بریتانیا برای سرنگون کردن پهپادها، کشتی‌های جنگی را به لیزر مجهز می‌کند

نمایی از سیستم تسلیحاتی لیزری دراگون فایر در جریان آزمایشی در اسکاتلندبی بی سی: نیروی دریایی بریتانیا گفته است سیستم لیزری که برای سرنگونی پهپادها طراحی شده‌اند، پنج سال زودتر از موعد مقرر در کشتی‌های جنگی این کشور مستقر خواهند شد.

به گفته نیروی دریایی بریتانیا راه اندازی این سیستم موسوم به «دراگون فایر» در سال ۲۰۲۷ آغاز خواهد شد.

وزارت دفاع بریتانیا هم امروز اعلام کرد که براساس اصلاحاتی که برای سرعت بخشیدن به استقرار فناوری جدید طراحی شده است، از سال ۲۰۲۷، پنج سال زودتر از موعد مورد انتظار، لیزرهایی را بر روی کشتی‌های جنگی نصب خواهد کرد.

انتظار می‌رود که این روشی بسیار ارزان‌تردر مقایسه با سیستم دفاع موشکی فعلی باشد که در حال حاضر برای مقابله با تهدیدات کشتیرانی وهمچنین با پهپادهای حوثی‌ها در دریای سرخ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وزارت دفاع بریتانیاچرا این طرح مهم است؟
وزارت دفاع بریتانیا گفته است که این لیزرها می‌توانند به هر هدفی که در هوا قابل مشاهده است، شلیک کنند و هزینه هر شلیک معادل حدود ۱۰ پوند (۱۲ دلار و ۵۲ سنت) است.

پیش از این انتظار می‌رفت که سیستم لیزری «دراگون فایر» از سال ۲۰۳۲ به مرحله عملیاتی برسد. این لیزرها از یک پرتو شدید نور برای ضربه زدن به هدف استفاده می‌کنند و این به معنای آن است که این سیستم می‌تواند در بلندمدت به روشی کم هزینه برای سرنگونی پهپادها تبدیل شود.

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای در مورد این سیستم لیزری گفته است: «دریک جهان بسیار خطرناک، رویکرد ما نسبت به تهیه تجهیزات تغییر می‌کند.... اصلاحات گسترده‌تری که اعلام شده، تجهیزات و سلاح های جدیدتر را با سرعت بیشتری به دست سربازانمان می‌رساند.»

آقای شاپس همچنین گفت: «دراگون فایر، نمایانگر بهترین‌های بریتانیا و در صدر فناوری نظامی است و در دسترسی به آن برای ارتش خود برای مواجهه با تهدیداتی که با آن‌ها روبرو هستیم، تاخیری نخواهیم داشت.»

لیزر روشی مقرون به صرفه برای هدف قراردادن پهپادها است. در جنگ‌های جدید از پهپادها به عنوان شیوه‌ای ارزان برای از بین بردن اهداف نظامی گرانقیمت که چندین برابر خود پهپادها هزینه دارند، استفاده می‌شود.

هر چند که پهپادها می‌توانند سیستم‌های تسلیحاتی با فناوری پیشرفته را نابود کنند، اما در عین حال سرنگونی آن‌ها می‌تواند هزینه بر باشد. به عنوان مثال موشک‌های دریایی «وایپر» که توسط بریتانیا برای سرنگونی پهپادهای حوثی در دریای سرخ استفاده می‌شود،‌ هر کدام حداقل یک میلیون پوند (بیش از یک میلیون دلار) هزینه دارند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.