کارشناسان: مسکو و تهران از اوکراین و اسرائیل به‌عنوان «آزمایشگاه میدان جنگ» استفاده می‌کنند

 دیدار علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تهران - ١٩ ژوئیه ٢٠٢٢صدای آمریکا: کارشناسان امنیت بین‌الملل درباره روسیه و جمهوری اسلامی به عنوان «دوگانه خودکامه‌ای» هشدار می‌دهند که از اوکراین و اسرائیل به‌عنوان «آزمایشگاه میدان جنگ» برای اصلاح توانمندی‌های نظامی خود و ارزیابی سامانه‌های دفاعی غرب استفاده می‌کنند.

به گزارش نشریه هیل، دانا استرول مدیر تحقیقات موسسه واشنگتن روز چهارشنبه در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد که «روسیه و جمهوری اسلامی از درگیری‌های اوکراین و خاورمیانه برای تقویت تسلیحات و ترفند‌های خود استفاده می‌کنند.»

او گفت جمهوری اسلامی به‌ویژه در راهبردهای حمله هماهنگ و ارزیابی سامانه‌های دفاع هوایی و موشکی غرب، درس‌های ارزشمندی از روسیه گرفته است.

این نشست چند روز پس از آن برگزار می‌شود که جمهوری اسلامی حمله بی‌سابقه‌ای را به اسرائیل انجام داد. بنابر اعلام ارتش اسرائیل، حدود ۱۷۰ پهپاد، ۱۲۰ موشک بالستیک و ۳۰ موشک کروز از ایران به سمت اسرائیل شلیک شد که تقریبا همه آن‌ها سرنگون شدند.

به گفته مدیر تحقیقات موسسه واشنگتن و شاهدان دیگر، حمله هوایی مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل، که از شامگاه شنبه ۲۵ فروردین آغاز شد و تا بامداد یکشنبه ادامه یافت، «به‌طرز قابل توجهی شبیه‌سازی حملات هوایی روسیه به اوکراین بود.»

تام کین، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در سخنانی در این نشست گفت که روسیه نیز «از مبادلات نظامی و سیاسی با جمهوری اسلامی در طول جنگ داخلی سوریه، به نفع خود استفاده کرده است.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل را «بهترین راه برای مجازات متجاوز و مظهر درایت و عقلانیت رهبران حکومت ایران» خواند.

کارشناسان در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا همچنین هشدار دادند که اتکای روسیه به تسلیحات جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین، قدرت نظامی حکومت ایران را تقویت می‌کند و تهران در ازای آن، توانایی‌های بیشتری را به دست می‌آورد.

گابریل نورونها، کارشناس «مؤسسه یهودی برای امنیت ملی آمریکا» بر نیاز فوری به اختلال در جریان تسلیحات روسیه و ایران تاکید کرد و گفت: «افزایش تولیدات تسلیحاتی روسیه و جمهوری اسلامی است که امروز به روسیه برای تسلط بر اوکراین کمک می‌کند، اما فردا می‌تواند به تهران برای حمله به اسرائیل کمک کند.»

گیب آمو، عضو دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان هم در این نشست گفت: «اخیرا، سنتکام ابراز نگرانی کرده که روسیه ممکن است به زودی هواپیماهای سوخوی ۳۵ را در ازای پهپادها و تسلیحات، در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد.»

او اضافه کرد: «فقط تصور کنید که حمله هوایی به اسرائیل با جنگنده‌های پیشرفته، چه شکلی به خود خواهد گرفت.»

بهنام بن طالبلو، تحلیل‌گر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، نیز هشدار داد ایالات متحده ناخواسته به دشمنان خود اجازه می‌دهد یکدیگر را تقویت کنند، زیرا به گفته او «آن‌ها از آنچه بلاتکلیفی سیاسی و فقدان مسیر راهبردی واشنگتن تلقی می‌کنند، تشویق می‌شوند.»

چندی پیش مایکل کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، اتحاد رو به رشد جمهوری اسلامی ایران و چین و روسیه را «بسیار نگران‌کننده» و دارای «پیامدهای جهانی» خوانده بود و گفت: «اکنون حکومت ایران به چین متکی است و دولت روسیه به حکومت ایران.
+3
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  این اسرائیل و مسکو هستند که از عرصه های مختلف در ایران و اوکراین بعنوان آزمایشگاه اعمال شیطانی خود این کارشناسان استفاده می کنند. این کارشناسان عزیز فکر نمی کنند که دورهء رنگ کردن همهء دنیا به پایان رسیده؟!
  1
  0
  جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.