پسر عموی معمم محسن حججی، رییس یک فدراسیون ورزشی

محمدکاظم حججی به ریاست فدراسیون ورزش سه‌گانه رسیده است؛ پستی که با تحصیلات یا تخصص حوزوی او هیچ هم‌خوانی نداردایران وایر، پیام یونسی پور:
طبق اعلام رسانه‌های ایران، یک «روحانی» به‌عنوان رییس فدراسیون «سه‌گانه» در ایران منصوب شده است. نامش «محمدکاظم حججی» است و آنچه مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته این است که پیش‌از این ریاست هیات ورزشی «ترای آتلون» (سه‌گانه) را، در استان قم برعهده داشت.

اما شاید آنچه در موردش باید دانست این باشد که محمدکاظم حججی، پسر عموی «محسن حججی» است. محسن حججی، از نیروهای ایرانی موسوم به «مدافع حرم» بود که مرداد۱۳۹۶ در عملیاتی در گذرگاه مرزی «الولید» منطقه مرزی بین سوریه و عراق، توسط نیروهای «داعش» به اسارت درآمد و پس از دو روز به‌ دست آن‌ها به‌ قتل رسید.

جمهوری اسلامی برای او آرامگاهی ساخت و نامش را وارد کتب درسی دانش‌آموزان کرد. در سال‌های اخیر اما خانواده او بیش از خودش خبرساز شده‌اند؛ از همسرش «زهرا عباسی» که خاطراتش از زندگی کوتاه‌مدت با محسن حججی و ازدواج مجددش تیتر رسانه‌های اصولگرا می‌شد، تا پدرش که با هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی کمیته المپیک جمهوری اسلامی، با عنوان ساختگی «پدر معنوی کاروان ایران»، به رقابت‌های آسیایی هانگژو اعزام شد.
محمدکاظم حججی پس از پدر محسن حججی که به‌عنوان «پدر معنوی» کاروان ایران به المپیک آسیایی رفت، دومین عضو خانواده این مستشار سپاه قدس است که در ورزش ایران سمت می‌گیردمحمدکاظم حججی کیست و چرا از زمانی که «محمود خسروی‌وفا»، بادیگارد سابق «علی خامنه‌ای» به‌عنوان رییس کمیته المپیک جمهوری اسلامی منصوب شده، روحانیون قم، نیروهای سپاه و خانواده حججی، در ورزش ایران به جایگاه‌هایی غیرمتعارف رسیده‌اند.

***
ورزش سه‌گانه چیست؟
پیش از هرچیز باید بدانیم فردی که در حوزه علمیه درس خوانده، تا سال ۱۴۰۱ فقط با لباس روحانیون دیده شده و پس از آن با البسه ورزشی یا کت و شلوار مقابل دوربین‌ها قرار گرفته، ریاست چه فدراسیونی را برعهده گرفته است.

احتمالا بسیاری از ایرانیان با نام ورزش سه‌گانه ناآشنا هستند، اما این ورزش را می‌شناسند. ترای‌اتلون «Triathlon» یا ورزش سه‌گانه، ورزشی ترکیبی از سه ورزش شنا، دوچرخه سواری و دو استقامت است که در پنج مرحله پی‌درپی، در مسافت‌ها و محیط‌های مختلف برگزار می‌شود.

مراحل مسابقه شامل شنا، منطقه انتقال اول، دوچرخه‌سواری، منطقه انتقال دوم و دویدن می‌شود. اینکه چه ارتباطی میان این رشته ورزشی با تحصیلات حوزوی وجود دارد، مشخص نیست.
پسر عموی محسن حججی از خودش چه می‌گوید؟
محمدکاظم حججی مانند سایر هم‌لباس‌ها و منبری‌ها، سخنور قهاری نیست. او کلمات را به درستی کنار هم قرار نمی‌دهد، تسلطی روی ادبیات گفتاری ندارد و این را می‌توان از جمله‌بندی‌هایش پس از رسیدن به ریاست فدراسیون سه‌گانه درک کرد. او در مورد سوابق ورزشی خود گفته است: «بنده از سال ۷۰ اولین مدال کشوری در دوچرخه‌سواری کسب کردم. دوچرخه‌سوار بودم و هستم. از سال ۸۳ فدراسیون سه‌گانه معرفی شد و من وارد بحث رشته سه‌گانه شدم. البته باز هم دوچرخه سواری می‌کردم. چون مربی‌گری در سطح قم داشتم، می‌خواستم در سه‌گانه هم فعالیت کنم.»

