زلنسکی: از اوکراین مانند اسرائیل حفاظت کنید

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکرایندویچه وله: رئیس جمهور اوکراین می‌گوید کشورش می‌توانست از مدت‌ها پیش مانند اسرائیل محافظت شود. مداخله در خاورمیانه نشان داد که "اتحاد تا چه اندازه می‌تواند در دفاع علیه تروریسم موثر باشد". بریتانیا این درخواست را با دلایلی رد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پس از مداخله غرب در کمک دفاعی به اسرائیل در جریان حمله اخیر ایران، خواستار کمک مشابه به کشورش شد. زلنسکی عصر دوشنبه ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) در نطق ویدئویی روزانه خود گفت که اسرائیل، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و اردن به طور مشترک به مقابله با موشک و پهپادهای رزمی ایران رفتند و این کار را "با حداکثر اثربخشی" به انجام رساندند.

زلنسکی افزود: «جهانیان شاهد اقدامات متحدان ما در آسمان اسرائیل و کشورهای همسایه بودند، اقدامی که نشان داد وقتی مبنایی برای وحدت اراده سیاسی کافی وجود داشته باشد، تا چه اندازه می‌توان در دفاع علیه ترور موثر عمل کرد. آنها به طور مشترک مانع از آن شدند که ترور دست بالا را پیدا کند. و اکنون با کمک سایر کشورها برای جلوگیری از گسترش درگیری تلاش می‌کنند.»

زلنسکی می‌گوید، اسرائیل عضو ناتو نیست، بنابراین نیازی به فعال کردن ماده ۵ پیمان ناتو، مبنی بر تعهد به کمک متقابل در صورت بروز تهدید علیه هر عضو، وجود نداشت: «و هیچ کشوری هم به جنگ کشیده نشد؛ آنها فقط برای محافظت از زندگی انسان‌ها کمک کردند.»
اوکراین می‌توانست از مدت‌ها پیش مانند اسرائیل محافظت شود
زلنسکی می‌گوید، ایران در حمله به اسرائیل از پهپادهای رزمی "شاهد" استفاده کرد که توسط ارتش روسیه علیه اهدافی در اوکراین نیز استفاده می‌شود: «صدای شاهد در آسمان اوکراین همانند آسمان خاورمیانه است.»

از نظر زلنسکی، اگر اوکراین "حمایت همه‌جانبه مشابهی از شرکای خود برای مقابله با پهپادها و موشک‌ها دریافت می‌کرد، حریم هوایی اروپا می‌توانست از مدت‌ها پیش از محافظت لازم برخوردار شود. جهان آزاد با دفاع از اسرائیل نشان داد که اتحاد نه تنها ممکن است، بلکه صد در صد موثر است".
بریتانیا: عملیات پدافندی غرب برای اوکراین ممکن نیست
وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور اوکراین توضیح داد که چرا بریتانیا پهپادهای روسیه را مانند پهپادهای ایران رهگیری نکرده است.

دیوید کامرون به فرستنده رادیویی "ال‌بی‌سی" در پاسخ به پرسشی در همین زمینه، نخست تصریح کرد که بریتانیا پهپادهای روسیه را در مسیر حمله به اوکراین رهگیری نخواهد کرد.

وی توضیح داد: «بریتانیا درگیری ناتو با فدراسیون روسیه را تشدید نخواهد کرد، بنابراین در سرنگونی پهپادهایی که روسیه بر فراز اوکراین پرتاب می کند، شرکت نخواهد کرد.» او افزود که رویارویی نیروهای ناتو با سربازان روس "به تشدید نگران‌کننده درگیری" خواهد انجامید.

کامرون اظهار داشت: «ما به تنهایی بیش از هر کشور دیگری به اوکراینی‌ها کمک رسانده‌ایم. ما بیش از ۶۰هزار سرباز و شهروند اوکراینی را آموزش دادیم؛ ما اولین کشوری بودیم که سلاح‌های ضد تانک، توپ‌های دوربرد و تانک‌ها را در اختیار آنها گذاشتیم.»

