پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برگزیت برای جوانان «لغو شود»

یورونیوز: کمیسیون اروپا روز پنج‌شنبه پیشنهاد آغاز مذاکراتی با بریتانیا را داد تا در خصوص کار، تحصیل و رفت و آمد آزاد جوانان بین دو منطقه گفتگو کنند. بریتانیا حدود چهار سال پیش رسما از اتحادیه اروپا خارج شد.

کمیسیون اروپا پیشنهاد آغاز مذاکراتی را با بریتانیا داده است تا میلیون‌ها جوان اجازه پیدا کنند آزادانه بین این دو منطقه زندگی کنند.

این کمیسیون در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس توافق پیش‌بینی شده، شهروندان ۱۸ تا ۳۰ سال در اتحادیه اروپا و بریتانیا می‌توانند تا چهار سال در کشور مقصد بمانند.

در این بیانیه آمده است: «هدف تسهیل تبادلات بین جوانان، آسان‌تر کردن سفرو کار و زندگی شهروندان جوان اتحادیه اروپا در بریتانیا، و بطور متقابل برای اتباع جوان بریتانیا در یک کشور عضو اتحادیه است.»

مردم بریتانیا در سال ۲۰۱۶ در جریان یک همه‌پرسی به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند؛ رفراندومی که به برگزیت شهرت یافت.

با به اجرا درآمدن برگزیت به صورت رسمی، شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دیگر اجازه نداشتند آزادانه در بریتانیا زندگی کنند.

کمیسیون اروپا می‌گوید این وضعیت بر جوانان تاثیر گذاشته است و آن‌ها دیگر مانند گذشته نمی‌‌توانند از تجربه زندگی در آن سوی کانال و تبادلات فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بهره‌مند شوند.

این تصمیم کمیسیون به عنوان یک پیشرفت در روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا تلقی می‌شود. این بلوک ۲۷ عضوی پس از برگزیت به شدت با دادن هرگونه امتیازی به بریتانیا مخالف بود.

در صورت تصویب این پیشنهاد، میلیون‌ها جوان می‌توانند برای یافتن کار به بریتانیا بروند یا در دانشگاه‌های آن به ادامه تحصیل بپردازند.

بر اساس این طرح پیش‌بینی می‌شود که سیستم شهریه دانشجویی نیز برای هر دو طرف احیا شود.

در حال حاضر اکثر شهروندان اتحادیه اروپا در صورت تمایل به تحصیل در بریتانیا، باید شهریه‌های بین المللی را بپردازند. گفته می‌شود هزینه‌ تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در بریتانیا بین ۱۱ تا ۳۸ هزار پوند (۱۴۲۰۰-۴۷۳۰۰ دلار) در سال است.

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما طرح‌هایی برای مبادله جوانان با ۱۳ کشور از جمله استرالیا و نیوزیلند داریم و همچنان برای توافق با شرکای بین‌المللی خود از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا آماده هستیم».

دولت بریتانیا افزود: «توافق‌های ما مسیر ارزشمندی را برای مبادلات فرهنگی فراهم می‌کند، چراکه کشورهای شریک نیز مایل به ارائه فرصت‌های مشابه به جوانان بریتانیا هستند».
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.