قیمت دلار از مرز ۶۶ هزار تومان گذشت؛ رکورد تاریخی قیمت سکه

رادیو فردا: دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران طی روز شنبه ۲۵ فروردین از مرز ۶۶ هزار تومان گذشت و قیمت انواع سکه نیز رشدی ۳ تا ۶ درصدی را تجربه کرد.

در لحظه تنظیم این گزارش در بعد از ظهر روز شنبه، نرخ دلار به حدود ۶۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده که یک رکورد تاریخی است.

پیشتر، بالاترین رکورد نرخ دلار در روز شنبه هفته گذشته ثبت شد که ۹۰۰ تومان کمتر از نرخ روز جاری بود.

از فروردین پارسال تاکنون نرخ دلار در بازار ارز ایران رشدی ۴۵ درصدی داشته که بخش اعظم آن مربوط به هفته‌های گذشته است.

شتاب افت ارزش ریال بعد از حمله ۱۳ فروردین اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق و تهدیدهای جمهوری اسلامی افزایش یافته است. از آن زمان ریال ایران حدود ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

به نظر می‌رسد هشدارهای اخیر آمریکا و منابع غربی از «انتقام قریب‌الوقوع» ایران از اسرائیل باعث تشدید دوباره شتاب افت ارزش ریال در چند روز گذشته شده است.

در همین زمینه، سپاه پاسداران روز شنبه یک کشتی متعلق به «ایال اُفر» میلیاردر اسرائیلی را در آبهای جنوبی کشور توقیف کرد.

قیمت انواع سکه نیز روز شنبه بین سه تا شش درصد اوج گرفت و رکوردهای تاریخی جدیدی ثبت کرد.

قیمت سکه بهار آزادی با رشدی ۵.۳ درصدی به ۴۲ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان اوج گرفت و سکه امامی نیز با رشدی بالای ۴ درصدی به ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

البته نوسانات ارزی ایران از زمستان سال گذشته تشدید شده و به نظر می‌رسد ناتوانی دولت در تزریق ارز به بازار علت اصلی آن بوده است.

آمریکا در ماه‌های گذشته بانک‌های عراقی دخیل در قاچاق دلار به ایران را تحریم کرده و از طرفی آمارهای گمرکی حاکی از اوج‌گیری تراز منفی تجارت غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۲ است.

تراز تجاری غیرنفتی ایران در سال ۱۴۰۱ حدود منفی شش میلیارد دلار بود، اما در سال گذشته خورشیدی به منفی ۱۷ میلیارد دلار اوج گرفت.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.