گفت‌و‌گو با ناتالی سنندجی، شاهد عینی حمله تروریستی حماس به اسرائیل

 شهروند ایرانی-اسرائیلی و از نجات‌یافتگان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیلصدای آمریکا: ناتالی سنندجی، شهروند ایرانی-اسرائیلی و از نجات‌یافتگان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل، روز جمعه ۲۴ فروردین در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا روایت ‌دست‌اول خود از این حادثه را بازگو کرد.

این شاهد عینی حمله تروریستی حماس به اسرائیل، در این گفت‌وگوی اختصاصی درباره موضوعاتی همچون پیشینه خانوادگی خود، حوادث روز حمله تروریستی حماس به فستیوال موسیقی نووا، و برخی قربانیان ایرانی-اسرائیلی این حادثه پرداخت و پیامی ویژه هم برای زنان ایرانی داشت.
پیشینه خانوادگی
ناتالی سنندجی متولد نیویورک در ایالات متحده آمریکا است. پدر او اهل کاشان و مادرش اهل تهران است.

به گفته خانم سنندجی، پدرش قبل از انقلاب سال ۵۷ ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد؛ چرا که «پیش از انقلاب یهودیان می‌دانستد که حادثه‌ای در حال رخ‌دادن است و احتمالا در آینده‌ای نزدیک، ماندن در ایران برای آنها امن نخواهد بود.»

پدربزرگ مادری ناتالی از همان دوران بچگی‌اش رویای بازگشت به اسرائیل را داشت و پس از ازدواج با مادربزرگش، در حدود سال ۱۳۳۱ (۱۹۵۲ میلادی) به اسرائیل مهاجرت کردند.
بیدارشدن با صدای راکت‌های حماس به جای موسیقی
ناتالی در روز ۱۵ مهر در اسرائیل بود و به همراه سه دوست دیگرش در فستیوال موسیقی نووا شرکت کردند.

او و دوستانش حدود ساعت ٣ بامداد آن روز تصمیم می‌گیرند که تا قبل از روشن‌شدن هوا کمی استراحت کنند و حدود ساعت ۶:۳۰ به جای صدای موسیقی، با صدای راکت‌های حماس از خواب بیدار شدند.
فرار جمعی از شرکت‌کنندگان در فستیوال موسیقی نووا برای نجات جان خود از حمله تروریستی حماس. جنوب اسرائیل، ۱۵ مهر ۱۴۰۲آنها ابتدا تصور کردند که حمله حماس پس از شلیک چند راکت به پایان می‌رسد اما با افزایش شمار راکت‌های شلیک‌شده و درخواست مسئولان فستیوال، همگی شرکت‌کنندگان شروع به فرار می‌کنند.

او می‌گوید به مدت چهار ساعت به همراه دوستانش فرار کردند تا به جای امن رسیدند.
قربانیان ایرانی-اسرائیلی
خانم سنندجی در این مصاحبه گفت شخصا کسانی را می‌شناسد که حمله تروریستی ۱۵ مهر زخمی یا کشته شدند.

به گفته او، یکی از گروگان‌هایی که هنوز در اسارت حماس در غزه است، یک زن اسرائیلی به نام «نوا ارگمانی» است که از طرف پدر ایرانی است.
فرار جمعی از شرکت‌کنندگان در فستیوال موسیقی نووا برای نجات جان خود از حمله تروریستی حماس. جنوب اسرائیل، ۱۵ مهر ۱۴۰۲به گفته او، مادر نوا به سرطان سینه مبتلا است و بسیاری بیم دارند که شاید وخامت حالش به او این اجازه را ندهد یک بار دیگر دختر خود را ببیند.

ناتالی در این مصاحبه افزود یک پلیس اسرائیلی-ایرانی نیز در جریان حمله ۱۵ مهر کشته شد.

او افزود که بسیاری از شهروندان اسرائیلی اصالتا ایرانی تحت تاثیر این حمله قرار گرفته‌اند.
خشونت حماس علیه زنان
ناتالی سنندجی یادآور شد که هدف حماس، نابودی یهودیان و دولت اسرائیل است و کمک به فلسطینیان نیست زیرا اگر چنین هدفی داشت، از غیرنظامیان فلسطینی به عنوان «سپر انسانی» استفاده نمی‌کرد.

به گفته او، دلیل حمله حماس به زنان یهودی و خشونت جنسی علیه آنها این است که به باور خودشان از این طریق بیشترین صدمه روحی و عاطفی را به یهودیان خواهند زد و آنها را «تحقیر» خواهند کرد.
انتظار اسرائیلی‌ها از مردم ایران
ناتالی سنندجی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت همواره سعی می‌کند به مخاطبانش در رسانه‌های اجتماعی بگوید که جمهوری اسلامی نماینده مردم ایران نیست.

او یادآور شد که در جریان اعتراضات ایرانیان به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، زنان یهودی پشتیبانی زیادی از مردم ایران کردند و خواستار آینده‌ای بهتر برای ایران و به‌ویژه زنان ایرانی بودند.
فرار جمعی از شرکت‌کنندگان در فستیوال موسیقی نووا برای نجات جان خود از حمله تروریستی حماس. جنوب اسرائیل، ۱۵ مهر ۱۴۰۲او می‌گوید یهودیان اسرائیل و سراسر جهان انتظار دارند ایرانیان نیز در این روزها به شیوه‌ای مشابه از اسرائیل و مردم آن حمایت کنند.

سنندجی حمایت‌های مداوم ایرانیان داخل و خارج ایران از اسرائیل را «دلگرم‌کننده» خواند و گفت حمایت‌های جاری این امید را به او می‌دهد که آینده‌ای بهتر در انتظار ایران و اسرائیل است.
پیام به زنان ایرانی: خیلی دوست‌تان دارم
ناتالی سنندجی در این مصاحبه خطاب به زنان ایرانی به زبان فارسی گفت: «خیلی دوستتان دارم.»

به گفته او، یهودیان ایرانی در آمریکا و مردم اسرائیل حامی مردم و به‌ویژه زنان ایرانی هستند و هدف دو ملت ایران و اسرائیل «مشترک» است.

سنندجی ابراز امیدواری کرد که بتواند در آینده‌ای نزدیک به ایران برود و با چشمان خود ایران را از نزدیک ببیند
+13
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.