شاهزاده رضا پهلوی: جمهوری اسلامی دشمن مشترک ایران و اسرائیل است + واکنش‌های ایرانیان

بی بی سی: شاهزاده رضا پهلوی در پستی در ایکس (توییتر) در واکنش به حملات موشکی سپاه به اسرائیل نوشت که جمهوری اسلامی «دشمن مشترک» ایران و اسرائیل است.

آقای پهلوی در متنی انگلیسی در ایکس نوشت: «سال‌هاست گفته‌ام که سرنوشت ایرانیان و اسرائیلی‌ها به‌طور منحصربه‌فردی در هم تنیده شده است. ما امیدهای مشترکی برای صلح داریم، اما دشمن مشترک آن را رد می کند: جمهوری اسلامی. این رژیم تهدیدی برای موجودیت ایران و اسرائیل است که تا زمانی که این رژیم در قدرت باقی بماند، ادامه خواهد داشت.»

آقای پهلوی پیشتر و کشاکش تنش‌های لفظی میان تهران و تل‌آویو بارها تاکید کرده بود که غرب باید «حساب ایران و جمهوری اسلامی را از هم جدا کند.» او در واکنش به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در نماز عید فطر که وعده تنبیه اسرائیل را داده بود، گفت: «جنگ خامنه‌ای، جنگ ایران و ملت ایران نیست.»

او پیشتر در سخنانی درباره جنگ غزه گفته بود که «چشم هشت‌پای اسلام افراطی در تهران است.»
واکنش‌ها به حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل؛ شاهزاده رضا پهلوی: این «رژیم» تهدید وجودی علیه ایران و اسرائیل است.گنبد آهنین اسرائیلصدای آمریکا: در پی حملات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل، شاهزاده رضا پهلوی «این رژیم» را «تهدیدی وجودی علیه دو کشور ایران و اسرائیل» خواند. کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش گسترده‌ای به این حملات نشان دادند.

شاهزاده رضا پهلوی با بیان این که «سال‌ها است که گفته‌ام سرنوشت مردم ایران و اسرائیل به شکل یگانه‌ای به هم تنیده است»، گفت: «ما رویای مشترکی برای صلح داریم که یک دشمن مشترک آن را از ما گرفته است: رژیم جمهوری اسلامی.»

او تأکید کرد: «این رژیم، تهدیدی وجودی علیه هر دو کشور ایران و اسرائیل است، و تا زمانی که در قدرت باقی بماند، این تهدید نیز ادامه خواهد داشت.» همچنین شماری از ناظران، تحلیل‌گران، فعالان سیاسی، و کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش گسترده‌ای به حملات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل نشان دادند.

حامد شیبانی‌راد، فعال سیاسی و دبیر نخست حزب ایران نوین با اشاره به بی‌اثر بودن حملات جمهوری اسلامی و دفاع موثر اسرائیل، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «هیمنه رژیم آتش‌افروز و سپاه تروریستی‌اش آنچنان پوشالی است که تهاجمش به خاک اسرائیل با "صدها" موشک و پهپاد هم تبدیل به نمایش قدرت نیروی بازدارنده اسرائیل می‌شود.»

او اضافه کرد: «اسرائیلی‌ها امروز می‌توانند یک بار دیگر از عملکرد موفق "گنبد آهنین" خود اطمینان داشته باشند. گمان نکنم هیچ حکومتی در طول تاریخ جهان به اندازه جمهوری اسلامی خوار و ذلیل بوده باشد.» حساب رسمی اسرائیل به فارسی در ایکس نیز در پیامی به مردم ایران تأکید کرد: «مبارزه ما با جمهوری اسلامی است، نه با مردم ایران.» در همین زمینه، عاطفه احمدی، عضو پیشین تیم ملی اسکی ایران که به آلمان پناهنده شده است، در اینستاگرام نوشت: «ما ایرانی هستیم خود در حال جنگ با جمهوری اسلامی.»

