آیا با داروهای کاهش وزن، افکار خودکشی به سر می‌زند؛ آژانس دارویی اروپا نتیجه تحقیقات را منتشر کرد

یورونیوز: آژانس دارویی اروپا (EMA) روز جمعه اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای از افزایش افکار خودکشی در بین مصرف‌کنندگان داروهای دیابت و کاهش وزن ساخت شرکت‌های دارویی «نوو-نوردیسک»، «استرازنکا»، «سانوفی» و «ایلای لی‌لی» پیدا نکرده و به تحقیقات ۹ ماهه خود در این زمینه پایان داده است.

سال گذشته، آژانس دارویی اروپا به دنبال گزارش شماری از بیماران که مدعی شده بودند پس از مصرف برخی داروهای درمان دیابت و کاهش وزن، افکار خودکشی به سرشان زده است، تحقیقاتی را آغاز کرد.

برخی از بیماران گفته‌ بودند که پس از مصرف «اوزمپیک» از داروهای محبوب برای درمان دیابت نوع ۲ و همچنین «ویگووی» از داروهای پرفروش برای کاهش وزن، که هردو ساخت شرکت «نوو-نوردیسک» هستند، دچار افسردگی شدند و افکار خودکشی را تجربه کردند.

مصرف‌کنندگان داروی «مونجارو» محصول شرکت «الی لیلی» نیز گفته بودند که تجربه مشابهی داشته‌اند.

حالا اما آژانس دارویی اروپا می‌گوید پس از ماه‌ها تحقیق و بررسی هیچ رابطه‌ای میان مصرف این داروها و افزایش افکار خودکشی نیافته است.

این یافته‌‌ها پس از آن به دست آمد که آژانس دارویی اروپا در ماه دسامبر تحقیقاتی را درباره داروهای حاوی «آگونیست گیرنده GLP-1» آغاز کرد.

کارشناسان در این تحقیقات بر روی داروهایی متمرکز شدند که حاوی «سماگلوتید» یا «لیراگلوتید» بودند. هر دو این ترکیب‌ها حاوی GLP-1 هستند.

آژانس دارویی اروپا با تجزیه و تحلیل نتایج یک مطالعه بزرگ در آمریکا به این نتیجه رسید که ارتباط مستقیمی بین استفاده از سماگلوتید و افکار خودکشی وجود ندارد.

نتایج مطالعه دیگری که توسط این آژانس انجام شده نیز ارتباط بین داروهای حاوی GLP-1 و خطر افکار خودکشی را رد کرده است.

هر دو این مطالعات بر اساس داده‌های پرونده الکترونیکی سلامت بیماران انجام شده است.

علاوه بر این، بررسی‌های اولیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده در ژانویه نیز نشان داد که هیچ ارتباطی بین داروهای حاوی GP-1 و افکار یا اقدام به خودکشی وجود ندارد.

آگونیست گیرنده GLP-1 در اصل برای کنترل قند خون در داروی بیماران مبتلا به دیابت به کار می‌رود. این ماده همچنین هضم را کند و گرسنگی را کاهش می‌دهد.

ترس از افزایش افکار مرتبط با خودکشی میان مصرف‌کنندگان برخی داروهای درمان چاقی باعث شده که تنظیم کنندگان با حساسیت بیشتری این موضوع را دنبال کنند.

داروی درمان چاقی «آکومپلیا» شرکت «سانوفی» که هرگز تاییدیه آمریکا را کسب نکرد، در اروپا نیز کنار گذاشته شد. تحقیقات نشان داده بود که ارتباطی میان مصرف این دارو و افزایش افکار خودکشی وجود دارد.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.