کامرون گفت: «حمله ایران به اسرائیل قابل توجه بود، و گرچه اسرائیل حق پاسخ دادن را دارد، ولی بریتانیا از این کشور می‌خواهد که اوضاع را تشدید نکند.»
+14
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  نتیجه افراط در مواد صنعتی یعنی این
  8
  28
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  خاک عالم برسرت که فقط باید دلقک بازی کنی نه اینکه وارد سیاست بشوی ، قدرت اتمی را وا دادی اروپایی ها خرت کردند گفتی ناتو ناتو احمق اگر با روسیه کنار آمده بودی الان به گدایی نیافتاده بودی و کشورت نابود نشده بود . تا حالا بالای ۲۰۰ میلیارد دلار زیر بدهکاری رفتی قسمتی از کشورت را هم از دست دادی انریکا هم که داره پشتت را خالی می کنه بخور که داری خوب می خوری بیچاره مردم بدبخت اوکراین.
  12
  48
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین
  حاجی هر چی پول وکمک اومده اوکراین همه رو تو اون دور بریات دزدیدین ، نخنما شدی بسه!
  10
  29
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این بیچاره هنوز نفهمیده که اوکراین در حقیقت موش آزمایشگاهی قدرتها ، برای اهداف مزورانه آنهاست !!
  16
  41
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  روسیه و اوکراین در همان هفته های اول داشتن پیمان صلح مینوشتند در ترکیه ، پوتین دستور عقب نشینی به کیف را داد ، اما این بوریس جانسون نظر زلنسکی را تغییر داد که جنگ را ادامه بدهند، و اوکراین به منجلاب جنگ فرسایشی کشاند , اگه دلقک زلنسکی کتاب دایی جان ناپلعون را خوانده بود ، مفهوم‌کار کار انگلیسی هاست را میفهمید ، دروغ چرا تا قبر ۴ انگشته ، نیم میلیون کشته دلیل ادعاست
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  تو یکی دیگه خیلی نمک نشناسی تمام اروپا و امریکا پشت اوکراین هستند و پیشرفته ترین سلاح ها را در اختیار تو گذاشتن پناهندگان اوکراینی را در پر قو نگه می‌دارند اگر حمایت اروپا و امریکا نبود یک روز هم نمیتوانستی در مقابل پوتین دیوانه مقاومت کنی
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱-اختلافات اکراین وروسیه ازخیلی وقتها پیش وجودداشته است.حداقل بطورآشکارروس کشی ازسال ۲۰۱۴شروع شده،گروههای فاشیستی ونازیستی درامورات اولیه اکراین حرف اول را میزنند.عده ای شیرین عقل هم دراینجا ناآگاهانه پاچه میگرفتند.اززلنسکی هم زلنسکی تربودند.ناتو(امریکا وانگلیس)اکراین را جلوانداختند.پناهندگان جهان سوم راازکمپهای پناهندگی بیرون واکراینی ها را دربهترین هتلها مکان دادند.ناتو میخواست ومیخواهد مسکوراهم بگیرد.ملیلیاردها دلار بلاعوض یا برگشتی دراکراین سرازیرشد.مافیا وباندهای تبهکار تسهیلات را درکشورهای دوردست فروختند.اکراینی های پناهنده با بهترین امکانات درغرب زندگی می کنند.ماشین های لوکس دارند.ولی شهروند افغان ازهواپیمای امریکا آویزان میشود.امریکا با بیشرمی تمام طالبان را مجددا به قدرت آورد.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-امریکا وغرب دوست دارندتاهمیشه آتشی راروشن کرده باشند.وقتیکه جنگ اسراییل قلدر و زورگوباحماس تندروشروع شد،زلنسکی گفت غرب مارافراموش کرده.حالاکه درگیری بین ج.ا. واسراییل اوج گرفته،هم فلسطینیها وهم اکراینی ها به پشت صحنه رفته اند.زلنسکی طلبکارانه طلب می کند.دریک کلام بازنده اصلی دربین غربی ها آلمان است.که سرمایه چندمیلیاردی ٭نورداستریم٭با روسیه را ازدست داد.که انگلیس وامریکا ونروژ آن را دردریا منفجرکردند.اسراییل هم از دوتاتاکتیک ماندگاراستفاده میکند.۱-قلدری وزورگویی.۲-مظلوم نمایی.آلمان هم تا همیشه بایدتاوان بپردازد.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  کامنت های خوبی بود ، مرسی ، در دنیای سیاست هیچگاه عدالت مفهوم نداشته ، به جرات می‌توانم بگویم که اکثر اروپا دل خوشی از امریکا ندارند ، خصوصا فرانسه و المان ، اما چاره ای جز اطلاعت هم ندارند ، داستان ژاپن هم همینطوره ، در چند دهه پیش اقتصاد ژاپن حتی داشت از امریکا هم جلو میزد ، بهش اولتیماتوم‌ دادند‌ که باید ارزش ین را تغییر بدهی ، و ترمز کشیده شد ، جرات اعتراض نداشتند ، بزودی نوبت چین‌میشه ، چالش بزرگی است یا باید دوباره تحقیر بشه و یا شاخ به شاخ ، از طرفی ، ایران اسلامی کد های سیاسی عصر کنونی را درک نمیکند ، برای همین مرتب تحقیر میشه
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  بله درست اشاره کردید چین درنوبت است!وقتی که ازبایدن پرسیدند:چرا بااین وضع افغانستان راترک کردید؟گفت:مابایدآماده جنگ باچین باشیم.(بیشتراقتصادی وسیاسی)
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  کاملا، مردم دیگه اینجا ازش خسته شدن
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.