او با اشاره به «تمدن چند هزار ساله» و «صلح‌طلبی» ایرانیان، با اشاره به دوستی میان مردم ایران و اسرائیل با ابراز امیدواری نسبت به «برگشتن آزادی» به ایران و «صلح برای همه»، نوشت: «مردم ایران نباید تقاص دیوانگی رژیم را بدهند.»
روایت اینستاگرامی عاطفه احمدی، عضو پیشین تیم ملی اسکی ایران در واکنش به حمله جمهوری اسلامی به اسرائیلحامد محمدی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر نیز در گفت‌وگویی با صدای آمریکا گفت که حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل «یک موضوع حیثیتی بود، نه عقلانی.»
حامد محمدی: حمله جمهوری اسلامی به اسراییل یک موضوع حیثیتی بود نه عقلانیهمچنین، حسین آقایی، پژوهشگر روابط بین‌الملل، واکنش جمهوری اسلامی را «یک اقدام نظامی مستقیم اما نامتناسب و غیرهمسطح با حرکت شاخص اسرائیل در کشتن ده‌ها فرمانده نیروهای قدس سپاه و با خاک یکسان کردن کنسولگری‌اش» ارزیابی کرد که «منجر به احیای بازدارندگی برای جمهوری اسلامی نخواهد شد.»

به گفته او، «اسرائیل اکنون این گزینه را دارد تا عملیات‌های مابام و اختاپوس را با شدت بیشتری در داخل و خارج مرزهای ایران علیه رژیم پیاده کند.»

این کارشناس امور استراتژیک همچنین با بیان این که احتمالا اسرائیل «پاسخ ترکیبی نظامی حداکثری و دیپلماتیک» نشان می‌دهد، افزود، «اسرائیل بدون تردید پاسخ خواهد داد» و «واکنش جمهوری اسلامی دردی» از این حکومت «دوا نخواهد کرد» و «جمهوری اسلامی در معادله بازدارندگی باخته است.»
علاوه بر ردیابی و انهدام پهپادها و موشک‌های جمهوری اسلامی توسط برخی کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا، تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشانگر آن است که برخی این پهپاد در راه بازمانده‌اند.

حساب کاربری «مملکته» که اخبار و تحولات ایران را دنبال می‌کند، با انتشار ویدئویی از ، یک پیام دریافتی در شرح ویدئو را منتشر کرده که گفته است: «الآن، آسمان پیرانشهر، مرز اقلیم کردستان. احتمالا بالستیک است چون جدا شدن یک قسمت از موشک مشهود است.»
سامان رسول‌پور، روزنامه‌نگار، با انتشار ویدئویی در ایکس نوشته است: «ظاهرا یک پهپاد در عراق گرفتار سیم‌ها شده است.»
 
همچنین برخی ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز سقوط بعضی از پهپادهای جمهوری اسلامی را در اطراف شیراز و درون باغ شهروندان نشان می‌دهد.
سقوط و انفجار پهپادهای جمهوری اسلامی در اطراف شیرازدر این حال، احسان کرمی‌ مجری و بازیگر، به هزینه‌های هنگفت صرف شده برای ساخت سلاح در جمهوری اسلامی اشاره کرد و نوشت: «‏۹۹ درصد موشک‌ها و پهپاد‌هایشان یا نابود شد یا اصلاً به مقصد نرسید. می‌دانید یعنی چه؟ یعنی پول ملت را خرج ساخت سلاح‌هایی کردند که بدون ایجاد دردسر برای دشمن به سادگی نابود شود! همه جهان را هم با آن‌ها تهدید می‌کنند!‌»
یک طراح و نقاش که با نام مستعار «قلمفرسا» در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، با بازنشر تصاویری قدیمی از دیگر نقاط جهان که به عنوان حمله به اسرائیل به کار برده شده، نوشت: «در دوره‌ای که به این راحتی اخبار و تصاویر را می‌توان صحت‌سنجی کرد، با چنین وقاحتی دروغ می‌گویند و ویدئو‌های سایر درگیری‌ها را به عنوان حمله به اسرائیل پخش می‌کنند.» هادی مهرانی، فعال سیاسی نیز، با اشاره به بالا رفتن قیمت دلار تا ۷۰ هزار تومان، گفت: «ایران تاکنون حکومتی احمق‌تر، بی‌لیاقت‌تر و بی‌سیاست‌تر از جمهوری اسلامی به خود ندیده است.»
علی هدیه‌لو، از کاربرانی که پیشتر توسط جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، در شبکه اجتماعی ایکس با بیان این که ماجرای حمله پهپادی و موشکی جمهموری اسلامی نشانگر تنها بودن این حکومت است، گفت که «آمریکا، انگلیس و اردن پهپاد‌ها را زدند» و «موشک‌های کروز همه خارج مرز اسرائیل منهدم شدند» و این یعنی «اجماع منطقه‌ای - جهانی علیه جمهوری اسلامی.»
در این حال، برخی مدافعان جمهوری اسلامی از حمله حکومت ایران به اسرائیل دفاع کردند.

