بررسی توانمندی‌های هجومی نیروهای نیابتی ایران در حمله به داخل اسرائیل

العربیه: یک مقام ارشد دولت بایدن و یک منبع آگاه از داده‌های اطلاعاتی آمریکا، اعلام کردند با توجه به فضای ملتهب کنونی در خاورمیانه، واشینگتن پیش‌بینی می‌کند که ایران حملاتی را علیه چندین هدف در داخل اسرائیل با مشارکت احتمالی نیروهای نیابتی خود انجام دهد.

پرسشی که در حاضر محافل پیگیر حمله انتقامی ایران به اسرائیل را به خود مشغول کرده، میزان قدرت نیروهای نیابتی ایران در رسیدن به داخل اسرائیل در حملات پیشین آنها است.

به منظور پاسخ به این پرسش، برخی از حملات قبلی نیروهای نیابتی ایران از حزب‌الله لبنان گرفته تا نیروهای نیابتی ایران در عراق و سوریه و گروه حوثی در یمن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
حزب‌الله لبنان
این گروه که دارای توانمندی‌های نظامی گسترده‌ای است، در گذشته نیز در عملیات خود، داخل اسرائیل را هدف قرار داده که تاثیر چندانی نداشت زیرا اسرائیل از توانمندی‌های هوایی بسیار بالایی برای دفع حملات برخوردار است.
طبق بیانیه حزب‌الله، این گروه در 8 اکتبر 2023، یک روز پس از حمله حماس، با هدف حمایت و کمک به حماس در غزه، مواضع اسرائیل در کشتزارهای اشغالی شبعا در جنوب لبنان را با موشک‌های هدایت‌شونده و آتش توپخانه‌ هدف قرار داد.

این حمله حزب‌الله، پاسخ اسرائیل در بمباران مناطق مرزی لبنان را به دنبال داشت که متعاقبا به یک سری حملات و درگیری‌های روزانه در مرز لبنان و اسرائیل، تبدیل شد.

شهرک‌های شمال اسرائیل طی هفته‌های اخیر، هدف قرار گرفتند که آسیب گسترده یا تخریب زیرساخت‌ها را به دنبال نداشت.
توانمندی‌های حزب‌الله
بر اساس پژوهش‌های مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی «سی‌اس‌آی‌اس»، مستقر در واشنگتن، حزب‌الله دارای زرادخانه بزرگی از موشک‌های زمین به زمین اکثرا کوچک و قابل حمل است که هدایت شونده نیستند.

نیروهای حزب‌الله همچنین به تفنگ‌های تهاجمی، مسلسل‌های سنگین، «آر پی جی-7»، بمب‌های کنار جاده‌ای و سلاح‌های دیگر مجهز هستند.

در هفته‌های اخیر تسلیحات جدیدی از جمله موشک زمین به زمین با برد 10 کیلومتر با کلاهک جنگی 50 کیلوگرمی در حزب‌الله به خدمت گرفته شده است.
حملات پیشین
حزب‌الله در این مدت برخی حملات پهپادی علیه اسرائیل انجام داده بود. اما این گروه در جنگ سال 2006 یک کشتی جنگی اسرائیل را با موشک زمین به دریا هدف قرار داد.

شهر حیفا در شمال اسرائیل همان سال، هدف اصابت موشک قرار گرفت که خسارات محدودی برجای گذاشت.
«مقاومت اسلامی عراق»
از جمله برجسته‌ترین گروه‌های نیابتی ایران در عراق، تشکیلاتی است که خود را «مقاومت اسلامی عراق» می‌نامد.

در جریان جنگ کنونی غزه، این گروه که با استفاده از پهپاد، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه را هدف حملات خود قرار داد، از موارد معدود حملاتش به ایلات در اسرائیل خبر داد که از سوی تل‌آویو تائید نشد.
نیروهای نیابتی در سوریه
طبق گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، ایران در این اواخر بسیاری از فرماندهان سپاه پاسداران مستقر در سوریه را از این کشور خارج کرده و نیروهای نیابتی ایران، توانمندی‌هایی دارند که برد آنها احتمالا فقط تا بلندی‌های اشغالی جولان می‌رسد.

نیروهای نیابتی ایران تحت نظارت افسران «سپاه قدس» در استان قنیطره در مرز جنوبی سوریه مستقر هستند و در ماه‌های گذشته راکت‌های «آرپی جی» متعددی را به سوی اسرائیل شلیک کرده‌اند که اسرائیل را وادار به پاسخ به منابع آتش کرد.

بلندی‌های جولان در مقایسه با مناطق مرزی اسرائیل و لبنان، از زمان آغاز جنگ غزه، از آرامش نسبی برخوردار است؛ هرچند که این منطقه گهگاه شاهد بروز تنش است.
گروه حوثی
شبه نظامیان حوثی در یمن در این مدت مدعی انجام حملات زیادی علیه اهداف اسرائیلی شدند و در یکی از حملات اعا کردند بندر ایلات را هدف قرار دادند دادند اما اسرائیل بارها خاطرنشان کرد که تاثیر این حملات بسیار محدود بوده است.

بر اساس گزارش روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت»، حوثی‌ها در مارس گذشته یک موشک کروز پرتاب کرد که به حریم هوایی اسرائیل رخنه کرد و در شمال ایلات منفجر شد.

با این حال، به رغم سلسله حملات پهپادی و موشکی حوثی‌ها به اسرائیل از هفتم اکتبر به این طرف، اکثر این پهپادها و موشک‌ها نتوانستند به اهداف خود برسند و در بیشتر موارد، رهگیری و منهدم شدند.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.