر عهده داشت، گفت که آمریکا این موضوع را در جلسه صبح جمعه به اطلاع اعضای «گروه هفت» رساند.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده بامداد جمعه پدافند هوایی مستقر در اطراف یک پایگاه هوایی و یک مرکز هسته‌ای در نزدیکی اصفهان، پس از شناسایی پهپادهایی در آسمان به سوی آنها شلیک کرد. گفته می‌شود این اقدام در چارچوب پاسخ به حمله پهپادی و موشکی شنبه گذشته جمهوری اسلامی به اسرائیل، انجام شد.

دولت اسرائیل تا لحظه تنظیم این مطلب هیچ اظهارنظری درباره حمله بامداد جمعه به اصفهان نکرده است. اما رسانه‌های اسرائیل و بین المللی آن را به اسرائیل نسبت داده‌اند.

به گفته آنتونیو تاجانی، آمریکا به گروه هفت اطلاع داد که در آخرین لحظه از حمله پهپادی اسرائیل به جمهوری اسلامی آگاه شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، به رغم خودداری از اظهار نظر در مورد این حمله، تاکید کرد که ایالات متحده در هیچ حمله‌ای دخالت نداشته است. او با اشاره به این موضوع گفت: «آمریکا در هیچ عملیات تهاجمی شرکت نداشته است.»

در بیانیه پایانی نشست وزیران امور خارجه هفت کشور صنعتی جهان، آنها از طرف‌ها خواستند «از تشدید بیشتر تنش جلوگیری کنند.»

گروه هفت در این بیانیه با تاکید بر تعهد خود به حمایت از امنیت اسرائیل، «حمله بی‌سابقه جمهوری اسلامی» علیه اسرائیل را، که این کشور با کمک شرکای خود آن را شکست داد، به «شدت» محکوم کرد. اعضای این گروه همچنین تصرف یک کشتی با پرچم پرتغال در تنگه هرمز توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «ما آماده‌ایم که تحریم‌‌ها یا اقدامات دیگری را اکنون، و در پاسخ به رفتار بی‌ثبات‌کننده بیشتر، اتخاذ کنیم.»

این گروه همچنین به جمهوری اسلامی نسبت به تحویل موشک‌های بالستیک و فناوری مرتبط با آن به روسیه هشدار داد.

در مورد جنگ غزه، این گروه از حماس خواست گروگان‌ها را آزاد کند و به اسرائیل یادآور شد که به قوانین بین‌المللی و بشردوستانه احترام بگذارد.

کشورهای گروه هفت در ادامه این بیانیه ضمن تاکید بر مخالفت‌شان با عملیات نظامی تمام‌عیار در رفح، که «پیامدهای فاجعه‌باری برای غیرنظامیان خواهد داشت» خواستار افزایش جریان کمک‌های بشردوستانه به غزه شدند.
+3
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.