پرونده سرقتِ «شبیه به سریال‌های نتفلیکس» در فرودگاه تورنتو؛ شش نفر بازداشت شدند

پلیس کانادا کامیونی را که از آن برای سرقت ۴۰۰ کیلو شمش طلا استفاده شد، نشان می‌دهدرادیو فردا: پلیس کانادا در پرونده‌ای که آن را با مجموعه‌های تلویزیونی مهیج نتفلیکس مقایسه کرده است، شش مرد متهم به مشارکت در یک سرقت بزرگ شمش‌های طلا به ارزش ده‌ها میلیون را دلار دستگیر کرد.

در این شبیخون که بزرگترین سرقت طلا در تاریخ کانادا است و حدود یک سال پیش در قسمت حمل بار فرودگاه بین المللی تورنتو روی داد شش هزار و ۶۰۰ شمش طلا به وزن ۴۰۰ کیلوگرم و به ارزش ۲۱ میلیون دلار کانادا و ۲.۷ میلیون دلار پول نقد به سرقت رفت.

در عملیات پلیس ده‌ها قبضه اسلحه نیز کشف و ضبط شده است.

پلیس ناحیه انتاریو و مقامات اداره مبارزه با قاچاق اسلحه آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ فروردین جدیدترین نتایج این عملیات پیچیده را که در هر دو کشور انجام شده اعلام کردند.

تا این مرحله ازعملیات شش نفر، پنج نفر در کانادا و یک نفر در آمریکا، بازداشت، ۱۹ مورد اعلام جرم و سه حکم بازداشت در کانادا صادر شده است.

به گفته پلیس، سارقان با یک کامیون پنج تنی و با استفاده از یک بارنامه واقعی که روز قبل برای بارگیری یک محموله غذای دریایی مورد استفاده قرار گرفته بود، وارد قسمت حمل بار فرودگاه شدند.

رئیس پلیس ایالت نتاریو که مرکز آن شهر تورنتو است در نشست خبری گفت:«این ماجرای مهیجی است و به شوخی می گوییم که شبیه به مجموعه‌های نتفلیکس است.»

پلیس می گوید سارقان شمش‌های طلای به سرقت رفته را که از زوریخ به تورنتو منتقل شده بود ذوب کرده و از آن برای خرید سلاح‌های گرم و فروش آن‌ها در کانادا استفاده کرده‌اند. در این تحقیقات دیگ‌های ذوب فلزات و قالب نیز ضبط شده است.

یکی از بازداشت شدگان و متهم دیگری که تحت تعقیب است، هر دو کارمند خطوط هوایی ایرکانادا هستند و به همین دلیل پلیس حدس می زند که این سرقت «کارخودی‌ها» بوده است.

متهمی که در این سرقت رانندگی کامیون را برعهده داشته در کنترل ترافیک در ایالت پنسیلوانیا آمریکا بازداشت شده و ماموران پلیس از خودروی او ۶۵ قبضه اسلحه کشف کرده‌اند.

خطوط هوایی ایر کانادا و شرکت مالک کامیون زره‌پوش که وظیفه انتقال شمش‌های طلا را برعهده داشت، هنوز درگیر یک جدال حقوقی هستند و هر یک طرف مقابل را مسئول سهل‌انگاری در این ماجرا می‌دانند.

هر دو شرکت در استدلال حقوقی خود به کنوانسیون مونترآل ناظر بر مقررات باربری هوایی و تعیین حد نصاب غرامت استناد می‌کنند.

مراجع قضایی فدرال در کانادا هنوز این جدال حقوقی را بررسی نکرده‌اند
+4
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.