آیا ایران «حمله انتقام‌جویانه» علیه اسرائیل را به تعویق انداخته است؟

العربیه: با وجود گزارش‌های متعدد طی ساعات گذشته‌ و هشدار آمریکا مبنی بر حمله انتقام‌جویانه قریب الوقع ایران علیه اسرائیل، هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و گویا تهران پاسخ به حمله به کنسولگری خود در دمشق را به تعویق انداخته است.

برخی ناظران بر این باورند که تمدید سفر ژنرال مایک کوریلا، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا «سنتکام» به اسرائیل برای یک روز دیگر، یکی از دلایل به تعویق انداختن حمله ایران به اسرائیل است.

در همین راستا، چارلز لیستر، پژوهشگر آمریکایی در مرکز خاورمیانه و کارشناس امور مبارزه با تروریسم در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «حمله ایران به خاک اسرائیل با حضور فرمانده کل ارتش آمریکا در خاورمیانه بسیار جسورانه خواهد بود.»

هم‌زمان، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از یک «استراتژیست سپاه پاسداران» نوشت که تهران می‌خواهد از اختلافات گسترده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد جنگ غزه بهره‌برداری کند تا در کنار اسرائیل در مقابله حمله احتمالی ایران نایستد و این شاید یکی از دلایل تعویق اقدان نظامی تهران باشد.

در عین حال، برخی مقامات ایرانی با تمرکز بر کارزار سیاسی و تبلیغاتی مبنی اینکه حمله به سفارت ایران در دمشق نقض نادر قوانین جنگ به حساب می‌آید، در تلاش برای جلب حمایت بین المللی برای پاسخ به اسرائیل هستند تا وانمود کنند این حمله «دفاعی» و نه «تهاجمی» است.
در همین راستا، ‎مهدی محمدی، مشاور رییس مجلس ایران در امور راهبردی، در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «برای هر بازیگر عقلانی، نقطه ای وجود دارد که محاسبات هزینه-فایده ناگهان تغییر می کند و راهبردها از اساس باز نویسی می شود. برای ایران، حمله دمشق آن نقطه بود.»

از سوی دیگر، تعدادی از تحلیل‌گران معتقدند تهران خواهان تشدید و گسترش جنگ در منطقه نیست و احتمال دارد به حملات محدود و غیر تنش‌زا اکتفا کند.
راز زیمت، پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل گفت: «من هنوز معتقدم که ایران نمی‌خواهد وارد یک رویارویی نظامی مستقیم و گسترده علیه اسرائیل و آمریکا شود».

زیمت افزود: «با این حال، ایران باید دست به اقدامی بزند.»

پیشتر برخی منابع ایرانی و آمریکایی فاش کردند که، تهران به واشنگتن پیام داده که از تنش‌افزایی در منطقه اجتناب می‌کند و عجولانه اقدام نخواهد کرد.

اما با وجود این، خطر یک جنگ منطقه‌ای با واکنش از کنترل خارج شده، همچنان وجود دارد.
+32
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  Azadi hame - تهران، ایران

  ما ایرانیها جنگ نمیخواهیم. جنگ را ببرید به کانادا و فک و فامیل این های .....جنگ مال آخوند هاست ....گشاد های زالو که نه سربازی میرند و با باجناق هایشان سر سفره با رییس کیهان دارند بافور میکشند۰۰اینقدر به شعور ایرانیها توهین نکنید۰ چقدر پول ملت را میدزدید.۰تف به ذات کثیفتان۰
  1
  41
  شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Azadi hame - تهران، ایران

  انتقام خامنه ای شروع شد۰۰ سنگ ها را بستند و سگ های هار را ول کردند۰۰. خامنه‌ای روز ۱۵ فروردین یعنی دو روز پس از هدف قرار گرفتن کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق در دیدار با مسئولان نظامش، در حالی که ناظران منتظر شنیدن موضع او در قبال واکنش یا تصمیم جمهوری اسلامی در باره این رویداد بودند، به صورت مفصل به موضعش در مورد حجاب اجباری پرداخت..
  1
  35
  شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  sabbas - لندن، انگلستان
  روحانیون در ایران مانند ویروس و قارچ هستند. آنها هرگز نمی میرند و همیشه برمی گردند. دلیلش این است که هدف اصلی آنها زیستن است و برای آن هر کاری جایز است حتی خوردن گوشت خوک یا قتل و یا دزدی و تجاوز. در اسلام حتی می توانید مسلمان بودن خود را انکار کنید اگه جان شما در خطر باشد. جمهوری اسلام ج.ت. مطمننا یه جوری مسیله انتقام رو دور میزنه یا اینکه با اجازه خودشون یه سفارتی یا مجتمعی یا کنیسای خالی رو هدف قرار میده و یا سید علی ...اق دوباره خدا میره تو جلدش و یه آیه صبر و بخشش از خودش در میکنه و بسیجیهای با غیرت و سپاهیان رزمنده زرد خشتک همگی خوسحال به زندگی نرم تنانه خود ادامه میدن!
  1
  11
  شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  . امیدوارم ایرانمان درگیر جنگ خانمانسوز با این جنایتکاران اسرائیلی و غرب وحشی نشود چون جنگ جز ویرانی و کشتار نتیجه ای دیگر نخواهد داشت. عدالتی در جهان وجود ندارد و ایران نمی‌تواند به تنهایی در مقابل این ناعادلان بایستد آمریکا و غرب و تمام همسایگان عقب مانده و مرتجع بخصوص اعراب خواهان ویرانی و تجزیه ایران عزیزمان هستند پس بیاید دعا کنیم جنگی گریبانگیر مملکتمان نشود.
  0
  5
  شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  جنگ های کنترل شده یعنی توسط تجار اسلحه بعنوان صنعت اداره میشوند و مردم دنیا سرِ کار هستند!
  0
  6
  شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.