پشت‌میزنشینی طولانی و خطر سندرم «باسن تخت»

ایندیپندنت فارسی: اگر شغل اداری دارید، به احتمال زیاد روزانه هشت ساعت پشت میز می‌نشینید. مربی تناسب اندام هشدار می‌دهد که این سبک زندگی از شما  کارمندی با «باسن تخت» می‌سازد و هر چقدر هم در باشگاه تمرین کنید تاثیری نخواهد داشت.

آنابل اسمیت، مربی تغذیه و کاهش وزن، می‌گوید اخیرا پدیده نامطلوبی، که به «باسن تخت» معروف شده است، در رسانه‌ها سروصدای زیادی به پا کرده است که  با توجه به جذابیت بدن‌های انحنادار و خوش‌فرم، که به لطف کارداشیان‌ها متداول شده است، این اندام تخت و بدون انعطاف نگران‌کننده است.

«باسن تخت» درواقع  باسن صافی است که درپی  کم‌تحرکی یا بی‌تحرکی به وجود می‌آید. این وضعیت به‌دلیل پخش‌شدن عضلات باسن روی صندلی ایجاد نمی‌شود، بلکه بیشتر به ضعیف‌بودن عضلات این ناحیه برمی‌گردد.

آنابل در ادامه افزود، نداشتن فعالیت بدنی، نداشتن تمرینات ورزشی مناسب عضلات سرینی یا باسن، و رژیم غذایی نامناسب حتی خوش‌فرم‌ترین باسن را هم تخت و بدشکل می‌کند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی میرر، کارشناسان توصیه می‌کنند تا برای جلوگیری از سندرم «باسن تخت» چندین حرکت کششی مناسب باسن انجام بدهیم.

اسکوات (بشین پاشو)، پلانک پهلو و حرکات لانژ (حرکات مربوط به عضلات باسن، چهارسر و پشت ران) ازجمله تمرین‌های مفید برای تقویت عضلات باسن‌اند.

تمرین دیگر نوعی راه رفتن است که به «راه رفتن هیولا» معروف است. برای این تمرین دور مچ پاها یک نوار مقاومتی ببندید و بعد شروع به راه رفتن کنید. موقع راه رفتن پاها باید کمی بیش از عرض لگن باز باشد. با سرعتی آهسته قدم‌های کوچک رو به جلو بردارید. هنگام  تمرین باید در عضلات باسن احساس سوزش داشته باشید.

در صورتی که تمرین‌های ورزشی کارآمد نبودند، بهتر است برای جلوگیری از این عارضه در طول روز از پشت میز بلند شوید و قدری پیاده‌روی کنید.

آنابل توصیه می‌کند عضلاتتان را تقویت کنید، چربی بدن را در سطح متعادل نگه‌ دارید و فعال بمانید تا از ابتلا به سندرم «باسن تخت» در امان باشید.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.