جست‌وجو در سایت فدراسیون دوچرخه‌سواری، شما را به هیچ اطلاعاتی در مورد مدرک مربی‌گری محمدکاظم حججی در این رشته ورزشی نمی‌رساند. اما پیش‌از این، اخباری مبنی‌بر اعزام شدن این روحانی از قم به رقابت‌های دوچرخه‌سواری کوهستان آسیا منتشر شده بود. رسانه‌های ایران اما هیچ خبری در مورد مقامی که او به دست آورده، منتشر نکرده‌اند.

محمدکاظم حججی اما مشخصا از همان راهی برای تصدی پست‌های مدیریتی وارد می‌شود که پیش‌از این اطرافیان محسن حججی به آن چنگ زده بودند. او به‌صراحت از اینکه پسر عموی نیروی مستشار رژیم در سوریه بوده حرف زده و گفته است: «من پسرعموی شهید محسن حججی هستم، خیلی‌ها به من گفتند این موضوع را اعلام کن و ما دوران خوبی را با هم داشتیم. او توفیق شهادت داشت که ما نداشتیم، پس باید کاری کنیم شهدایی که رفتند و شهید شدند، جلوی این شهدا سفیدرود باشیم.»

او همچنین مدعی شده بود که آنچه به‌عنوان «امنیت کنونی در ایران» نامیده، مدیون «شهدای حرم» است.
بادیگارد خامنه‌ای چگونه ورزش ایران را حوزه علمیه کرد؟
در فرمایشی بودن انتخاب محمدکاظم حججی همین بس که چهار کاندیدای ریاست این پست، پیش از آغاز انتخابات مجبور به استعفا شدند و «مهدی گودرزی»، رییس پیشین این فدراسیون، این انتخابات را «غیرقانونی» و «نمایشی» خواند. با‌این‌وجود چون رییس کمیته المپیک حکومت به شخصه ریاست این مجمع انتخاباتی را برعهده داشت، این «انتصاب» رنگ قانونی به خود گرفت.

محمود خسروی‌وفا ۶شهریور۱۴۰۱، یعنی کمتر از یک ماه پیش از آغاز اعتراضات سراسری پس از به قتل رسیدن «مهسا (ژینا) امینی» به دست نیروهای گشت ارشاد، به ریاست کمیته المپیک جمهوری اسلامی رسید. او بادیگارد سابق علی‌ خامنه‌ای و از امین‌ترین مدیران امنیتی رهبر رژیم در ورزش است.

از زمان به قدرت رسیدن محمود خسروی‌وفا در کمیته المپیک، سرکوب ورزشکاران افزایش چشمگیر پیدا کرد، مدیران مهم‌ترین معاونت‌های وزارت ورزش با دستور و نظر او انتخاب شدند، ورزشکاران ایرانی را به‌عنوان مقصرین مبارزه نکردن با اسراییل معرفی کردند و حضور روحانیون نیروهای امنیتی و خانواده محسن حججی در اعزام تیم‌ها و ورزشکاران ورزشی، به امری لازم بدل شد.

حالا یکی دیگر از اعضای خانواده محسن حججی، به صرف آنکه نسبتی خانوادگی با این مستشار کشته شده سپاه قدس در سوریه داشته، به ریاست فدراسیون ورزش سه‌گانه منصوب می‌شود. ورزش ایران به سوی حوزوی شدن گام برمی‌دارد.
+1
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  حتماً فدراسیون لواط تشکیل شده که این پشکل رو گذاشتن رئیسش !! چه قیافه دربوداغونی داره ، بهش میاد عموی فاطو باشه !
  1
  50
  ‌پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  از زن حججیچه خبر؟پول میسازها تو حرب الاه
  1
  43
  ‌پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  اینکه بیشتر به چوپان شبیه
  2
  45
  ‌پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  Momijii - توکیو، ژاپن
  راستی ها، اینها چرا قیافه هاشون اینقدر مچاله و تخم مرغی هستش، باحال دقت کردی
  0
  20
  جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا
  این موجود عجیب الخلقه رو با دو تا ماهیتابه یکی کوچیک و یکی بزرگ ، ( بزرگه تو ملاجش و کوچیکه هم زیر چونه اش ) همزمان و با قدرت کوبیدن صورتش اینطور لهیده و مثل جغجغه شده !!
  0
  13
  جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.