کاخ سفید: تهران درباره زمان و اهداف حمله به اسرائیل اطلاعی به ما نداده بود

العربیه: جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید به العربیه گفت، واشینگتن از حمله پرتابه‌های ایران به اسرائیل مطلع بوده اما اطلاعاتی درباره زمان و اهداف آن در دست نداشته است.

کربی، دوشنبه 27 فروردین، در پاسخ به سوال مدیر دفتر العربیه در واشینگتن تاکید کرد، ایران درباره بازه زمانی پرتاب ده‌ها پهپاد و موشک به اسرائیل و اهداف آن از پیش به آمریکا اطلاعی نداده بود.

وزارت خارجه ترکیه پیشتر با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده بود که پیش از حمله تهران به اسرائیل، پیام‌هایی را بین ایران و آمریکا منتقل کرده است.

جمهوری اسلامی، شنبه 25 فروردین، ده‌ها موشک و پهپاد به سوی اسرائیل پرتاب کرد و آن را پاسخی به حمله اسرائیل علیه کنسولگری تهران در دمشق دانست.

در حالی که ایران می‌گوید این حملات پایگاه‌های نظامی در خاک اسرائیل را هدف گرفت، ارتش اسرائیل اعلام کرد 99 درصد از موشک‌ها و پهپادهای پرتاب شده از سوی ایران را رهگیری و منهدم کرده است.

جان کربی در این خصوص با اشاره به این که اسرائیل در «موقعیت راهبردی کنونی بسیار قوی‌تری» قرار دارد، تاکید کرد هدف جمهوری اسلامی وارد کردن ضربه و خسارت‌های بزرگ به اسرائیل بود اما در این زمینه شکست خورد.

او گزارش‌هایی که به عمدی‌بودن این شکست اشاره می‌کند را نادرست دانست و گفت:‌ «از گزارش‌هایی آگاه شدیم که بر اساس آن ایرانی‌ها از روی عمد شکست را انتخاب کرده و این شکست تلخ و شرم‌آور از پیش برنامه‌ریزی شده بود...همه این‌ گزارش‌ها قاطعانه اشتباه است.»

اسرائیل اعلام کرد در حال بررسی چگونگی واکنش به حمله پرتابه‌های جمهوری اسلامی است. اقدامی که نه تنها برای جمهوری اسلامی بلکه برای متحدان غربی تل‌آویو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این خصوص تاکید کرد واشینگتن به‌دنبال آغاز جنگ منطقه‌ای در خاورمیانه نیست اما تصمیم چگونگی واکنش به حمله ایران برعهده اسرائیل است.
+3
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  چرا، فرستاده شده، حالا به دستت نرسیده مشکل خودتان هست. پستچی‌تون رو خفت کن.
  8
  16
  ‌سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  واقعیت - تهران، ایران
  من تا حالا فکر می‌کردم که این اخوندها فکر میکنن ما کم عقلیم و بی شعور اما میبینم نه اصلا کل دنیا روی مردم ایران این حساب رو میکنن.بابا امریکای بی ناموس تو این نون رو گذاشتی تو دامن مردم ایران و تا همین الان خوب بردین از بغلشون.اون خدابیامرز پشتش رو خالی کردین و خمینی رو هم خودتون آوردینش .فقط بد به حال مردم بدبخت ایران …میگه روز قبل از موشک به اسراییل گوجه ۱۲ الی ۱۳ هزارتومن تو هر کیلو بوده الان شده ۲۵تا تازه اگر گیرت بیاد .
  0
  7
  ‌سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  اطلاع لازم نبود فشفشه ها 8ساعت در راه بودند و دنیا با خبر بود. باز شول بایدن خوابش برد؟
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.