انتقادها به پادشاه اردن در پی همکاری در دفع حمله ایران علیه اسرائیل

بی بی سی: حمله تلافی‌جویانه ایران به اسرائیل واکنش‌های گسترده‌ای در میان کاربران مسلمان و حامیان فلسطینیان برانگیخته و همزمان انتقادهای بسیاری متوجه ملک عبدالله، پادشاه اردن کرده است که کشورش در عملیات پدافندی علیه موشک‌ها و پهپادهای ایران به کمک اسرائیل آمد؛ کشوری که تا چندی پیش خود و همسرش به دلیل جنگ غزه به صریح‌ترین شکل از آن انتقاد می‌کردند.

در جریان حمله ایران به اسرائیل، اردن که همسایه اسرائیل است، شماری از پهپادها و موشک‌هایی را که وارد حریم هوایی این کشور شده بود،‌ رهگیری کرد. در بیانیه دولت اردن آمده است که این اقدام برای تامین امنیت شهروندان این کشور صورت گرفت.

ملکه رانیا، همسر ملک عبدالله دوم پادشاه اردن پس از جنگ در غزه بارها علیه اسرائیل به تندی موضع‌ گرفته و حتی به صراحت این کشور را به نسل‌کشی متهم کرده است. ملک عبدالله هم بارها به ضرورت آتش‌بس در غزه تاکید کرده بود و شخصا در عملیات ارسال کمک‌های هوایی به مردم غزه شرکت کرده بود. گروهی از کاربران مسلمان در شبکه‌های اجتماعی از پاکستان گرفته تا لبنان، حالا آنها را به «دورویی و نفاق» متهم می‌کنند.

بعضی از کاربران خشمگین در شبکه اجتماعی با خطاب قرار دادن حساب کاربری ملک عبدالله در ایکس، او را «مایه شرمندگی تمامی جهان اسلام» می‌خوانند. گروهی دیگر با رد توضیح مقامات اردن در «تامین امنیت شهروندانش»، نوشته‌اند که ملک عبدالله با تصمیم رهگیری و انهدام موشک‌ها و پهپادهای ایرانی که به مقصد اسرائیل از آسمان اردن می‌گذشتند، «پیروی از دستورات» آمریکا و اسرائیل را بر امنیت شهروندانش اولویت داده است.
ملک عبدالله، پادشاه اردن در هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه به غزهرسانه‌های رسمی ایران با اشاره به همکاری اردن با آمریکا، بریتانیا و فرانسه برای رهگیری پرتابه‌های ایران از قول «منابع آگاه» نوشتند که اگر این کشور «در اقدام احتمالی اسرائیل همکاری کند، هدف بعدی خواهد بود.»

وزیر خارجه اردن در واکنش، سفیر ایران را به دلیل اظهارات این کشور که مداخله در امور داخلی خوانده شده، احضار کرد.

وزیرخارجه ایران پیشتر اعلام کرد که این کشور ۷۲ ساعت پیش از شروع عملیات سپاه با نام «وعده صادق» به کشورهای منطقه اطلاع داده است.

ملک عبدالله پیشتر با جو بایدن، ٰرئیس‌جمهور آمریکا برای ابراز نگرانی نسبت به بحران انسانی در غزه دیدار و گفتگو کرده بود. این کشور میزبان جمعیت بزرگی از پناهندگان فلسطینی است و بعضی از ناظران می‌گویند اعتراض آنها به اقدام اخیر اردن «پتانسیل بالایی برای هرج و مرج دارد.»

کسر بزرگی از جمعیت حدود ۱۱ میلیونی اردن، زمانی پناهجوی فلسطینی‌اند به طوری که در آمارها گفته شده دست کم از هر ۵ نفر در اردن یکی فلسطینی است.
+58
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  مصدق روحت شاد - تهران، ایران

  کاری به اقدامات اخیر اردن ندارم اما از این عبدالله که مادرش انگلیسیه جز خدمت به منافع غرب انتظار دیگه ای نمیشه داشت.
  123
  49
  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  وقتی هواپیمایی از حریم هوایی هر کشوری عبور می کند موظف به پرداخت است . شما با چه مجوزی و با چه پرداختی جنگ افزار را ازحریم هوایی کشوری عبور میدهی ؟ آیا چنین تهدیدی را از اکراین دریافت کردید وقتیکه جنگ افزار به روسیه ارسال میکنی ؟
  21
  88
  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  به ما میگن کاسه داغ تر از آش در این کشور ده میلیونی دو میلیون فلسطینی زندگی می‌کنند ملکه شون هم فلسطینی هست بعد اینها خودشون در قبال فلسطین چه رفتاری دارند و ما چه رفتاری البته گمان نمیره که ضحاک علی از روی دلسوزی سنگ مردم فلسطین رو به سینه بزنه این مردک روانی عقده ای فقط به دنبال اینه که بهش بگن رهبر مسلمانان جهان
  7
  95
  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  یک نکته جالب اینکه اردن بالای ۵۰ درصد مردمش فلسطینی هستند و ملکه اش هم فلسطینیه.میزان جهالت و حماقت طرفداران رژیم و سینه چاکان غره و فلسطین رو حدس بزنید.
  7
  90
  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  باز دوباره آیت الله بی‌بی‌سی !! کجای این حمله از طرف ملت ایران بود ۱ - باید بنویسه حمله جمهوری اسلامی نه ایران ۲- اردن همسایه اسرائیل است و در ضمن این موشکها بدون اجازه اردن وارد خاکش شدند و اردن هم ساقطشان کرده ۳ - و این را همه میدانند که شلوغکاریهای سایبری کار ج،ا است
  8
  74
  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  جمعیت فلسطینی و فلسطینی تبارهای اردن بسیار بالاتر از دو‌میلیون هست.دو میلیون فقط از سال ۲۰۱۶ وارد اردن شدند اما از سالهای ۱۹۴۷ میلیونها فلسطینی ساکن اردن شده و پاسپورت و ملیت اردنی گرفته اند.در واقع بالای نیمی از جمعیت ۱۲ میلیونی اردن فلسطینی هستند.
  1
  36
  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  Munchen - مونیخ، آلمان
  حتما حق با شماست و اطلاعات من به روز نشده پایدار باشید هموطن
  2
  12
  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.