بایدن می‌گوید انتظار دارد ایران «به زودی» به اسرائیل حمله کند؛«این کار را نکنید، موفق نخواهید شد »

بی بی سی: با ادامه نگرانی از تشدید تنش میان ایران و اسرائیل، شماری از کشورها به شهروندان و دیپلمات‌های خود در این دو کشور هشدار امنیتی داده‌اند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، گفته انتظار دارد ایران «به زودی» به اسرائیل حمله کند. منابع نظامی آمریکا از اعزام تجهیزات نظامی بیشتر به خاورمیانه خبر داده‌اند. مقام‌های اسرائیلی دیدارهایی با فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه داشته‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در سخنان کوتاهی در جمع خبرنگاران گفت تصور می‌کند ایران «به زودی و نه چندان دیرتر» به اسرائیل حمله کند.

آقای بایدن گفت پیامش به ایران این است: «نکنید!»

او گفت: «ما به دفاع از اسرائیل متعهد هستیم و به اسرائیل کمک می‌کنیم. و ایران موفق نخواهد شد.»

شبکه خبری سی‌ان‌ان و خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی، که هویتش ذکر نشده، گزارش کرده‌اند که پنتاگون برای «تقویت بازدارندگی در منطقه و افزایش توان محافظت از نیروهای آمریکایی، قوای کمکی بیشتری به منطقه اعزام می‌کند.»

مایکل کوریلا، فرمانده نظامیان آمریکایی در خاورمیانه، به اسرائیل سفر کرده و دیدارهایی با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل و هرتزل لوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل داشته است.

امروز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم جلسه‌ای با اعضای کابینه جنگ خود داشت.

مقام‌های اسرائیلی اعلام کرده‌اند توصیه امنیتی جدیدی برای شهروندان اسرائیلی ندارند و تنها از آنها می‌خواهند که هوشیاری به خرج دهند.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در پیامی تلویزیونی گفت: «به دنبال گزارش‌ها و موضعگیری‌ها درباره حمله از طرف ایران، ارتش اسرائیل در روز گذشته موقعیت را ارزیابی کرده و مجموعه‌ای از طرح‌ها را برای سناریوهای گوناگون آماده و تایید کرده است.»

رویترز می‌گوید وزارت خارجه اسرائیل حاضر به اظهارنظر درباره گزارش‌ها از تخلیه برخی سفارتخانه و کنسولگری‌های اسرائیل نشده است.

پیشتر سی‌بی‌اس گزارش داد که دو مقام آمریکایی به این شبکه گفته‌اند که ارزیابی اطلاعاتی آمریکا مبنی بر احتمال یک «حمله عمده» از طرف ایران است که ممکن است به زودی و حتی امروز، جمعه رخ دهد.

این شبکه آمریکایی از قول مقام‌هایی که هویتشان فاش نشده نوشته است که ممکن است حمله ایران با بیش از صد پهپاد و ده‌ها موشکی که مواضع نظامی اسرائیل را هدف بگیرند انجام شد.

سی‌بی‌اس از قول این مقام‌ها نوشته «دفاع در برابر حمله‌ای با ابعادی در این حد برای اسرائیل چالش‌برانگیز خواهد بود.»

این گزارش گفته هرچند احتمال دارد تهران سراغ حمله‌ای کوچکتر برود تا از تشدید قابل توجه تنش جلوگیری کند، اما وقوع اقدام تلافی‌جویانه «قریب‌الوقوع» است.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، به خبرنگاران گفته است که نمی‌تواند جزئیات ارزیابی اطلاعاتی از ماهیت و مقیاس حمله احتمالی را مطرح کند، اما این تهدید را «جدی» محسوب می‌کند.

آقای کربی گفت آمریکا تهدید ایران علیه اسرائیل را «واقعی و محتمل» می‌داند.

او گفت آمریکا با اسرائیل در تماس است تا اسرائیلی‌ها «بتوانند از خودشان دفاع کنند.»
ادامه تعلیق پروازهای لوفت‌هانزا و هشدارهای امنیتی دیگرتوضیح تصویر، در حال حاضر بیش از ۴۰ مورد «نوتم» در سراسر ایران فعال است که یکی از این موارد، به مختصاتی اشاره دارد و می‌گوید که پرتاب موشک در آن منطقه انجام خواهد شد و به خلبان‌ها هشدار می‌دهد که از آن اجتناب کنندهواپیمایی لوفت‌هانزا، که پروازهای ایران خود را در روزهای اخیر معلق کرده است، این تعلیق را تا تاریخ ۱۸ آوریل تمدید کرده است.

سفارت آمریکا در اسرائیل اعلام کرده که به کارکنانش گفته شده «بدون احتیاط کافی» از سفر به خارج از بیت‌المقدس بزرگ، تل آویو یا مناطق بئرشبع، خودداری کنند.

فرانسه هم بستگان دیپلمات‌های خود را از تهران خارج می‌کند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که وزارت خارجه آن کشور به شهروندان فرانسوی هشدار داده که «ضروری است از سفر به ایران، لبنان، اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی» خودداری کنند.

هند هم به شهروندانش توصیه کرده فعلا به ایران و اسرائیل سفر نکنند.

لهستان و روسیه هم هشدارهای مشابهی به شهروندانشان داده‌اند.

سفارت ازبکستان در تل‌آویو به اتباع این کشور در اسرائیل توصیه کرده که «هوشیاری» به خرج دهند و مراقب باشند. حدود ده هزار شهروند ازبکستان در اسرائیل شاغل هستند.

پس از حمله ۱۱ روز پیش به کنسولگری ایران در سوریه که منجر به کشته شدن ۱۳ نفر شد، تهران متعهد شده است که دست به حملات تلافی‌جویانه بزند.

