مهندس «بوئینگ» نسبت به امکان از هم‌پاشیدگی هواپیمای ۷۸۷ و سقوط حین پرواز هشدار داد

العربیه: سام صالح‌پور، مهندس شرکت صنایع هوافضایی بوئینگ، می‌گوید هواپیمای مسافربری بوئینگ 787 از امنیت کافی برخوردار نیست و قطعاتش می‌تواند در آسمان از همدیگر باز شده و سقوط کند.

صالح‌پور که مهندس کنترل کیفیت در این شرکت آمریکایی است، دوشنبه 27 فروردین به «ان‌بی‌سی» نیوز گفت، بوئینگ «مسائل ایمنی» مربوط به اتصال دو بخش از بدنه این هواپیما را درنظر نگرفته است. موضوعی که به گفته صالح‌پور می‌تواند به عواقب فاجعه‌بار منجر شود.

سام صالح‌پور هفته گذشته برای اولین بار این ادعا را در روزنامه نیویورک‌تایمز مطرح کرد و انتظار می‌رود روز چهارشنبه مقابل یکی از کمیته‌های فرعی سنای آمریکا شهادت دهد.

شرکت بوئینگ روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای ادعای سام صالح‌پور را رد و بر امنیت کامل بوئینگ 787 تاکید کرد. در این بیانیه که ان‌بی‌سی آن را منتشر کرد، بوئینگ مدعی شد که این هواپیما در تمام آزمایش‌ها عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته و با نظارت اداره هوانوردی فدرال آمریکا مسائل مطرح‌شده از سوی منتقدان را بررسی کرده است.

صالح‌پور، که به‌مدت 15 سال در بوئینگ کار می‌کند، در ژانویه گذشته نقص کیفی هواپیمای 787 را به اداره هوانوردی فدرال آمریکا گزارش کرد. او مدعی است که پس از ارائه گزارش نقص کیفی این هواپیما به مدیرانش، بوئینگ در پاسخ او را به خط تولید دیگری منتقل کرده است.

گزارش‌های متعددی از وقوع حادثه برای هواپیماهای مسافربری بوئینگ از جمله بوئینگ 737 مکس در ماه‌های گذشته منتشر شده است. بوئینگ می‌گوید این حوادث و ادعای منتقدان را بررسی می‌کند.

پیش از این جان بارنت، مدیر پیشین کنترل کیفیت بوئینگ، با حضور در جلسه استماع سنا شهادت داده بود که مدیران بوئینگ به کارگران شرکت فشار وارد می‌کنند تا مشکلات احتمالی را ثبت نکنند.

پیکر جان بارنت یک روز بعد در پارکینگ هتلی پیدا شد. پلیس اعلام کرد او احتمالا خودکشی کرده اما شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی گزارش خودکشی را نپذیرفته و احتمال قتل او را مطرح کردند.
+45
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  تمرکز بر سود بیشتر ‌فشار بر بخش کنترل کیفیت برای کاستن از هزینه ها بقدری زیاد شده، که شنیدن یک چنین گزارش های وحشتناکی متاسفانه خیلی تعجب برانگیز نیست!
  1
  29
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  Made in America هست دیگه، چی کار میشه کرد. الان یه اوسکول سلطنت طلب میاد میگه ما زمان شاه هواپیما بوئینگ درست میکردیم 🤣🤣🤣
  23
  3
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  امیدوارم ایر با س دچار اینجور مسائل نشه
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  سام صالح‌پور دروغ میگه. هر هواپیمایی بالقوه میتونه قطعاتش در هوا متلاشی بشه و سقوط کنه ولی از 15 سال پیش که ایشون همچین چیزی کشف کرده پس چرا همچین اتفاقی نیافتاده؟ سال ساخت این هواپیما 2007 هستش و از سال 2009 داره پرواز میکنه و چنین اتفاقی نیافتاده به نظر من چیزی که اتفاق خواهد اینه که عمو سام باید در دادگاه ثابت کنه و اگر نتونه زندان و خسارت باید بده و اگر از 15 سال پیش نتونسته بوئینگ رو تیغ بزنه ولی انگار هنوز امیدواره با گزارش به سنا و شهادت و شانتاژهای رسانه ای و بالا بردن هزینه ها و درگیر کردن بوئینگ در دادگاهها که هزینه های سنگینی رو دارند برای بوئینگ، این شرکت رو مجبور کنه که یه مبلغی پیشنهاد کنه و هم خودش و هم گروه حامیش در سنا بگیرند و موضوع رو تمامش کنند. اون خانومه شبکاره هم با ترامپ دقیقا میخواست همینکار رو بکنه و این یک روال داره میشه در آمریکا بخصوص برای شرکتهای موفق که مجبور به باج دادن میشوند برای هیچی.
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.