اعلام جرم علیه عباس عبدی و دو نشریه پس از انتشار مطالبی درباره حمله ایران به اسرائیل

 عباس عبدیرادیو فردا: خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه از اعلام جرم دادستانی تهران علیه روزنامه «اعتماد» و عباس عبدی، روزنامه نگار و تحلیل‌گر سیاسی، خبر داد.

این خبرگزاری شامگاه ۲۶ فروردین ماه اعلام کرد که این اقدام، در راستای «مقابله با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه» انجام گرفته‌ است که به نظر می‌رسد اشاره به موضع آقای عبدی درباره حمله شب گذشته ایران به اسرائیل دارد.

او در یادداشتی که روز یکشنبه در روزنامه اعتماد منتشر شد،‌ نوشته بود:‌«برخلاف تصور رایج معتقدم که حمله اسرائیل در اصل واکنشی بوده است و نیازی به پاسخ و واکنش ایران ندارد.»

عباس عبدی با اشاره به مفهوم «بازدارندگی» که جمهوری اسلامی و حامیانش درباره حمله به اسرائیل به کار می‌برند، توضیح داده بود که «بازدارندگی از طریق تسلیحات متعارف با کشوری که موجودیت آن را به رسمیت نمی‌شناسند یا خواهان نابودی آن هستند، بی‌معنا است.»

او همچنین در این یادداشت با عنوان « خطرناکی پاسخ دادن و ندادن» نوشته بود که هزینه‌های جنگ، بسیار بیشتر از منافع آن، حتی در صورت پیروزی است.

این تحلیلگر نزدیک به اصلاح طلبان البته در کانال تلگرام خود گفته است این یادداشت برای انتشار در روز شنبه، پیش از حمله سپاه پاسداران به اسرائیل، آماده شده بود،‌ اما در شماره روز یکشنبه اعتماد منتشر شد.

در واکنش به اعلام جرم علیه او،‌ محسن برهانی،‌ حقوقدان منتقد جمهوری اسلامی،‌عناوین اتهامی را «عجیب» خواند و افزود: «اساساً چنین عناوین مجرمانه‌ای در قوانین موجود کشور وجود ندارد.»
خبرگزاری میزان ساعاتی پیشتر نیز از اعلام جرم علیه روزنامه «جهان صنعت» و یک خبرنگار اقتصادی که نامی از او برده نشد، و احضار و تشکیل پرونده قضائی خبر داده بود.

این اتفاق در پی انتشار گزارش‌هایی از ارزیابی حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به اسرائیل و تاثیر آن بر بازارهای مالی در روزنامه اقتصادی «جهان صنعت» رخ داد.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی مدعی شده که مطالب منتشر شده در این رسانه مطالبی «جهت برهم‌زدن امنیت روانی جامعه و متلاطم‌کردن فضای اقتصادی کشور» بوده‌ است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به حمله هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، شامگاه شنبه، ۲۵ فروردین، حریم هوایی اسرائیل را هدف پهپادها و موشک‌های خود قرار داد.

روزنامه «جهان صنعت» در صفحه نخست روزنامه روز یکشنبه خود مطلبی با عنوان «بمباران رسانه‌ای بازارها؛ سقوط بورس پس از زلزله سیاسی» به ارزیابی تبعات تداوم جنگ روانی درگیری احتمالی ایران و اسرائیل بر بازارهای مالی و بورس پرداخت.

در مطلبی دیگر نیز در صفحه اول، با عنوان «انتقام سخت یا امتیاز بزرگ» تحولات اخیر و احتمال تشدید تنش میان تهران و تل‌آویو را بررسی کرد.

این در حالی است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نیز روز یکشنبه در بیانیه‌ای به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد که در فضای مجازی از اسرائیل حمایت نکنند.

بیانیه این نهاد تهدید کرده که فعالیت صفحات کاربران در «همراهی و حمایت» از اسرائیل رصد می‌شود و با آن برخورد خواهد شد.

سازمان اطلاعات سپاه همچنین خواهان جاسوسی مردم علیه یکدیگر شد و از آنها خواست «در صورت مشاهده هر گونه فعالیت در حمایت از رژیم صهیونیستی (اسرائیل) آنها را معرفی کنند.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.