مئیر جاودان‌فر: حساب مردم ایران از حکومت جمهوری اسلامی برای ما جداست

«مئیر جاودان‌فر» در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»: «مساله فلسطین برای رهبر جمهوری اسلامی حیثیتی است. او تا لحظه مرگش از اسراییل متنفر خواهد بود، اما ما مردم اسراییل، مردم ایران با حاکمان آن را در یک سبد نخواهیم گذاشت.»ایران وایر، مریم دهکردی:
شامگاه شنبه ۲۵فروردین۱۴۰۳، جمهوری اسلامی در واکنش به حمله هوایی اسراییل به کنسولگری خود در دمشق که به کشته شدن هفت عضو سپاه پاسداران، ازجمله دو فرمانده ارشد انجامید، طی یک عملیات گسترده، ده‌ها موشک و پهپاد را از نقاط مختلفی به اسراییل روانه کرد. با فروکش کردن تب‌و‌تاب حمله، برخی اکانت‌ها، ویدیوهایی از بازگشتن شهروندان در ایران و اسراییل به زندگی عادی منتشر کردند.

حساب رسمی وزارت خارجه اسراییل در شبکه «ایکس»، روز یکشنبه در پی حملات جمهوری اسلامی تاکید کرد که اسراییل با مردم ایران نمی‌جنگد. این نقطه‌نظر، موضع برخی از شهروندان اسراییل ازجمله «مئیر جاودان‌فر»، تحلیلگر سیاسی ایرانی-اسراییلی هم است.

***

براساس آنچه سخنگو ارتش اسراییل گفته است، تا ساعت سه بامداد یکشنبه ۲۶فروردین۱۴۰۳، ارتش این کشور به‌همراه دیگر کشورهای حامی خود، ۹۹ درصد موشک‌ها و پهپادهای شلیک شده از سوی ایران را رهگیری و منهدم کردند.

مقامات اسراییلی ساعتی پس از پایان موج حملات پهپادی و موشکی ایران، هشدار وضعیت قرمز را لغو کردند و به ساکنان مناطق مختلف این کشور ازجمله نفاطیم، بلندی‌های اشغالی جولان، دیمونا، بئر السبع و ایلات اطمینان دادند که دیگر نیازی نیست در پناهگاه بمانند.

«مئیر جاودان‌فر»، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی ایرانی-اسراییلی ساکن تل‌آویو، در اوج حملات موشکی ایران به اسراییل در حساب کاربری توییتر خود در موضعی انسانی، با یادآوری موقعیت خود و دیگر شهروندان اسراییل در حساب کاربری توییتر نوشت: «ما در اسراییل زیر حمله نظامی جمهوری اسلامی هستیم. می‌خوام از این فرصت استفاده کنم و به مردم عزیز ایران بگم که شما دوست ما هستید. شما را دوست داریم. می‌دونیم که شما مخالف جنگ جمهوری اسلامی علیه اسراییل هستید. خدا نگهدار شما باشه.»

مئیر جاودان‌فر در گفت‌وگو با ایران‌وایر درباره حال‌و‌هوای مردم اسراییل در شب گذشته می‌گوید: «دیشب شب سخت و طاقت‌فرسایی برای مردم اسراییل بود، خیلی ترسیده بودیم، خیلی نگران بودیم، چون این حمله مستقیم چیزی حدود ۳۰۰ موشک روانه خاک اسراییل کرده بود و می‌توانم بگویم بزرگترین حمله هوایی در تاریخ اسراییل توسط یک کشور مستقل بود بود. مدارس دو روز تعطیل شد. خیلی از مردم نگران بودند، من هم خبرها را دنبال می‌کردم و طبعا نگران بچه‌هایم بودم.»

این تحلیلگر سیاسی ایرانی-اسراییلی می‌گوید اما تا حدی خیالش از اینکه این حمله دفع خواهد شد، راحت بود: «به‌رغم اینکه وضعیت ویژه‌ای بود، اما تفاوت این حمله با حمله ۷اکتبر۲۰۲۳ توسط حماس این بود که غافلگیرکننده نبود و اسراییل با آمادگی کامل دفاعی با آن مواجه شد و خوشبختانه موفق شد این حمله را به‌شکل جدی مهار کند؛ هرچند مردم اسراییل بر این باورند که باید به این حمله پاسخ داده شوند.»

ظهر روز ۲۶فروردین۱۴۰۳، موج اضطراب شهروندان ایران و اسراییل اندکی کاهش یافته است. ویدیوهای منتشر شده از شهرهای اسراییل نشان می‌دهد مردم زندگی عادی خود را از سر گرفته‌اند، هرچند رسانه‌ها و مقامات سیاسی در جهان همچنان در حال واکنش نشان‌ دادن به آنچه شنبه شب گذشت مشغول‌ هستند.

براساس اخبار منتشر شده، تنها مجروح حمله نظامی ایران به اسراییل، یک دختربچه هفت ساله از اعراب بادیه‌نشین است.

کودکی به نام «امینه الحسونی» از اعراب بادیه‌نشین در جنوب اسراییل که براثر حمله موشکی ایران به اسراییل از ناحیه سر آسیب دیده و به گفته پدرش، توسط پزشکان اسراییلی در بیمارستان «سوروکا» در شهر بئرشبع تحت عمل جراحی و مداوا قرار گرفته است.

مئیر جاودان‌فر با تاکید دوباره بر اینکه مردم ایران برای مردم اسراییل از حکومت جمهوری اسلامی جدا هستند، می‌گوید: «سه عامل مهم وجود دارد که مردم اسراییل ملت ایران را از دولت و حکومت فعلی آن جدا می‌دانند. اولین آن ایرانی-اسراییلی‌هایی که اینجا هستند و تلاش می‌کنند فرهنگ و آداب و رسوم ایران را به اسراییلی‌ها نشان بدهند و خاطرات خوش خود در ایران یاد می‌کنند.

دوم اینکه پیش از انقلاب ۱۳۵۷،‌اسراییلی‌های زیادی به ایران سفر یا در ایران زندگی می‌کردند و آن‌ها هم زندگی مسالمت‌آمیزی در کنار ایرانیان تجربه کرده‌اند و سوم، اقبال بلند و موفقیت چشمگیر سینمای ایران در اسراییل است. سینمای ایران چهره دیگری از ایران و مردم ایران را به جامعه اسراییل نشان داده؛ چهره‌ای که با آنچه اخبار و حکومت جمهوری اسلامی القا می‌کنند، متفاوت است.»

این تحلیلگر سیاسی در انتهای این گفت‌وگو با تاکید بر دوستی مردم ایران و اسراییل می‌گوید: «مساله فلسطین برای رهبر جمهوری اسلامی حیثیتی است. او تا لحظه مرگش از اسراییل متنفر خواهد بود، اما ما مردم اسراییل، مردم ایران با حاکمان آن را در یک سبد نخواهیم گذاشت.»

 
+20
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.