حجاب اجباری؛ روایت‌ها از خشونت پلیس و مقاومت زنان

بی بی سی: از زمان آغاز طرح موسوم به «نور» برای اعمال حجاب اجباری در ۲۵ فروردین، روایت‌های پرشماری از برخورد خشونت‌آمیز و بازداشت زنان بر سر حجاب منتشر شده است.

فحاشی، ضرب و شتم، «استفاده از شوکر و تعرض جنسی» از جمله روایت‌هایی است که زنان در روزهای گذشته از مواجهه‌شان با پلیس نوشته‌اند. برخی از کاربران هم از مشاهدات خود از ضرب و شتم زنان و انتقال آنها به ون‌های پلیس گفته‌اند.

دینا قالیباف، فعال دانشجویی و دبیر انجمن دانشجویان بهشتی، در شبکه اجتماعی ایکس درباره تجربه خود نوشت: «دیروز در اتاق پلیس ایستگاه مترو صادقیه وقتی اصرار داشتم که مالیات پرداخت می‌کنم و حق استفاده از مترو را دارم، با خشونت من را به اتاقی بردند و به من شوکر زدند.»

او گفت: «تمام مدت دستم را با دستبند بسته بودند و یکی از ماموران به من تعرض جنسی کرد.»

برخی از کاربران گفته‌اند حضور دوباره ون‌های پلیس و برخورد خشن ماموران باعث ترس می‌شود اما کاربرانی هم گفته‌اند که فشارهای حکومت کارساز نیست و بسیاری از زنان دیگر زیر بار حجاب اجباری نمی‌روند.

کاربر زنی در ایکس تصویری از داخل محفظه قفس‌مانند خودروهای پلیس منتشر کرده و نوشته است که چون از دستور مامور زن برای سر کردن شال سرپیچی کرده است او را سوار ون کرده‌اند.

این کاربر می‌گوید که به ماموری که از او خواست سوار ون شود گفته است: «خیالی نیست، دو ساعت‌ هم تو وقت ما را بگیر.»

آغاز طرح جدید فراجا در سراسر ایران برای مقابله با پوشش اختیاری زنان، منتقدان را بر آن داشته است تا برخورد پلیس با شهروندان را با رویه حکومت ایران در خارج از کشور مقایسه کنند. آنها با اشاره به حمله موشکی و پهپادی به اسرائیل و گزارش‌ها از «خسارات ناچیز» آن می‌گویند: «زور جمهوری اسلامی فقط به شهروندان و به‌ویژه زنان می‌رسد.»

بعضی از ناظران هشدار می‌دهند که «یک حکومت نرمال» در شرایط کنونی نظامی و اقتصادی ایران نباید به دنبال «تنش‌آفرینی» با شهروندانش باشد. گروه دیگر مخالفان اما با اشاره به اینکه «حجاب، تنها ویترین باقیمانده جمهوری اسلامی است»، می‌گویند با توجه به سخنان اخیر آیت‌الله خامنه‌ای، احتمال تشدید برخوردها هم وجود دارد.

برخی از حقوق‌دانان هم قانونی بودن برخوردها بر سر حجاب را به چالش کشیده‌اند.

محسن برهانی، حقوق‌دان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ماموران انتظامی هیچ حق قانونی بر انتقال بانوان بدون حجاب به مقر و پاسگاه را ندارند. نگه داشتن زنان و دختران برخلاف رضایت‌ ایشان در محل‌های مزبور، مصداق جرم بازداشت غیرقانونی است و به استناد ماده ۵۸۳ تعزیرات یک تا سه سال حبس دارد.»

آقای برهانی نوشت: «شکایت از قانون‌شکنان، مانع قانون‌شکنی است.»

سال گذشته نیز درست روز شنبه ۲۵ فروردین شروع عملیات پلیسی برای تحمیل پوشش به زنان اعلام شد که خشم معترضان را به همراه داشت.

بعد از اعتراضات سراسری در مخالفت با «حجاب اجباری»،محدودیت زیادی برای کسانی که حجاب مورد نظر حکومت را رعایت نکردند،‌ ایجاد شد از جریمه نقدی، پلمب اماکن تجارتی، ممنوعیت از ارائه خدمات و حتی ممنوعیت سوار شدن به مترو و وسایل حمل و نقل عمومی.

با وجود فشارهای مستمر حکومت، زنان بسیاری همچنان با پوشش اختیاری در اماکن عمومی حاضر می‌شوند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.