یک زوج ماهیگیر تایلندی عنبری با ارزش ٢٠ هزار یورو صید کردند

گروهی از نهنگ‌های عنبردویچه وله: زوج ماهیگیر تایلندی یک تکه عنبر ۴۰۰ گرمی را در تور خود یافتند کە ارزش آن ٢٠ هزار یورو تخمین زده شدە است. این مادە با ارزش کە در روده نهنگ عنبر تولید می‌شود، در عطرسازی مورد استفادە قرار می‌گیرد.

یک زوج ماهیگیر تایلندی پس از آنکه تور خود را از آب می‌کشند، با صیدی غیر منتظره روبرو می‌شوند. آن‌ها موفق به صید یک تکه عنبر ۴۰۰ گرمی شدند کە ارزش آن ٢٠ هزار یورو تخمین زده شدە است.

رسانه‌های تایلندی می‌گویند کە سامساک ۵۰ سالە و ناریسا ۳۶ سالە، متوجه وجود یک تودە در تور خود می‌شوند کە رنگ آن سفید مایل بە خاکستری بودە است، ابتدا در صید خود تردید داشتەاند، اما پس از آنکه بە یک متخصص رجوع می‌کنند، متوجه صید کمیاب و گران‌بهای خود می‌شوند.

گفتە می‌شود کە عنبر یافت شدە، حدود ۴۰۰ گرم وزن، ١٣ سانتی‌متر طول، ٨ سانتی‌متر عرض و ۶ سانتی‌متر ضخامت دارد.
تصویری از یک توده عنبر ٩ کیلویی کە در سال ٢٠٢٣ در سواحل جزایر قناری اسپانیا پیدا شد و به قیمت ۵۰۰ هزار یورو ارزش گذاری شدعنبر در روده نهنگی با همین نام تولید می‌شود و مادەای با ارزش محسوب می‌شود کە انسان برای قرن‌هاست در صنعت عطرسازی از آن بهرە می‌برد.

این مادە در دستگاه گوارش برخی از نهنگ‌های عنبر تولید می‌شود. تا کنون دلیل تشکیل ماده در دستگاه گوارش نهنگ‌ها بر دانشمندان روشن نیست، اما گفتە می‌شود کە دهان هشت‌پاها نقشی کلیدی در تشکیل عنبر دارد.

تودەهای عنبر پس از تشکیل از روده نهنگ دفع می‌شوند یا بە شکل استفراغ خارج می‌شوند و سپس در سطح دریا شناور می‌شوند.

نسل نهنگ‌های عنبر بە دلیل شکار بی رویه، از سال ١٩٧٣ در لیست قرمز حیوانات در خطر انقراض قرار دارد و در بسیاری از کشورها شکار آن به دلیل تجارت ماده عنبر ممنوع شده است. اما کماکان تجارت تودەهای عنبر خارج شدە قانونی است و از آن در عطرسازی استفادە می‌شود.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.