از جمله، امیر تنها، فعال سیاسی همسو با جمهوری اسلامی با استفاده از هشتگ «دفاع مقدس»، نوشت: «ما شروع کننده نبودیم ولی تمام شدنش با ما است.»

همچنین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل یک‌شنبه ۲۶ فروردین در صحن مجلس تجمع کردند و علیه اسرائیل شعار سردادند.
واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل
از سوی دیگر، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران از تصمیم جدید جمهوری اسلامی برای «یک معادله جدید» خبر داده و گفته است که از این به بعد اسرائیل «در هر نقطه‌ای به منافع، دارایی و شخصیت‌ها و شهروندان ما حمله کند ما از مبدأ جمهوری اسلامی ایران او را مورد تهاجم متقابل قرار خواهیم داد.»
حسین سلامی درباره حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل: «این معادله جدید است»با وجود این تهدید‌ها، علاوه بر تشدید آشفتگی در بازار ایران و نوسانات قیمت دلار و طلا، تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد با آغاز حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل، مردم در شهرهای مختلف ایران به سمت پمپ‌بنزین‌ها هجوم برده‌اند.

صف طولانی پمپ بنزین در یزد بعد از حملات جمهوری اسلامی به اسرائیلدر پی حمله پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی به اسرائیل در شامگاه شنبه، کشورهای غربی این حمله را محکوم کردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای بر تعهد «آهنین» ایالات متحده به امنیت اسرائیل تاکید کرد و گفت که حملات «بی‌سابقه» جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی‌اش در یمن، سوریه، و عراق به «تأسیسات نظامی در اسرائیل» را «به شدیدترین لحن ممکن» محکوم می‌کند.
+285
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  بدبختی اینجاست که ایران اخوندی منفعتش واسه اسراییل کم نیست، هر چند ظاهرا دشمنن
  5
  46
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  الانه که مثل مور و ملخ از سوراخهاشون میریزن بیرون و شروع میکنن به اراجیف گفتن و پالان پالان ( که برازنده بستن به پشت خودشون هست ) کردن تا شاید کمی سوزش ماتحت های پاره پورشون رو التیام بخشند ! بیا بینیم ، مُصی ، سیا ، زندونی ، فاطی قاطی ، چِلی خُلی و لاشخورای دیگه ، بشتابید !!
  19
  56
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  متأسفانه دیگر کلام و زبان از بیان اوج وقاحت ،درماندگی و حماقت رژیم ملاهای بیشرف و حامیان بیشرفترش در ایران قاصر و ناکافیست ،تنها راه باقیمانده تنها و تنها نابودی این رژیم تبهکار و نابود کننده ایران و ایرانیست و این میسر نیست مگر با اتحاد و شجاعت ملت ایران .
  16
  57
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  کسی بتو وحرفای نخنماشدت اهمییت نمیده.سیوپنجسال لال بودی.نشسته کناردست بانویاسیمین.تولید بچه.یا گوشع قمارخونه.پول بیزبون بریزی اونجا.خدا کسیو بخاد زلیل کنه.اینطورمیشه که بچه هاش هیچککدوم پسرنمیشن.که جانشین هساب بشن.نوربانو بشع جانشین ینی آخر خفت و خاری.
  74
  11
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  حرفات نخنماشده.حرفه جدید نداری.فیلمش هست که موشک ایرانی ازبالاسر ساختمون کونگره ومجلسه اسراهیل رد میشه.نگا کن.چشاتو بازکن.ببین.
  73
  10
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، دوران بزن و در رو تمام شد، بزنید می‌خورید. اینکه دیدید، سر کوه یخی بود، موج اول، اگر به موج‌های بعدی برسد، سونامی می‌شود که عصای موسی هم جوابگو نخواهد بود. آماده‌ایم آماده فرمانده 🚀
  47
  4
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  باز مدرسه‌ام دیر شد حالا چی کار کنم
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.