نقش یوزپلنگ به پیراهن تیم ملی فوتبال ایران باز می‌گردد

بی بی سی: معاون آموزشی و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ایران از بازگشت دوباره نقش یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی فوتبال خبر داده است.

نورالله مرادی به خبرگزاری ایسنا گفت هدف از این اقدام، «حمایت از گونه ارزشمند یوزپلنگ آسیایی» است تا توجه‌ها به این گونه‌ در حال انقراض در ایران جلب شود.

او از امضای تفاهنامه‌ای با فدراسیون فوتبال خبر داد که از اردیبهشت اجرایی می‌شود و یکی از اهداف آن تداوم حمایت از گونه ارزشمند یوزپلنگ آسیایی است و از این رو باردیگر تصویر یوز روی پیراهن تیم ملی نقش می‌بندد.

برای نخستین بار تصویر یوزپلنگ آسیایی بر پیراهن تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نقش بست.

تیم‌ ملی فوتبال ایران با پیراهن منقش به تصویر یوزپلنگ آسیایی در جام ۲۰۱۸ روسیه نیز بازی کرد. ایران در سه جام ملت‌های آسیا نیز با این پیراهن بازی کرده است.

اما این تصویر از پیراهن تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حذف و تنها طرحی از پوست یوز روی آن باقی ماند. از آن زمان تا کنون به جای تصویر تنه یوز، نمودی از خال‌های آن روی لباس تیم ملی نقش بسته است.

یوز آسیایی از گونه‌های حفاظت شده است که در آخرین زیستگاهش در فلات ایران به‌شدت در معرض انقراض است.

تخمین زده می‌شود که «حدود ۴۰ یوزپلنگ آسیایی» در طبیعت ایران باقی مانده باشد.
نبود دوربین کنترل سرعت، روشنایی نامناسب، اجازه تعلیف دام بیش از زمان مقرر و سگ‌های گله، عواملی هستند در تنگ‌تر شدن نفس‌های به شماره افتاده این گونه در خطر انقراض.

تصادف نیز نقشی مهم در تهدید جان یوزپلنگ‌ها دارد تا جایی که جاده میامی-سبزوار به جاده «انقراض یوزپلنگ» مشهور شده است، ظرف ۱۳ سال اخیر ۱۳ یوزپلنگ در این جاده تلف شده‌اند.

یک کارزار داوطلبانه با عنوان «پویش مردمی گذرگاه امن یوز» با هدف تامین مالی برای ایمن‌سازی جاده میامی-عباس‌آباد آغاز به کار کرده است تا «فقدان بودجه وزارت راه برای ایجاد گذرگاه امن» را برطرف کند.

«فنس‌کشی» ۳۶ کیلومتر از این جاده در محدوده عباس‌آباد، نصب دوربین کنترل سرعت و احداث زیرگذر برای جانوران از جمله راهکارهایی است که برای این جاده درنظر گرفته است.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.