هجوم جمعیت به کنسرت معین در ترکیه؛ گزارش‌ها: شرایط «وحشتناک» و دارای پتانسیل «فاجعه» بود

 لحظه شکسته شدن در و سرازیر شدن انبوه جمعیت به محل برگزاری کنسرت معین در شهر وان ترکیه (یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳)صدای آمریکا: تراکم جمعیت و تلاش هواداران معین برای حضور در کنسرت روز یک‌شنبه این خواننده سرشناس ایرانی در شهر وان ترکیه موجب شکسته شدن در ورودی سالن شد.

گزارش‌های تصویری منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از این واقعه، جمعیتی انبوه را در حال گذر از در شیشه‌ای ورودی سالن برگزاری کنسرت در روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین، در شهر وان، در شمال شرقی ترکیه و نزدیکی مرز ایران نشان می‌دهد که موجب کنده شدن در و تخریب ورودی ساختمان شده است. بهمن بابازاده، خبرنگار حوزه موسیقی، روز دوشنبه ۲۷ فروردین تصاویر مربوط به این حادثه را «وحشتناک» با «پتانسیل برای تبدیل شدن به یک فاجعه» توصیف کرد و در رسانه اجتماعی ایکس نوشت که برای این کنسرت در سالنی با ظرفیت «چهار هزار نفره»، «هفت هزار بلیت» فروخته شده بوده است. برخی رسانه‌ها در ترکیه این حادثه را بازتاب دادند و بعضی کاربران نیز علت آن را هجوم هواداران «بدون بلیت» دانستند.

برخی روایت‌ها نیز حاکی از آن است که «جمعیت آن قدر زیاد بوده که خطر له شدن» حاضران وجود داشته و در این حال، خبرنگاران اجازه حضور در سالن را نداشته‌اند. داریوش عمران، فعال سیاسی ساکن ترکیه، در واکنش به این حادثه گفت که در سال‌های پیشین «نظم و انضباط مهمانان ایرانی» که برای شرکت در کنسرت به این کشور سفر می کردند به «پلیس ترکیه» سپرده می‌شد و «با فلفل و اشک‌آور» برخورد می‌شد و «هر که پول داشت می‌رفت کنسرت و باقی، در خیابان می‌زدند و می‌رقصیدند.»
بنا بر گزارش‌های پیشین، برگزاری کنسرت خواننده‌های ایرانی خارج از کشور در شهرهای نزدیک به مرز ایران در کشورهای همسایه، به دلیل کمتر بودن هزینه‌ها معمولا با استقبال شهروندان روبه‌رو می‌شود.

در هفته‌های گذشته ادعای برخی مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر این که معین می‌تواند بدون مشکل به ایران برگردد، جنجالی شده بود.

محمد محبیان، پسر حبیب خواننده سرشناسی که پس از بازگشت به ایران منزوی شد و درگذشت، پس از انتشار این اظهارات و گزارش‌هایی درباره چراغ سبز جمهوری اسلامی به معین برای بازگشت به ایران، در گفت‌وگو با صدای آمریکا با ذکر مشکلاتی که مقامات حکومتی برای پدرش به وجود آوردند در توصیف مقامات جمهوری اسلامی گفت: «این موجودات دشمن هنر هستند.»
 گفتگو با پسر حبیب پس از چراغ سبز جمهوری اسلامی به معین: این موجودات دشمن هنر هستند
+9
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  ۴۵ سال حکومت آخوندها یعنی رواج بی فرهنگی مزمن در تار و پود جامعه ایران اکثر این افراد مطمئناً از خانواده‌های مرفه هستند ولی فرهنگ گرسنگی در رفتار آنان مشهود و عیان است
  4
  39
  ‌سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین

  اینمردم چرا اینجوری میکنن؟ توحش تا کی؟ اون از دولتشون ، اینم از خودشون . مایه ابروریزی همه جا
  22
  43
  ‌سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  بعد هی بگید چرا اخوندا تونستن ۴۵ سال بر سر قدرت بمونن، این حالا تازه کنسرت رفتنشونه، برای صف نذری و … که بماند ولی پای ادعا که برسه اونجای دنیا رو پاره می کنن و هیچ ملیت دیگهً رو هم قبول ندارن، اخه یه همچین ملتی خدایش حقش چیه؟
  22
  18
  ‌سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  در متن خبر دیروز (که اکنون در "دیدنی‌ها و شنیدنی‌ها" قرار داره) نوشته‌ که سالن کنسرت، چهار هزار نفر گنجایش داشته، اما هفت هزار بلیت فروخته شده!. / در طی‌ ۱۰-۱۵ سال اخیر، برگزارکننده‌ی کنسرت‌های معین، تیم خود معین هستن، که مدیر‌-برنامه‌شان آقای شکوری هست (که سرگروه ارکستر معین هم هست)، - پس سهل‌انگاری از خود تیم بوده، - و البته این مساله که معین در سال‌های اخیر، هر شب کنسرت داره (و آهنگ‌هایی‌ که هزار بار خونده رو، هزار بار دیگه هم می‌خونه)، خود این مساله هم کار خوبی‌ نیست، و به حیثیت حرفه‌ای معین، لطمه وارد کرده. - البته حیثیت حرفه‌ای معین از سال ۲۰۰۸ به زیر سوال رفت، یعنی زمانی‌که رفت سراغ مثلاً آهنگ‌سازان داخل ایران، و بسیاری آهنگ غیر‌حرفه‌ای به کارنامه‌اش اضافه کرد، - تمام این مساله هم بر‌می‌گرده به پول‌پرستی‌، که معین در مصاحبه‌ای گفت که با هزینه‌ای کم، از ایران براش آهنگ می‌فرستن!، - یعنی‌ معین، فرق بین آهنگ‌های ماندگاری که "شماعی‌زاده و منوچهر چشم‌آذر و صادق نجوکی و فرید زلاند" براش ساختن رو، با این ملودی‌های بندتنبانی که از ایران براش می‌سازن رو نمی‌دونه؟.
  1
  12
  ‌سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.