اسرائیل به طور رسمی مسئولیت حمله به کنسولگری ایران را بر عهده نگرفته، اما به طور عمومی همه معتقدند که تل‌آویو مسئول آن بوده است.

در حمله به کنسولگری ایران در دمشق یک فرمانده ارشد نیروی سپاه قدس در سوریه و لبنان و همچنین دیگر شخصیت‌های نظامی ایران کشته شدند.

این حمله در زمان ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از گسترش جنگ در غزه در سراسر منطقه اتفاق افتاد.
تلاش‌های دیپلماتیک برای تنش‌زدایی
چین از آمریکا خواسته است تا «نقشی سازنده» در بحران کنونی خاورمیانه بازی کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با وانگ یی، بالاترین مقام سیاست خارجی چین مکالمه‌ای تلفنی داشته و از او خواسته است تا با استفاده از نفوذ چین، تهران را از اقدام نظامی علیه اسرائیل منصرف کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که در این تماس، وانگ یی حمله به کنسولگری ایران را شدیدا محکوم کرده و احترام به امنیت اماکن دیپلماتیک و حق حاکمیت ملی ایران و سوریه «عدول‌ناپذیر» هستند.

سخنگوی وزارت خارجه چین وعده داده که کشورش با اجرای «نقشی سازنده» به «آرام کردن اوضاع» در خاورمیانه کمک کند.

روز گذشته دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود، خواهان جلوگیری از تشدید تنش‌ها شد. در مقابل حسین امیرعبداللهیان از «بی‌عملی» بریتانیا و محکوم نکردن حمله به کنسولگری ایران انتقاد کرده است.

همچنین خبرگزاری رویترز پنجشنبه شب گزارش داد که آقای بلینکن، با همتایان خود در ترکیه، چین و عربستان سعودی رایزنی کرده تا روشن سازد که تشدید تنش در منطقه به نفع هیچکس نیست.

این خبرگزاری در گزارش دیگری نوشت که تهران به واشنگتن پیام داده است که به شکلی به حمله اسرائیل به کنسولگری خود واکنش نشان خواهد داد که باعث تشدید جنگ نشود و این واکنش شتابزده نخواهد بود.

براساس این گزارش این پیام را حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در جریان سفر روز یکشنبه به عمان منتقل کرد. عمان اغلب نقش میانجی میان دو کشور را بازی کرده است.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه در دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا نوشت که او از پیام ایران از طریق عمان خبر ندارد، اما ایران «خیلی روشن» گفته است که واکنش آن به حمله در دمشق «کنترل شده» و «غیر تشدیدکننده» خواهد بود و قصد دارد «از طریق گروه‌های نیابتی در منطقه شماری حملات علیه اسرائیل انجام دهد.»

از سوی دیگر ایران می‌گوید محکومیت حمله به کنسولگری در شورای امنیت سازمان ملل می‌توانست از لزوم اقدام نظامی تهران جلوگیری کند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در شبکه ایکس نوشته: «اگر شورای امنیت سازمان ملل اقدام تجاوزکارانه و ناروای رژیم صهیونیستی علیه اماکن دیپلماتیک ما در دمشق را محکوم می‌کرد و عاملان آن را به پای میز عدالت می‌کشاند، شاید ضرورت تنبیه این رژیم سرکش برای ایران مرتفع می‌شد.»

روز چهارشنبه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، حمله به کنسولگری کشورش در دمشق را حمله به خاک ایران دانست و گفت اسرائیل «باید تنبیه بشود و تنبیه خواهد شد.»

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی هشدار داد که ایران تهدید می‌کند «حمله‌ای مهم» انجام می‌دهد و متعهد شد که تمام عیار از اسرائیل حمایت خواهد کرد.

مایکل کوریلا، فرمانده نظامیان آمریکایی در خاورمیانه، به اسرائیل سفر کرده است تا اطلاعات موجود درباره حمله احتمالی ایران را به بحث بگذارد.
+30
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  وقتی اسرائیل ساختمان کنار کنسولگری که محل جلسه فرماندهان سپاه بود را زد و آنها را هلاک کرد،حساب اینجا را کرده بود.این یک نقشه دقیق بود برای وادار کردن رژیم خامنه ای به رودر رویی مستقیم.رژیم خامنه ای اگر بزند یا نزد در هر دو صورت باخته.در صورتی که بزند،بهانه درجه یک به اسرائیل میدهد تا تاسیسات اتمی رژیم را از بین ببره و دستش در حمله های آینده داخل ایران به مواضع سپاه هم باز میشود تغییر تاکتیک به کور کردن چشم اختاپوس به جای زدن بازوهایش.و میبینیم حمایت آمریکا که مدتی بود سرد شده بود را هم مجدد بدست میاورد.اگر نزند هم که خفت و آبروریزی مثال نزدنی و دیگر آنهمه تبلیغات برای ۸ درصد طرفداران و گروهکهای تروریست عرب و فاطمیون و غیره هم به باد هوا میرود.
  2
  30
  جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  عمو سام اگه می‌خوای باز نفت و گرون کنی‌ فیلم در نیار همه میدونن آخوندا این کارش نیستن ما هم خوب میدونیم تو هم باهاشون زدو بند کردی
  2
  12
  جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  FTH12 - تبریز، ایران
  بایدن بیعرضه خرفت شکر خوریش به تو نیومده بزار خامنه ای بزنه بعد اسرائیل و امریکا بیت رو میزنن و ما پشت سرشون حمله میکنیم پوست شون رو برای همیشه میکنیم و اسلام را برای همیشه از ایران عزیزموم ریشه کن میکنیم پس بشین سر جات که عمو ترامپ چند ماه بعد تو رو به زیر بکشه !😡
  4
  12
  جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.