کارگران ایرانی؛ ارزان‌ترین نیروی کار منطقه

العربیه: روزنامه کار و کارگر، دوشنبه 27 فروردین در گزارشی به وضعیت حقوق‌بگیران و کارگران در شرایط اقتصادی ایران پرداخت و اعلام کرد، دریافتی مزدبگیران در ایران ریالی اما هزینه‌ زندگی آن‌ها دلاری است. این گزارش اضافه کرد، در مقایسه با حقوق ماهانه کارگران در کشورهای دیگر منطقه، کارگران ایران کمترین دستمزد را دریافت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، افزایش 35 درصدی حقوق کارگران ایران و محاسبه حداقل دستمزد 11 میلیون و 600 هزار تومانی، معادل 173 دلار، در حالی تصویب شده است که کارگران در کشور آذربایجان حداقل 200 دلار، در ترکیه 560 دلار و در سعودی 800 دلار دریافت می‌کنند.

پس از تصویب حق دستمزد کارگران ایران از سوی شورای عالی کار برای سال 1403، فعالان کارگری ایرانی هشدار دادند دستمزد جدید کارگران عقب‌ماندگی‌ معیشتی سال قبل آن‌ها را جبران نکرده و این دستمزد همتراز با تورم بالا نیست.

بر اساس ماده 41 قانون کار ایران، دستمزد و مزایای کارگران باید بر اساس نرخ تورم واقعی کشور محاسبه شود؛ این در حالیست که فعالان کارگری در ایران معتقدند حداقل دستمزد کارگران برای سال 1403 حتی نصف سبد هزینه‌های حداقلی خانوارهای کارگری را پوشش نمی‌دهد.

به‌دنبال گرانی افسار گسیخته و نرخ بالای تورم در ایران، آمار جمعیت زیر خط «فقر مطلق» در این کشور روزانه افزایش پیدا کرده و کارگران بیشترین بخش از این جمعیت را تشکیل می‌دهند.

روزبه کردونی، رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی، در همین خصوص به خبرآنلاین گفته بود که جمعیت زیر خط فقر مطلق ایران، «از 15 درصد به 30 درصد افزایش یافته است»، بر این اساس، شمار افراد زیر خط فقر مطلق این کشور در مدت کمتر از چهار سال دو برابر شده ‌است.

شرایط وخیم اقتصادی آسیب‌های اجتماعی و نبود امنیت اجتماعی را نیز به دنبال خواهد داشت. به گفته مقام‌های وزارت کار ایران، شمار افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی، مانند اعتیاد، در میان کارگران بیش از سایر اقشار و گروه‌های اجتماعی است.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.