دور جدید «برخورد خشن» مأموران با زنان و دختران در ایران بر سر حجاب اجباری

 دست‌کم یک شهروند از شکسته شدن شیشه خودروی خود توسط مأموران حجاب اجباری خبر داده استرادیو فردا: در پی اعلام فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی مبنی بر تحمیل شدیدتر حجاب اجباری از روز ۲۵ فروردین، شهروندان طی روزهای شنبه و یک‌شنبه از برخورد خشن مأموران با خود خبر داده‌اند.

برخی شهروندان از شکسته شدن شیشه خودروهای خود با باتوم مأموران و برخی دیگر از هجوم موتورسواران حکومتی به طرف خود خبر می‌دهند.

در همین زمینه روز شنبه خبر رسید که نفیسه لطیفیان و نگار عابدزاده، همسر و دختر احمدرضا عابدزاده، دروازه‌بان سابق و پیش‌کسوت ورزشی، جزو زنانی هستند که در همین روز در خیابان فرشته تهران به دلیل حجاب بازداشت شدند.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، نوشت که «این دو نفر به دلیل ایجاد تنش و درگیری با مأموران بازداشت شدند.»

گزارش‌های بعدی حاکی است همسر و دختر احمدرضا عابدزاده پس از بازداشت موقت آزاد شدند.

شهروند دیگری روز یک‌شنبه در این باره نوشت: «مرا از مترو تجریش به بیرون پرت کرده و تهدید به بردن کردند. هفت هشت پلیس، دوربین به لباس و موبایل به دست. تند تند عکس و فیلم گرفتند.»
به گزارش خبرگزاری مهر، احمدرضا رادان درباره این تشدید برخوردها گفت که «در حوزه خودرو هم بار اول تذکر داده می‌شود و بار دوم خودرو به صورت الکترونیکی توقیف در محل و سپس توقیف در پارکینگ می‌شود.»

احمدرضا رادان نام این تشدید برخورد با شهروندان در رابطه با حجاب را «طرح نور» اعلام کرد و گفت: «این طرح در حوزه صنوف هم اجرا می‌شود و صنوفی که متصدیان‌شان کشف حجاب می‌کنند مورد توجه جدی قرار می‌گیرند، البته در وهله اول تذکر و برای بار دوم پلمب می‌شوند.»

او ادعا کرد که «اجرای این طرح درخواست مردم متدین بوده است.»

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران در روزهای اخیر در وب‌سایت خود، «پویش» بازگشت گشت ارشاد راه‌اندازی کرد و در تازه‌ترین خبر خود در این باره نوشت که از میان مخاطبان این خبرگزاری، تنها «حدود هشت هزار نفر حمایت خود را از این پویش اعلام کرده‌اند.»
این خبرگزاری در روزهای اخیر همچنین خواهان محروم کردن دوباره زنان از ورود به ورزشگاه‌ها شده است.

برخوردهای تازه نیروی انتظامی با شهروندان در حالی شروع شده که «لایحه حجاب و عفاف» هنوز از سوی شورای نگهبان تایید نشده است.

لایحه موسوم به «حجاب و عفاف» که در واکنش به موج مخالفت زنان با حجاب اجباری سال گذشته در مجلس بدون طرح در صحن علنی به تصویب رسید، همچنان بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در رفت‌وآمد است و ایراداتی که شورای نگهبان به این مصوبه پرحاشیه گرفته، هنوز مرتفع نشده است.

این خبرها پس از دستور علی خامنه‌ای در سخنرانی نماز عید فطر مبنی بر لزوم برخورد با «هنجارشکنی دینی» در جامعه منتشر می‌شود.

خامنه‌ای روز ۱۵ فروردین نیز در یک سخنرانی برای مسئولان حکومتی با اذعان تلویحی به کاهش شدید رعایت حجاب اجباری از سوی شهروندان گفت: «کسانی نشستند برنامه‌ریزی کردند تا حجاب یک مسئله در کشور شود درحالیکه چنین مسئله‌ای در کشور وجود نداشت و مردم با شکل‌های مختلف زندگی می‌کردند. هم از دیدگاه فقهی باید به این موضوع نگاه کرد و هم دیدگاه قانونی و هم ملاحظات جانبی.»
او بدون ارائه مدارکی مدعی شد که در زمینه حجاب «عده‌ای را استخدام کردند در جامعه هنجارشکنی کنند وقتی دست بیگانه در مسئله‌ای دخالت می‌کند نباید به بیگانه کمک کرد.»

پس از اعتراضات سال ۱۴۰۱ که با جان‌ باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، مخالفت علنی با حجاب اجباری در ایران، ابعاد گسترده و بی‌سابقه‌ای پیدا کرده است.

طی این مدت علاوه بر شهروندان عادی، بسیاری از چهره‌های سرشناس، بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی حاضر شدند یا در شبکه‌های اجتماعی با دفاع از آزادی پوشش، تصاویر بدون حجاب خود را منتشر کردند.
+3
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Lovegod - لندن، انگلستان

  رضا شاه روحت شاد،،،،. ما اشتباه کردیم که انقلاب کردیم،،،،
  0
  21
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  حکایت کسی است که زورش به خر نمیرسه و پالونش رو میزنه!🐮
  1
  21
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  ای بر پدر و مادرتون لعنت که اونقدر بو دار و تابلو ترکمون زدید با اون تلافی و تنبیه کردن مسخرتون ، حالا مثل همیشه با باز کردن سگهای هار زورشون رو به زنها و دخترها میرسونند ! همانطور که انتظار میرفت از اسرائیل هم آبی گرم نشد و ظاهراً موضوع جنگ تمام عیار ، فقط یک چاخان و صحنه سازی بود و باید تمام شده تلقیش کرد ، گفتیم اسرائیل میاد و کار رو تموم میکنه !! ای بخشکی شانس !
  2
  14
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  وقتی‌که نوبت مردم برسد یادمان بماند که حتی به زن و بچه های این جانوران آلله پرست هم رحم نکنیم
  0
  13
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  پدرسوخته ها هر گندی هم که میزنن اسمشو میزارن نور ، مقدس ، . البته راست هم میگن . از همون حمله اعراب به ایران هر چی برای اونها مقدس بوده برای ما ایرانی ها رنج و عذاب بوده و هر چی برای ما مقدس بوده مثل آتش و نوروز و غیره برای این جماعت شاش شترخور ، نجس بوده
  0
  13
  یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.